FM Leasing

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Aktualności leasingowe Decyzja UE w sprawie „kratek” może w kwietniu

Decyzja UE w sprawie „kratek” może w kwietniu

Unia Europejska nie pozwoliła jeszcze polskiemu rządowi na wprowadzenie ograniczeń w odliczeniach VAT zawartego w cenie zakupu i ratach leasingu samochodów osobowych i samochodów z „kratką”.
W wywiadzie udzielonym jednej z gazet na początku lutego, wiceminister finansów Maciej Grabowski spodziewał się, że odpowiedź Komisji Europejskiej na wcześniejszy wniosek polskiego rządu powinna nastąpić w marcu bieżącego roku.

Co do tego, że będzie to odpowiedź pozytywna, dająca MF możliwość wprowadzenia ograniczeń, pan minister większych wątpliwości nie miał.

Mamy ostatnie dni marca i okazuje się, że odpowiedzi na wniosek derogacyjny nadal nie ma. Zapytaliśmy się w MF, czy znane są jej ewentualne losy. Rzecznik MF Magdalena Kobos potwierdziła, że decyzja UE w tej sprawie nie jest jeszcze znana i ministerstwo liczy na nią w kwietniu…

Oddala się tym samym możliwość wprowadzenia ewentualnych ograniczeń w VAT w deklarowanym wcześniej przez Grabowskiego terminie – czyli w połowie roku.

Trzeba też pamiętać o zbliżających się wakacjach parlamentarnych i gorączce przedwyborczej. Jeśli dobrze się zastanowić, może okazać się, że ewentualne ograniczenia w odliczeniach VAT od zakupu i leasingu samochodów z kratką nie wejdą w życie wcześniej niż przed końcem roku…

Wcześniej UE zgodziła się już na możliwość wprowadzenia ograniczeń w odliczeniach VAT od paliwa – jest to krótsza procedura niż w przypadku VAT zawartego w samej cenie samochodów, a także ratach ich leasingu. Rząd jednak nie zdecydował się jeszcze na skorzystanie z przychylnej dla siebie decyzji w sprawie paliwa i postanowił poczekać na możliwość kompleksowego wprowadzenia wszystkich ograniczeń w kształcie sprzed wyroku ETS w sprawie Magoora.

Data publikacji: 25.03.2010

 

Facebook ikona Twitter ikona RSS leasingowe ikona
Forum Leasing ikona
Komentarze
Wasz serwis działa świetnie - dostałem dużo ofert leasingu bezpośrednio... Awatar osoby
Sprawdź jak | Więcej opinii 
Kilkaset ogłoszeń poleasingowych i poflotowych co miesiąc... Awatar osoby
Przejrzyj listę ogłoszeń

Forum o leasingu

pytania i odpowiedzi
dyskusje, opinie, pomoc
24h / 7 dni w tygodniu
odpowiadają eksperci


Portal FmLeasing.pl
FmLeasing.pl to portal poświęcony tematyce leasingu i wynajmu długoterminowego. Jesteśmy od lat związani z branżą, ale nasz serwis kierujemy głównie do przedsiębiorców korzystających i chcących skorzystać z leasingu. Nie reprezentujemy interesów żadnej z firm leasingowych.

Portal FmLeasing.pl to:
Oferty leasingu wielu leasingodawców bez pośredników | Ogłoszenia poleasingowe i poflotowe
Porady przy wyborze leasingu | Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania | Forum dyskusyjne