FM Leasing

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Aktualności leasingowe Decyzja UE w sprawie VAT od kratek już w marcu?

Decyzja UE w sprawie VAT od kratek już w marcu?

Wiceminister finansów Maciej Grabowski w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej spodziewa się decyzji Unii Europejskiej w sprawie derogacji VAT w marcu. Decyzja UE ma dotyczyć wniosku rządu polskiego o możliwość wprowadzenia ograniczeń w odliczeniu VAT zawartego w cenie, a także ratach leasingu samochodów w karoserii osobowych z homologacją ciężarową.

Ministerstwo Finansów chciałoby zrównania pojazdów z kratką z ich odpowiednikami osobowymi. Możliwość odliczenia VAT byłaby zatem ograniczona do 60%, nie więcej niż 6.000 złotych. Decyzja UE w marcu otwierałaby drogę do wprowadzenia ograniczeń - jak szacuje Grabowski - już w połowie 2010 roku.

Przypomnijmy, że wcześniej UE zgodziła się już na możliwość wprowadzenia ograniczeń w odliczeniach VAT od paliwa, jednak rząd nie zdecydował się na skorzystanie z tej możliwości od 01 stycznia 2010. Pojawiła sie nawet przez chwilę nadzieja, że może rząd zmieni swoje nastawienie do samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej i zdecyduje się zliberalizowanie ustawy o VAT.
Złudzeń tych pozbawił jednak ogłoszony właśnie "Plan Tuska". Przewiduje on przywrócenie wszystkich restrykcji w kształcie sprzed wyroku ETS w sprawie Magoora.

Jedyną nadzieją pozostaje zatem Unia Europejska, jednak jak na ironię korzystna sytuacja gospodarcza w Polsce na tle Unii powoduje, że decyzje polskiego rządu są tam przyjmowane z dużym posłuchem.
Wątpliwości co do tego, że Unia zgodzi się na restrykcję nie ma również Maciej Grabowski. Argumentuje to również tym, że są kraj w Unii, np. Włochy, które mają podobne rozwiązania.

Jaka będzie ostateczna decyzja dowiemy się może już w marcu...

Data publikacji: 03.02.2010

 

Facebook ikona Twitter ikona RSS leasingowe ikona
Forum Leasing ikona
Komentarze
Wasz serwis działa świetnie - dostałem dużo ofert leasingu bezpośrednio... Awatar osoby
Sprawdź jak | Więcej opinii 
Kilkaset ogłoszeń poleasingowych i poflotowych co miesiąc... Awatar osoby
Przejrzyj listę ogłoszeń

Forum o leasingu

pytania i odpowiedzi
dyskusje, opinie, pomoc
24h / 7 dni w tygodniu
odpowiadają eksperci


Portal FmLeasing.pl
FmLeasing.pl to portal poświęcony tematyce leasingu i wynajmu długoterminowego. Jesteśmy od lat związani z branżą, ale nasz serwis kierujemy głównie do przedsiębiorców korzystających i chcących skorzystać z leasingu. Nie reprezentujemy interesów żadnej z firm leasingowych.

Portal FmLeasing.pl to:
Oferty leasingu wielu leasingodawców bez pośredników | Ogłoszenia poleasingowe i poflotowe
Porady przy wyborze leasingu | Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania | Forum dyskusyjne