Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Kiedy lepszy leasing operacyjny, a kiedy finansowy?

Zastanawiasz się, jaki leasing wybrać? Czym różni się leasing operacyjny a finansowy (kapitałowy)? Wielu przedsiębiorców, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z leasingiem zadaje to pytanie. O wyborze jednej lub drugiej formy finansowania decydować powinny aspekty podatkowe, rachunkowo-księgowe, ewentualnie inne związane z prowadzoną działalnością, np.: nie każdej firmie zależy na wykazywaniu przedmiotu leasingu w środkach trwałych (operacyjny), z kolei dla innej może to być istotne (finansowy). Dowiedz się, czy lepiej postawić na leasing operacyjny czy finansowy!

KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?

Blisko 80% leasingobiorców wybiera leasing operacyjny. Przemawiają za nim prostota oraz większe korzyści podatkowe.
Leasing finansowy wybierany jest jedynie w ściśle określonych sytuacjach, kiedy zastosowanie leasingu operacyjnego jest niemożliwe bądź niekorzystne.

Spis treści

Leasing w ujęciu podatkowym

Na początku należy zwrócić uwagę, że w Polsce istnieje pewnego rodzaju niekonsekwencja związana z traktowaniem leasingu na gruncie rachunkowym i podatkowym. Co prawda każda umowa leasingu operacyjnego pod względem rachunkowym będzie taką również w ujęciu podatkowym, ale większość zawieranych w Polsce umów jest  „rachunkowo” traktowana jako leasing finansowy (spłata wartości i wykup na własność), ale pod względem podatkowym jest to leasing operacyjny.

Dlaczego tak jest i z czego to wynika? Jest to konsekwencja historyczna polskiego rynku leasingu, który powstawał i rozwijał się w okresie burzliwej transformacji i braku odpowiednich uregulowań podatkowych. Jednak, żeby nie przedłużać tego wywodu, skupmy się wyłącznie na ujęciu leasingu operacyjnego i finansowego tylko pod kątem podatkowym.

Leasing operacyjny czy finansowy — różnice podatkowe

Czym się różni leasing operacyjny od finansowego? W leasingu operacyjnym kosztem uzyskania przychodu jest czynsz inicjalny (pierwsza wpłata) oraz wszystkie raty leasingowe. Podatek VAT doliczany i płacony jest „proporcjonalnie” wraz z każdą z tych opłat. Leasingobiorca nie może amortyzować środka trwałego będącego przedmiotem umowy.

Z kolei w leasingu finansowym to leasingobiorca ma prawo do amortyzacji. Do kosztów, poza amortyzacją, zaliczyć może tylko część odsetkową raty. Istotne jest również to, że przy leasingu finansowym (w odróżnieniu od operacyjnego) podatek VAT należy zapłacić od całości transakcji już na jej początku. Nie będzie to zatem VAT naliczony tylko od czynszu inicjalnego, ale od wszystkich płatności w całym okresie leasingu — z góry. Nie każde przedsiębiorstwo może, czy chce sobie na coś takiego pozwolić. Dodać tu jednak należy, że niektórzy leasingodawcy pomagają „refinansować” ten VAT — dzięki temu doliczany jest on jakby do rat poprzez dodatkową usługę finansową, choć samo rozliczenie z US nastąpiło „jednorazowo”.

Więcej o ujęciu podatkowym leasingu operacyjnego i finansowego.

Która forma jest częściej wybierana?

Nieoficjalne statystyki mówią, że nawet 80% umów zawieranych w Polsce to umowy leasingu operacyjnego. Dlaczego tak jest? Najczęściej daje on większe korzyści podatkowe (tarcza podatkowa) niż jego „finansowa” wersja — dotyczy to przede wszystkim nowych samochodów osobowych. Nie bez znaczenia jest również jego prostota w rozliczeniach podatkowych (pierwsza wpłata i raty w całości w koszty), a także wspomniana już wcześniej możliwość płacenia i rozliczania VAT wraz z kolejnymi ratami.

Same firmy leasingowe również preferują udzielanie leasingu operacyjnego. Można powiedzieć, że jest to niemal domyślna forma finansowania przy sporządzaniu ofert przez finansujących.

O ile są przypadki, kiedy można zastanawiać się, czy lepiej skorzystać z leasingu operacyjnego czy finansowego — i tu bez znajomości sytuacji finansowej i podatkowej przedsiębiorstwa się nie obejdzie — o tyle są też takie sytuacje gdzie wybór jednej lub drugiej formy finansowania wydaje się oczywisty.

Kiedy leasing operacyjny?

Leasing operacyjny będzie korzystniejszy dla firm, które:

  • Chcą sfinansować nowe samochody osobowe. Amortyzuje się je przez 5 lat — tymczasem korzystając z leasingu operacyjnego koszty takiego pojazdu można rozliczyć już choćby w 2 czy 3 lata.
  • Chcą uniknąć naliczenia VAT w pełnej wysokości w momencie zakupu/dostawy środka trwałego.
  • Chcą zaliczyć w koszty wysoką opłatę wstępną, np.: jeżeli czynsz inicjalny wynosi 45% wartości środka trwałego, to można zaliczyć go w koszty w miesiącu jego poniesienia.

To tylko niektóre powody, dla których lepiej jest skorzystać z leasingu operacyjnego. Podkreślamy przy tym, że jest to zdecydowanie najbardziej popularna forma leasingu w naszym kraju.

Kiedy leasing finansowy?

Kiedy więc lepszy będzie leasing finansowy od operacyjnego?

  • Tu trzeba wspomnieć o kolejnej właściwości tej formy finansowania. Podczas gdy leasing operacyjny jest traktowany podatkowo jako usługa i objęty stawką 23% VAT, to leasing finansowy jest „dostawą towarów”. Przez to objęty jest stawką taką jak sam przedmiot leasingu. Jest to istotne, np. w przypadku leasingu sprzętu medycznego, który objęty jest niższą stawką VAT (8%).
  • Z podobnych jak powyższy powodów z leasingu finansowego można korzystać w przypadku chęci sfinansowania samochodów, na które sprzedający nie wystawia "pełnej" faktury VAT, a jedynie fakturę z VAT zwolnionym. W leasingu operacyjnym taki pojazd stałby się droższy o 23% (konieczność doliczenia VAT w takiej wysokości do każdej raty), tymczasem przy leasingu finansowym VAT zostanie doliczony tylko do części odsetkowej raty.
  • Leasing finansowy będzie dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców chcących skorzystać z „uprzywilejowanej” amortyzacji. Mamy tu na myśli, np. amortyzację jednorazową de minimis dla tzw. małych podatników, czy też amortyzację o podwyższonej stawce, która może być zastosowana dla przedmiotów używanych.
  • Krótki okres — jeżeli korzystającemu zależy na bardzo krótkim okresie leasingu, np. 12 miesięcy, to pozostaje mu jedynie leasing finansowy. Leasing operacyjny ma w tym ograniczenia (o czym niżej, w wadach).
  • Wreszcie, wspomniana już wcześniej, możliwość naliczenia VAT od całej wartości przedmiotu leasingu i odsetek już w pierwszym miesiącu umowy — dla niektórych przedsiębiorców jest to istotne.

Podobnie jak w przypadku leasingu operacyjnego, tak i tu nie są to wszystkie cechy, które przemawiają za wyborem leasingu kapitałowego.

Wady leasingu operacyjnego

  • Minimalny okres leasingu — musi on wynosić minimum 40% okresu normatywnej stawki amortyzacji przedmiotu umowy. Regulują to przepisy podatkowe i tak, np.: umowa leasingu samochodów osobowych czy dostawczych trwać musi minimum 24 miesiące, a ciągników siodłowych czy wielu popularnych maszyn i urządzeń nawet minimum 3 lata.
  • Wysokość wykupu po zakończeniu — najczęściej wynosi on 1% początkowej wartości przedmiotu leasingu, są jednak sytuacje kiedy (z powodu ograniczeń podatkowych) wynosi on więcej. Tak będzie np.: w przypadku leasingu samochodów na krótki okres, gdzie po dwóch latach wynosi on z reguły 16-20% wartości, a w przypadku większości maszyn i urządzeń po trzech latach będzie to minimum 20%. Jeżeli wykup miałby być mniejszy (1%), to okres leasingu musi być odpowiednio dłuższy.
  • Brak możliwości amortyzacji, czyli także niemożliwe jest skorzystanie z „uprzywilejowanych” jej stawek.

Wady leasingu finansowego

  • Podatek VAT naliczony w całości z chwilą dostawy przedmiotu (dla niektórych może to być zaleta).
  • Czynsz inicjalny, niezależnie od jego wysokości nie będzie kosztem uzyskania przychodu.
  • W przypadku większości popularnych przedmiotów leasingu (np.: nowe samochody osobowe) mniejsza „tarcza podatkowa” niż przy leasingu operacyjnym.

Jednak leasing operacyjny

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, który nie miał nigdy do czynienia z leasingiem, nie wiesz, czy skorzystać z leasingu operacyjnego czy finansowego, a chcesz sfinansować jakiś „prosty” przedmiot, np. samochód osobowy, to najprawdopodobniej powinieneś skorzystać z leasingu operacyjnego i nie zawracać sobie tym więcej głowy… Robi tak zdecydowana większość przedsiębiorców. W przeciwnym razie warto rozważyć różne „za” i „przeciw” w kontekście prowadzonej przez siebie działalności oraz sytuacji finansowej i podatkowej.

Sprawdź również:

Inne kwestie dotyczące wyboru rodzaju leasingu

Odpowiedzi na pytania i kwestie poruszone przez użytkowników Portalu FmLeasing.pl

Który leasing wybrać jeżeli nie jestem vatowcem?

Biorąc pod uwagę, że w leasingu finansowym należy uiścić VAT od całej transakcji z góry, to w przypadku firmy, która nie jest płatnikiem VAT i nie może tego podatku odliczyć, lepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z leasingu operacyjnego. W nim VAT rozłożony jest w całym okresie leasingu i doliczany do każdej kolejnej faktury za czynsz inicjalny i raty. Wiięcej informacji: Nievatowiec i leasing - poradnik dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku VAT

4.8780487804878 1 1 1 1 1 4.88 (41)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Operacyjny czy finansowy - który rodzaj leasingu "lepszy"? >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


ZegarIle trwa i jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu?

Podajemy przybliżony czas trwania wszystkich formalności (od złożenia wniosku do wydania przedmiotu) oraz jak one wyglądają w praktyce u większości polskich leasingodawców.


Nowy samochód osobowy w fabryceAuto Leasing

Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.


Kalkulator i arkuszLeasing i podatki

Zagadnienia podatkowe dotyczące leasingu (PIT, CIT, VAT). Koszty i odliczenia. Zestawienie wszystkich poradników na FmLeasing.pl poruszających bezpośrednio i pośrednio kwestie podatkowe.


Kalkulator i arkuszJak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Prowadzący działalność i wspólnicy spółek cywilnych mogą zastosować wykup prywatny, który w połączeniu z darowizną na osobę z bliskiej rodziny umożliwia dalszą odsprzedaż przedmiotu po pół roku z pominięciem opodatkowania.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl