Leasing - aktualności


Drewniany samochodzik zabawka

Informujemy na bieżąco o przebiegu prac nad zmianą przepisów podatkowych. Pod koniec sierpnia 2018 roku Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmian w ustawach o podatkach dochodowych (PIT i CIT), który potwierdził zapowiedziany w czerwcu bieżącego roku zamiar podniesienia obciążeń podatkowych związanych z użytkowaniem firmowych samochodów osobowych. We wrześniu 2018 projekt został nieco zmodyfikowany na korzyść podatników i przyjęty przez rząd. W dniu 2 października odbyło się pierwsze czytanie projektu na posiedzeniu Sejmu.

Informacje z branży

Statystyki finansowania branży leasingowej i wynajmu długoterminowego od 1999 roku do najnowszych. Wszystkie rankingi leasingodawców, najnowsze oraz te, które ukazały się na FmLeasng.pl od 2009 roku aktualizowane co kwartał.

Flaga Unii Europejskiej

Leaseurope, organizacja zrzeszająca narodowe organizacje leasingowe, opublikowała wyniki europejskich leasingodawców osiągnięte w 2017 roku. Polska po dwóch latach „pobytu” na szóstej pozycji pod względem osiąganej rocznej sprzedaży, spadła o jedno oczko – wszystko za sprawą Rosji, której rynek odbudowuje się po załamaniu sprzed dwóch lat i która w 2017 wskoczyła na piąte miejsce. Przed nami – poza Rosją – plasują się także Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy i Szwecja.

Samochody w nowoczesnym garażu

Potrzebujesz taniego samochodu osobowego lub typu VAN na potrzeby firmy? Twoi pracownicy muszą czymś jeździć w godzinach pracy? Masz już dość ciągłych awarii i dokładania do eksploatacji swoich starych i wysłużonych aut? Może to czas, żeby pomyśleć o nowym samochodzie? Prezentujemy najtańsze dostępne w Polsce modele samochodów osobowych oraz typu VAN wraz z kosztami ich leasingu. Aktualizacja: 4 września 2018.

Zmiana logo z BZ WBK na Santander Leasing

To już oficjalne – zniknie marka BZ WBK Leasing, zastąpi ją Santander Leasing. Kilka tygodni temu informowaliśmy, że tak się wkrótce stanie, po tym jak władze banku BZ WBK podjęły decyzję o zmianie nazwy unifikującej jej wizerunek z hiszpańskim właścicielem.

Pusta sala konferencyjna

Polski sektor bankowy zawsze uchodził za mocno rozdrobniony na tle innych krajów europejskich. Dotyczy to także towarzystw leasingowych, bo większość z nich jest spółkami zależnymi banków. Jednak od kilku już dobrych lat na rynku trwa konsolidacja. Mają miejsce mniejsze i większe przejęcia i fuzje, są także banki, które wycofały się z Polski. W rezultacie z rynku zniknęło sporo znanych marek i wszystko wskazuje na to, że nie jest to koniec. Co to oznacza dla klientów?

Samochody w nowoczesnym garażu

Przedstawiamy zaktualizowany w sierpniu 2018 ranking dwudziestu najczęściej kupowanych i branych w leasing przez polskich przedsiębiorców nowych samochodów osobowych. Jest on swojego rodzaju ciekawostką, ale niewykluczone, że posłuży niektórym z was jako inspiracja. Zwłaszcza tym, którzy mają zamiar zmienić auto na nowe, a nie mają ściśle określonych preferencji odnośnie marki czy modelu. W przypadku samochodów, kierowanie się gustami innych ma sporo zalet i bardzo niewiele wad.

Wyniki na monitorze

Na podstawie statystyk Związku Polskiego Leasingu prezentujemy ranking firm leasingowych według kryterium wartości osiągniętej sprzedaży w pierwszym półroczu 2018 roku. Średni wzrost sprzedaży w tym okresie wyniósł niemal 20% r/r. Mamy zmianę w czołówce i to o tyle istotną, że po raz pierwszy z podium spadł niedawny wieloletni lider branży.

Screen z filmu na youtube

Kilka miesięcy temu wyraziłem na naszym forum swoje krytyczne zdanie na temat „jakości” materiałów o leasingu, które motoryzacyjni vlogerzy publikują na youtube. Wtedy dałem trochę ponieść się emocjom, więc tym razem będzie… niestety podobnie, bo właśnie natrafiliśmy na kolejnego – za przeproszeniem – gniota. Jest w nim szereg przeinaczeń, niedopowiedzeń, które mają służyć obronie postawionej przez autorów tezy, że na leasingu się „wtopi”, za to auto-abonament to jest niby jakaś rozsądniejsza forma nabycia samochodu.

Hyundai Kona przed salonem sprzedaży

Hyundai Finance to nazwa handlowa „fabrycznego” leasingu samochodów marki Hyundai. W rzeczywistości finansującym jest firma BNP Paribas Leasing Services Sp. z o.o. Nie jest to może leasingodawca najwyższych lotów, jednak nadal jest lepiej oceniany niż większość innych fabrycznych finansujących, np.: grupy Volskwagena czy Toyoty, nie mówiąc już o Santanderze, który finansuje, np.: Mazdę.

Skoda Karoq

AHOJ! Dziś prezentujemy napędzaną jedynie na przednie koła Skodę Karoq w wersji Ambition z turbodoładowanym silnikiem trzycylindrowym 1.0 TSI 115KM i skrzynią manualną. Czego można by się spodziewać po, jak by nie było, wciśniętym na siłę podmodelu Skody Kodiaq? Gorszego prowadzenia, mniejszego bagażnika, ciasnego wnętrza, gorszych proporcji i materiałów wykończeniowych? A jednak, Czesi wykazali się polotem i jednocześnie zdrową powściągliwością podczas projektowania. Ta wyrachowana inżynieria mogła się skończyć porażką, a jednak udało się!

Samochód w trakcie naprawy w warsztacie

Zgodnie z zapowiedzią wracamy z tematem odszkodowań OC zaniżanych o VAT, co dotkliwie odczuwają leasingobiorcy niebędący płatnikami podatku od towarów i usług lub odliczający jego połowę (samochody osobowe). Wiemy, jakie jest obecne stanowisko Rzecznika Finansowego, przygotowaliśmy także „czerwoną” listę ubezpieczycieli stosujących ten proceder, ale także „zieloną” ujmującą te firmy, które naszym zdaniem postępują zgodnie z logiką i zasadami fair-play.

Kartka z wykresami

Na podstawie statystyk Związku Polskiego Leasingu prezentujemy ranking firm leasingowych według kryterium wartości osiągniętej sprzedaży w pierwszym kwartale 2018 roku. Podium bez zmian, jednak goniący do niedawna wicelider dostał lekkiej zadyszki. Sporo firm z imponującą dynamiką i tylko cztery spółki są na minusie.

Kobieta pracująca na laptopie

Z pewnością każdy widział, w telewizji lub innych mediach, reklamy leasingu 100%. Najczęściej dotyczą one finansowania nowych samochodów osobowych, ale także pojazdów ciężarowych lub maszyn i urządzeń, zwłaszcza rolniczych i budowlanych. Coraz więcej producentów sięga po ten slogan i nie przez przypadek są to akurat te marki, na które zazwyczaj dostępne są duże rabaty. Pokazujemy na liczbach na czym polega sztuczka z leasingiem 100% lub 0%, bo używa się obu tych określeń.

Samolot stojący na lotnisku

Leasingobiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w ratach leasingu oraz wydatkach eksploatacyjnych samolotu wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 19.11.2010 r. nr IPPP1-443-862/10-3/AS.

Raty zmienne czy lepiej stałe?

… chociaż są tacy, którym najwyraźniej wydaje się, że wiedzą. O co chodzi? Koszt leasingu zależy m.in. od wysokości stóp procentowych, a te są już od dokładnie trzech lat na historycznie najniższym poziomie. To dlatego uzyskanie leasingu o koszcie całkowitym, np.: 103% nie jest obecnie niczym nadzwyczajnym. Pytanie, kiedy to się skończy i kiedy leasing stanie się droższy.

Koszty leasingu

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że Idea Bank zamierza wprowadzić nową formułę leasingu samochodów opartą o monitoring GPS, którego koszty uzależnione są od ilości przejechanych kilometrów. Wczoraj poznaliśmy więcej szczegółów, włącznie z przykładami. Media informują o rewolucji w leasingu, my jednak nie podzielamy tej euforii. | Artykuł aktualizowany w dniu 05 marca 2018

Symbol rosnącego wykresu

Minął już prawie miesiąc od udostępnienia przez ZPL wyników branży leasingowej za 2017 rok – wcześniej publikowaliśmy ranking firm leasingowych – teraz przyszedł czas na nasze podsumowanie minionego roku. Jak już powszechnie wiadomo, rok 2017 był bardzo udany dla branży, która urosła o 15,7% finansując aktywa o wartości 67,8 mld złotych. Rok 2018 powinien być równie udany.

VAT od samochodów osobowych przy leasingu

Teoretycznie z końcem 2016 roku wygasała poprzednia zgoda derogacyjna Komisji Europejskiej na stosowanie przez polski rząd ograniczeń w pełnych odliczeniach VAT zawartego w cenie samochodów osobowych, ratach ich leasingu, wreszcie wszelkich wydatkach eksploatacyjnych, w tym paliwa. Obecnie przedsiębiorcy mogą odliczać 50% VAT, jeżeli samochód osobowy wykorzystywany jest przez nich nie tylko służbowo, ale także prywatnie. Wiele wskazuje na to, że ograniczenia nie znikną nie tylko w 2017, ale także w 2018 i 2019 roku.

Drogi samochód osobowy

Jakiś czas temu informowaliśmy na leasing jakiego samochodu osobowego, a konkretnie o jakiej wartości, można sobie pozwolić przy miesięcznej racie w wysokości 500 oraz 1 000 złotych. Tym razem przedstawiamy podobne zestawienie, ale dla tych, których stać na miesięczną ratę w wysokości 10 tysięcy złotych. Przy okazji podajemy wysokość tarczy podatkowej, czyli oszczędności jaką daje rata w takiej wysokości.

Kartka z wykresami

Na podstawie statystyk Związku Polskiego Leasingu udostępnionych w styczniu 2018 prezentujemy ranking firm leasingowych według kryterium wartości osiągniętej sprzedaży w całym 2017 roku. Lider i wicelider sfinansowali łącznie aż 23,5% rynku. Natomiast jedna z firm zanotowała spektakularny wzrost sprzedaży – aż o blisko 300%!

Kalkulator i dokumenty księgowe

Od 1 stycznia 2019 roku zaczną obowiązywać nowe zasady ujmowania leasingu w sprawozdaniach finansowych. Według szacunków dotkną one niecały 1% firm w Europie, które będą musiały zastosować się do zasad wprowadzonych poprzez nowe standardy MSSF16. Związek Polskiego Leasingu przygotował wraz z PwC materiał informacyjny dla leasingobiorców.

Artykuł na tablecie

Podobnie jak rok temu przedstawiamy zestawienie piętnastu najczęściej czytanych artykułów na FmLeasing.pl w 2017 roku z podziałem na trzy kategorie: aktualności, porady i oferta. W każdej z tych kategorii wyróżniliśmy po pięć pozycji, które wzbudziły największe zainteresowanie naszych użytkowników.

Życzenia świąteczne i noworoczne

W okresie świąteczno-noworocznym Portal FmLeasing.pl działa normalnie. Jeżeli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy związanej z leasingiem, to jesteśmy do dyspozycji zarówno poprzez e-mail, jak i na forum. Nawet w dni ustawowo świąteczne zawsze ktoś będzie „na dyżurze”. Analizy ofert dla użytkowników korzystających z Wyszukiwarki Leasingu będą wykonywane i przesyłane w dni robocze.

Wykres giełdowy na ekranie smartfona

Co łączy banki Pekao, Alior i PKO BP? Wszystkie trzy kontrolowane są bezpośrednio lub pośrednio przez Skarb Państwa, czyli w praktyce przez polityków. Każdy z nich prowadzi także działalność leasingową poprzez spółki zależne. Co by to oznaczało dla rynku leasingu, gdyby doszło do megafuzji?

Symbol rosnącego wykresu

Zewsząd słyszymy, że polska gospodarka ma się świetnie. Rośnie PKB, maleje bezrobocie i ogólnie rzecz biorąc prawie wszystkim dopisują dobre humory. Podobnie branża leasingowa nie ma prawa narzekać – co roku rynek wzrasta w tempie dwucyfrowym. Pytanie, czy nie mógłby rosnąć szybciej?

Smartfon z aplikacją Yanosik

To nie jest tekst sponsorowany ani reklamowy. Nikt nam za niego nie zapłacił i choć mowa w nim o aplikacji udostępnianej przez prywatą firmę, to uznaliśmy, że warto promować rozwiązanie, które pozwala uniknąć mandatu za przekroczenie prędkości i nie tylko, co w przypadku użytkowników leasingowanych pojazdów potrafi być podwójnie dokuczliwe. Mowa jest o Yanosiku…

Raty zmienne czy lepiej stałe?

Listopadowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej NBP nie przyniosło zmiany stóp procentowych. Oznacza to, że główna stopa pozostaje na rekordowo niskim poziomie - 1,5% nieprzerwanie od 32 miesięcy. Co więcej – wbrew oczekiwaniom wielu analityków – RPP na razie nie planuje zaostrzenia polityki monetarnej, tylko zamierza nadal przyglądać się gospodarce.

Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl