Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych

< powrót - Oferty leasingu

Octavia kombi i symbol recyclingu

Leasing zwrotny

 oferta specjalna 

Chcesz uwolnić gotówkę na dowolny cel? Chciałbyś ponownie wyleasingować pojazd, który już spłaciłeś? Kończysz wynajem długoterminowy i brakuje Ci środków na wysoki wykup?
Poznaj leasing zwrotny...

Co to jest leasing zwrotny?

Leasing zwrotny polega na odsprzedaniu firmie leasingowej składnika swojego majątku, a następnie jego leasingowaniu (z ang. sale and lease back). Jest to dobry sposób na uwolnienie środków finansowych zamrożonych w środkach trwałych, choćby w samochodach firmowych kupionych wcześniej za gotówkę lub wykupionych z leasingu.

Kiedy przydaje się leasing zwrotny?

Poznaj przykłady, kiedy leasing zwrotny będzie bardzo przydatny:

1. Kończysz leasing samochodu? Chcesz go wykupić i nadal użytkować?

Po wykupie możesz auto ponownie sprzedać firmie leasingowej, odzyskując gotówkę, a jednocześnie będzie ono nadal generowało spore koszty podatkowe i zmniejszało podstawę do opodatkowania. W przeciwieństwie do sytuacji, w której wrzucisz w koszty firmy fakturę za wykup – zwłaszcza jeśli był on symboliczny (np.: 1% wartości początkowej samochodu). W ten sposób możesz sfinansować także starsze pojazdy – więcej…

2. Kończysz wynajem długoterminowy i brakuje Ci środków na wysoki wykup?

Jedną z największych wad wynajmu długoterminowego jest konieczność zwrotu pojazdu po zakończeniu kontraktu lub jego wykup za bardzo wysoką kwotę. Wiele osób po 2-3 latach użytkowania w ten sposób samochodu dochodzi do wniosku, że chciałoby zostawić go sobie na dłużej, nie musząc przy okazji blokować gotówki na wykup. Wyjściem z sytuacji mogłoby być wydłużenie umowy i rozłożenie wysokiego wykupu na raty – niestety większość finansujących nie daje takiej możliwości… pozostaje wykup lub zwrot.

Możesz jednak podpisać umowę leasingu zwrotnego z innym leasingodawcą, który zapłaci wartość wykupu do Twojego dotychczasowego finansującego, a Ty będziesz kontynuował spłatę rat na podstawie nowego leasingu. Tę procedurę opisujemy dalej…

3. Chcesz sfinansować nabycie środka, na który ciężko jest uzyskać leasing lub kredyt?

Część osób chciałoby nabyć środki trwałe, które ciężko jest sfinansować leasingiem lub poprzez kredyt bankowy. Mogą to być dla przykładu starsze pojazdy (w tym auta zabytkowe), nietypowe maszyny lub urządzenia i tym podobne.

Warto wtedy podejść do sprawy nieszablonowo – być może posiadasz w firmie pojazd, który mógłbyś sprzedać firmie leasingowej, odzyskując gotówkę na zakup środka, który Cię interesuje, a spłacając leasing zwrotny, będziesz miał jednocześnie koszty podatkowe.

4. Chcesz uwolnić gotówkę na cele obrotowe, zakup materiałów, rozbudowę, remont?

Uzyskanie kredytu na niektóre cele związane z rozwojem firmy bywa dość trudne lub skomplikowane. Tymczasem uzyskanie leasingu zwrotnego na środki, które posiadasz już w firmie, zazwyczaj jest o wiele prostsze (możliwe są nawet procedury uproszczone). Tym samym uwolnisz w ten sposób gotówkę potrzebną Ci do inwestycji.

Specyfika lease-back’u w Polsce

Najogólniej rzecz biorąc, leasing zwrotny jest transakcją podwyższonego ryzyka z punktu widzenia finansującego. Większość firm leasingowych unika tego typu finansowania albo stawia wnioskującym trudne do spełnienia warunki (np.: duża zdolność kredytowa, wysoki udział własny, konieczność ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń).

Dochodzi nawet do takich sytuacji, że klient ubiegający się o lease-back, np. samochodu, jest namawiany przez leasingodawców do tego, żeby sprzedał ten samochód i wziął w leasingu inny. Problem w tym, że nie każdy przedsiębiorca chce to zrobić i co wtedy?

Na szczęście są także firmy leasingowe, które wręcz wyspecjalizowały się w leasingu zwrotnym i zdecydowanie chętniej udzielają finansowania nawet w procedurach uproszczonych. Poniżej dowiesz się, jak to wygląda w praktyce na FmLeasing.pl.

Leasing zwrotny dostępny na FmLeasing.pl – warunki

Rodzaj i okres leasingu

  • Leasing operacyjny (zwrotny)
  • Przedmioty 5-letnie i młodsze: od 24 do 60 miesięcy
  • Przedmioty starsze niż 5 lat: od 24 do 48 miesięcy

Czynsz inicjalny / wpłata własna

  • od 10%
  • maksymalnie 45%

Wymagane dokumenty

  • Wniosek leasingowy
  • Dowód przedstawiciela/li
  • Dodatkowo dla transakcji powyżej 100 tys. zł: PIT lub KPiR / CIT lub bilans
  • Oferta dostępna także dla START UP'ów

Kto może skorzystać?

Przedsiębiorcy, czyli osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, wspólnicy spółek cywilnych, jawnych, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i inne spółki prawa handlowego.

Z oferty skorzystać mogą także przedsiębiorcy i firmy ze złą historią kredytową w BIK, zaległościami w ZUS i US oraz z wpisami w BIG/KRD.

Co można sfinansować zwrotnie?

  • Samochody osobowe
  • Pojazdy ciężarowe (w tym ciągniki siodłowe, naczepy, autobusy)
  • Maszyny – przede wszystkim budowlane i rolnicze „na kołach” (np.: koparki, ciągniki rolnicze itp.)

Maksymalny wiek przedmiotu może wynosić nawet 12 lat w chwili zawierania umowy leasingu zwrotnego (w określonych przypadkach nawet więcej), pod warunkiem, że minimalna cena wynosi 25 tys. zł netto (bez VAT).

Przedmiot do leasingu powinien być sprzedawany na podstawie faktury VAT 23%.

Kciuk w górę„Cieszę się iż z Waszą pomocą udało mi się szybko i sprawnie sfinalizować przedmiot leasingu. Jestem bardzo zadowolona z waszych usług, szybka reakcja i pełen profesjonalizm. Dziękuję.”


Skutki podatkowe leasingu zwrotnego (VAT i podatek dochodowy)

Sprzedaż środka trwałego firmie leasingowej wiąże się z koniecznością wystawienia faktury VAT przez przedsiębiorcę. To oznacza, że taka operacja będzie przychodem z działalności oraz będzie wiązała się z wykazaniem VAT należnego. W uproszczeniu sprzedaż będzie wiązała się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego oraz VAT od wartości na fakturze.

Jednakże umowa leasingu zwrotnego (przy założeniu, że będzie to leasing operacyjny) daje przedsiębiorcy prawo do zaliczania w koszty podatkowe czynszu inicjalnego oraz kolejnych rat, a także odliczania od nich podatku VAT.

Pozyskanie środków na wykup pojazdu z innego leasingu

Kończysz wynajem długoterminowy lub leasing z dużą wartością rezydualną (końcową) i brakuje Ci środków na tak wysoki wykup? Zobacz, jak przy pomocy leasingu zwrotnego:

  • pozyskasz środki na wykup pojazdu od dotychczasowego leasingodawcy
  • będziesz nadal spłacał leasing mając koszty podatkowe, nawet przez 5 kolejnych lat

Procedura wykupu pojazdu od dotychczasowego leasingodawcy przy wykorzystaniu leasingu zwrotnego.

  1. Podpisujesz umowę leasingu zwrotnego z Nowym Leasingodawcą.
  2. Twój Dotychczasowy Leasingodawca wystawia fakturę wykupową na Ciebie z terminem zapłaty.
  3. Ty wystawiasz fakturę sprzedaży wykupionego pojazdu na Nowego Leasingodawcę z terminem zapłaty.
  4. Nowy Leasingodawca płaci wysokość wykupu do Dotychczasowego Leasingodawcy.

 Uwaga  Jeśli z Nowym Leasingodawcą ustaliłeś wyższą cenę pojazdu niż wynosi wysokość wykupu należna Dotychczasowemu Leasingodawcy, to nadwyżka trafi na Twoje konto.

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej