Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Zakończenie umowy leasingu

Po zakończeniu umowy leasingu, korzystający ma prawo wykupić przedmiot za ustaloną wcześniej wartość rezydualną. Z reguły jest to kwota dużo niższa od wartości rynkowej leasingowanego samochodu lub urządzenia. Dlatego też niektórzy przedsiębiorcy mają obawy, czy leasingodawcy nie będzie zależało, aby tak bardzo utrudnić procedurę, żeby w rezultacie odebrać praktycznie spłacony już przedmiot.

Nic bardziej mylnego. Firmy leasingowe żyją z tego, że udzielają leasingu, a nie z tego, że odbierają samochody czy maszyny. Co nie oznacza, że prawo do wykupu jest dane leasingobiorcy raz na zawsze i nie można go stracić niezależnie od okoliczności.

Krótko: Jeżeli masz wątpliwości dotyczące wykupu

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wykupu, to odpowiednio wcześnie (co najmniej na miesiąc przed końcem leasingu) zajrzyj do zapisów umownych lub skontaktuj się z leasingodawcą. Zazwyczaj wystarczy zapłacić kwotę na poczet wykupu wraz z ostatnią ratą miesięczną i ewentualnie przesłać oświadczenie na piśmie, aby móc zrealizować swoje prawo do wykupu.

Spis treści

Procedura wykupu opisana w OWUL lub umowie

Przede wszystkim procedura zakończenia umowy leasingu i wykupu przedmiotu jest zawsze dokładnie opisana w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu lub w samej umowie.

Wielu, a w zasadzie większość leasingodawców wymaga, aby kwota wykupu została zapłacona wraz z ostatnią ratą miesięczną. Niektórzy z kolei stosują rozwiązanie, w którym od momentu płatności ostatniej raty leasingowej, korzystający ma jeszcze jakiś przedział czasu (np.: 14 dni), żeby poinformować finansującego, że chce wykupić przedmiot za wartość wykupu.

Tutaj trzeba wspomnieć, że niektórym (na szczęście nielicznym) firmom leasingowym nie wystarczy sama zapłata kwoty na poczet wykupu – one wymagają dodatkowo od leasingobiorcy przesłania oświadczenia na piśmie o chęci skorzystania z prawa do wykupu.

Leasingodawcy sami przypominają

W praktyce każdy dobry i szanujący się leasingodawca sam przypomina korzystającym o prawie do skorzystania z wykupu. Najczęściej przypomnienie przysyłane jest wraz z jedną z ostatnich faktur. Zazwyczaj jest to „instrukcja postępowania” oraz ewentualnie gotowa deklaracja chęci skorzystania z wykupu, którą wystarczy podpisać i odesłać.

Coraz częściej przypomnienia o zbliżającym się końcu umowy widnieją w elektronicznych (internetowych) panelach obsługi klienta, które wdrożyło już sporo firm leasingowych.

Najpierw zapłata potem faktura

Potwierdzeniem chęci realizacji wykupu jest nie tylko wyrażenie takiej woli, ale także konieczność zapłaty we wskazanym terminie kwoty wykupu i ewentualnie zaległości z umowy (jeżeli takie były) na konto firmy leasingowej.

Po otrzymaniu kwoty należnej za wykup, finansujący wystawi fakturę sprzedaży środka trwałego i wyślę ją do leasingobiorcy. W przypadku samochodów dołączy także kartę pojazdu i wszystkie dokumenty niezbędne do przerejestrowania go.

Konsekwencje przekroczenia terminu wykupu z leasingu

Pomimo tego, że umowy leasingu przewidują konkretne procedury i daty związane z realizacją prawa wykupu, to w rzeczywistości traktowane one są dość luźno. Nie musi się zatem martwić ktoś, kto się zagapi i nieznacznie przekroczy termin wykupu lub nie złoży odpowiedniej deklaracji. W naszej wieloletniej praktyce nie zdarzyła się sytuacja, żeby któryś z leasingodawców odmówił prawa do wykupu w przypadku przekroczenia terminu o kilka dni, czy nawet tygodni.

Jednak niektórzy finansujący mogą naliczyć dodatkową opłatę manipulacyjną za przekroczenie terminu, dlatego mimo wszystko warto pamiętać o terminowym załatwieniu wszystkich formalności.

Utrata prawa do wykupu w teorii i w praktyce

Trzeba jednak wiedzieć, że przekroczenie terminu na realizację wykupu przez korzystającego jest mimo wszystko niedotrzymaniem warunków umowy. Więc niezłożenie oświadczenia i brak płatności, może teoretycznie skutkować uruchomieniem procedury windykacyjnej. Firma leasingowa może zażądać zwrotu przedmiotu leasingu, a leasingobiorca może nawet bezpowrotnie stracić prawo do jego wykupu. Podkreślamy ponownie, że jest to ostateczność, ale przynajmniej w teorii taki scenariusz także jest możliwy.

Natomiast prawo do wykupu z całą pewnością mogą utracić leasingobiorcy nierzetelni, który nie spłacili zaległości na umowie (lub innych umowach z tym samym leasingodawcą). Spłata wszystkich zobowiązań jest warunkiem niezbędnym, żeby firma leasingowa mogła wystawić fakturę przenoszącą własność środka trwałego na korzystającego.

Można wydłużyć umowę, rozkładając wykup na raty

Wartość wykupu jest zazwyczaj symboliczna, np.: 1% początkowej wartości przedmiotu. W niektórych przypadkach (choćby wymogi przepisów podatkowych związanych z amortyzacją) wykup może być jednak wyższy i sięgać nawet kilkudziesięciu procent pierwotnej wartości. Z różnych względów przedsiębiorca może mieć problem z uzbieraniem tak dużej kwoty. Wówczas większość dobrych leasingodawców umożliwia wydłużenie umowy i de facto rozłożenie wykupu na raty.

Należy jednak taką chęć przedłużenia zgłosić odpowiednio wcześniej, chociaż kilka tygodni przed terminem zakończenia umowy.

Podsumowanie

Procedura zakończenia umowy leasingu i prawo do wykupu jest uregulowane w OWUL. Chociaż zapisane są tam konkretne terminy, a część przedsiębiorców ma obawy czy ktoś w ostatniej chwili, pod byle pretekstem nie każe im zwracać spłaconego samochodu czy maszyny, to w praktyce odbywa się to gładko i bezproblemowo.

Firmy leasingowe same przypominają swoim klientom o kończącej się umowie i dokładnie instruują, co należy zrobić, żeby wykupić przedmiot. Nawet przekroczenie terminów niczego tu nie przekreśla, ale może skutkować naliczeniem dodatkowych opłat. Utrata prawa do wykupu to raczej ostateczność, która dotyczy przede wszystkim leasingobiorców, którzy nie spłacili zadłużenia z tytułu umowy.

Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu niniejszego materiału służbom prasowym i pracownikom firm Santander Leasing, Europejskiego Funduszu Leasingowego, ING Lease oraz Toyota Leasing.

Sprzedaż samochodu po wykupieniu z leasingu

Wykup samochodu osobowego z leasingu budzi często rozterki przedsiębiorców, którzy chcieliby uniknąć przykrych skutków podatkowych przy odsprzedaży wykupionego za symboliczną kwotę auta. Osoby prawne nie mają tu praktycznie żadnego pola manewru. Inaczej jest jednak z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą i spółkami cywilnymi, co opisujemy w poradniku: Jak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Natomiast o wszystkich skutkach podatkowych sprzedaży wykupionego przedmiotu piszemy tu: Wykup przedmiotu leasingu i jego sprzedaż

4.5681818181818 1 1 1 1 1 4.57 (44)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Chcesz dowiedzieć się więcej o wykupie?


Kalkulator i arkuszJak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Prowadzący działalność i wspólnicy spółek cywilnych mogą zastosować wykup prywatny, który w połączeniu z darowizną na osobę z bliskiej rodziny umożliwia dalszą odsprzedaż przedmiotu po pół roku z pominięciem opodatkowania.


Obliczenia i kalkulatorWykup przedmiotu leasingu i jego sprzedaż

Środek trwały wykupiony po zakończeniu umowy leasingu może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu (KUP). Jednak jego dalsza sprzedaż będzie rodziła skutki w podatku dochodowym i VAT.


Nowy samochód osobowy w fabryceAuto Leasing

Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


Kalkulator i arkuszLeasing i podatki

Zagadnienia podatkowe dotyczące leasingu (PIT, CIT, VAT). Koszty i odliczenia. Zestawienie wszystkich poradników na FmLeasing.pl poruszających bezpośrednio i pośrednio kwestie podatkowe.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl