Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Laptop używany do wyszukiwania

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące symbol samochodu osobowego

Ubezpieczenie GAP

Kup dobry i tańszy GAP fakturowy. U nas kupujesz ze zniżką – sprawdź cennik

Samochody w salonie

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Leasing - aktualności


Dwa modele Renault Master na parkingu

Sprawdź ranking dziesięciu najczęściej kupowanych i branych przez polskich przedsiębiorców w leasing nowych aut dostawczych w 2022 roku. Opisujemy kryteria, jakimi warto się kierować przy wyborze „dostawczaka” do firmy oraz podpowiadamy, jak w trzech prostych krokach uzyskać dobry i tani leasing samochodu dostawczego zapewniając sobie tym samym niskie TCO, czyli całkowity koszt posiadania.

Kobieta robiąca obliczenia na kalkulatorze

 Ważne  RPP po raz jedenasty podniosła stopy procentowe, tym razem o 0,25 p.p. Główna stopa w ciągu minionych jedenastu miesięcy wzrosła z poziomu 0,1% do 6,75%. Mamy obecnie najwyższe oprocentowanie od blisku 20 lat. Konsekwencją tych decyzji jest wzrost kosztu leasingu – zarówno dla nowych jak i obecnych leasingobiorców. Tu sprawdzisz, o ile rosną raty.

Nowe Skody Octavie ustawione na parkingu

Przedstawiamy ranking dwudziestu najczęściej kupowanych i branych przez polskich przedsiębiorców w leasing nowych samochodów osobowych w 2022 roku. Może on posłużyć niektórym z was jako inspiracja. Zwłaszcza tym, którzy mają zamiar zmienić auto na nowe, a nie mają ściśle określonej marki czy modelu. W przypadku samochodów, kierowanie się gustami innych ma sporo zalet i bardzo niewiele wad.

Drewniany samochodzik zabawka

Niniejszy artykuł kompleksowo omawia obowiązujące w 2022 roku przepisy w podatkach dochodowych (PIT i CIT), które regulują zasady zaliczania w koszty uzyskania przychodu leasing oraz użytkowanie samochodów osobowych w firmach. Weszły one w życie 1 stycznia 2019 roku. Sprawdź, jak zaliczać w koszty raty leasingu, ubezpieczenia i wydatki eksploatacyjne oraz jak obliczyć koszty samochodu powyżej 150 tys. zł (spalinowe i hybrydy) oraz powyżej 225 tys. zł (elektryczne).

Czerwony Fiat Panda podczas jazdy na ulicy

Potrzebujesz taniego samochodu osobowego lub dostawczego typu VAN na potrzeby firmy? Twoi pracownicy muszą czymś jeździć w godzinach pracy? Masz już dość ciągłych awarii i dokładania do eksploatacji swoich starych i wysłużonych aut? Może to czas, żeby pomyśleć o nowym samochodzie? Prezentujemy najtańsze dostępne w Polsce modele samochodów osobowych oraz dostawczych typu VAN wraz z kosztami ich leasingu.

Wyniki na monitorze

Prezentujemy najnowszy ranking firm leasingowych według kryterium wartości osiągniętej sprzedaży. Oparty jest on o dane na koniec 2021 roku. Pierwsze wyniki za 2022 r. powinny być dostępne w październiku/listopadzie, gdyż ZPL udostępnia szczegółowe wyniki leasingodawców z co najmniej półrocznym opóźnieniem. Sprawdź, którzy leasingodawcy zanotowali największe wzrosty, a którzy spadki.

Symbol rosnącego wykresu

W pierwszej połowie 2022 roku firmy leasingowe udzieliły finansowania w kwocie 41,6 mld złotych. To wynik gorszy o 2,8% od ubiegłorocznego. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie ma w tym niczego niepokojącego – przypomnijmy, że rok 2021 był absolutnie rekordowy w historii polskiego leasingu. Jednak bardziej szczegółowe spojrzenie na obecne wyniki może zdradzać, że przedsiębiorcy chwilowo ograniczają inwestycje.

Włączone niebieskie światła policyjne na radiowozie

Czy wiesz, że blisko połowa kradzionych samochodów ma nie więcej niż 3 lata w chwili zdarzenia? Praktycznie każdy model auta został skradziony w minionych trzech latach, jednak niektóre marki samochodów są zdecydowanie bardziej narażone na kradzież. Sprawdź nasz wskaźnik ryzyka i listę najczęściej kradzionych marek i modeli.

Uśmiechnięty mężczyzna w pracy

Szukasz konta dla spółki z o.o. lub działalności gospodarczej, które będzie funkcjonalne i jednocześnie tanie w utrzymaniu, a najlepiej za darmo? Takie właśnie kryteria przyświecały nam, kiedy poszukiwaliśmy dobrego konta firmowego dla FmLeasing.pl w połowie ubiegłego roku – zdecydowaliśmy się skorzystać z BIZnest Konta od Nest Banku. Po kilku miesiącach intensywnego korzystania możemy podzielić się naszą opinią.

Symbol rosnącego wykresu

Po dwóch latach spadków polski rynek leasingu ustanowił w 2021 nowy rekord! Branża sfinansowała aktywa o wartości 88 mld złotych, czyli aż o blisko 31% więcej niż przed rokiem. Wynik mógłby być jeszcze lepszy, gdyby nie problemy z dostępnością nowych samochodów. Wielu przedsiębiorców zmuszonych jest sięgać po auta używane – widać to także po malejącej ilości pojazdów poleasingowych.

Ekran z ładującą się datą 2022

Co roku o tej mniej więcej porze powtarza się ten sam scenariusz. Część osób spieszy się, żeby jeszcze do końca roku wziąć leasing i mieć w firmie koszty podatkowe, a część ma dylemat, czy ma skorzystać z leasingu jeszcze przed końcem bieżącego, czy lepiej poczekać do 2022 roku? Odpowiadamy, kto powinien się pospieszyć, a kto może poczekać.

Wyniki na monitorze

Prezentujemy najnowszy ranking firm leasingowych według kryterium wartości osiągniętej sprzedaży. Oparty jest on o dane na koniec 2020 roku, gdyż zgodnie z założeniami przyjętymi jakiś czas temu przez ZPL, szczegółowe wyniki poszczególnych leasingodawców są udostępniane z ponad półrocznym opóźnieniem. Dlatego ranking za pierwszy kwartał 2021 roku powinien być dostępny na jesieni...

Nowe samochody stojące w dwóch rzędach w salonie

Z pewnością spotkałeś się, w telewizji lub innych mediach, z reklamami leasingu 100%. Najczęściej dotyczą one finansowania nowych samochodów osobowych, ale także pojazdów ciężarowych lub maszyn i urządzeń, zwłaszcza rolniczych i budowlanych. Wielu producentów sięga po ten slogan i nie przez przypadek są to akurat te marki, na które zazwyczaj dostępne są duże rabaty. Pokazujemy, na czym polega sztuczka z leasingiem 100% lub 0%, bo używa się obu haseł.

Pieczątka z napisaem "leasing"

Mark Twain gorzko, ale niestety dość celnie skwitował kiedyś, że banki dają parasol, gdy świeci słońce, a zabierają, gdy pada deszcz. W okresie pandemii odczuwają to przedsiębiorcy, którym trudniej jest obecnie otrzymać zewnętrzne finansowanie. Jak skłonić firmy leasingowe, żeby chętniej udzielały leasingu, gdy „pada deszcz”? Trzeba dać im gwarancję, że otrzymają zwrot wyłożonego kapitału…

Wykres notowań na ekranie smartfona

„Successful failure” („udana porażka”) - w ten sposób określa się w USA misję Apollo 13, której załoga w 1970 roku z powodu poważnej awarii co prawda nie dotarła, jak planowała na księżyc, ale cudem zdołała wrócić cała i zdrowa na ziemię. Taką „udaną porażką” można określić rok 2020 w branży leasingowej, która pomimo bezprecedensowej w swoim oddziaływaniu na gospodarkę pandemii, zanotowała wynik zaledwie o 10% słabszy niż przed rokiem.

Drewniany samochodzik zabawka

 Aktualizacja   Ważne  Rząd zmienia część zasad podatkowych – tradycyjnie już proces legislacyjny odbył się w błyskawicznym tempie, z niedorzecznie krótkim czasem na konsultacje i terminem wejścia w życie. Choć cała uwaga mediów i opinii publicznej skupiła się na opodatkowaniu spółek komandytowych, to przy okazji w ustawie znalazł się także zapis, który uderzy w niektórych leasingobiorców.

Wykres spadających notowań z powodu koronawirusa

Nikt jeszcze nie wie, jaki będzie ostateczny wpływ epidemii koronawirusa na gospodarkę, ale już teraz cierpi wielu przedsiębiorców, a nawet całe branże. Ostatecznie – mniej lub bardziej – „dostanie się” pewnie wszystkim. Dla niektórych oznacza to już teraz problemy z płynnością i trudności w spłacie stałych zobowiązań, w tym leasingu. Pozostałych ten problem może dotknąć za jakiś czas…

Wyniki na monitorze

Prezentujemy ranking firm leasingowych według kryterium wartości osiągniętej sprzedaży oparty o dane z kolejnych kwartałów 2019 roku. Swoje wyniki na koniec 2019 r. zaraportowało 21 spółek. Branżowy lider przekroczył barierę 10 mld zł wartości sfinansowanych aktywów.

Ujemne notowania giełdowe na ekranie laptopa

Już w połowie maja informowaliśmy, że powoli ustępuje koronawirusowy paraliż, którego szczyt miał miejsce w kwietniu. Nasze obserwacje potwierdzają wyniki opublikowane właśnie przez ZPL, które podsumowują pierwsze półrocze 2020 r. w branży leasingowej. Prawdziwym zaskoczeniem jest za to rynek poleasingówek i cesji – jest odwrotnie, niż wszyscy się spodziewali.

Liczby w procentach na niebieskim tle

W pierwszej połowie 2020 roku Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopy procentowe – dwukrotnie o 0,5 pkt proc. (w marcu i kwietniu) oraz o 0,4 pkt proc. w maju. Główna stopa procentowa utrzymywana od marca 2015 roku na poziomie 1,5%, wynosi obecnie bezprecedensowe 0,1%. Oznacza to, że leasing stał się jeszcze tańszy, niż był dotychczas.

Słoik i ułożone kiełkujące monety

Trudne czasy wymagają sięgania po nietypowe metody… Co prawda opisane tutaj rozwiązania pozwalające poprawić płynność finansową przy pomocy leasingu lub wynajmu długoterminowego nie są nowością i stosowane były przez przedsiębiorców od zawsze, to jednak trudna sytuacja gospodarcza spowodowana rozprzestrzenieniem się koronawirusa powoduje, że sięgających po nie może być znacznie więcej niż w „normalnych” czasach.

Trudne czasy wymagają sięgania po nietypowe metody… Co prawda opisane tutaj rozwiązania pozwalające poprawić płynność finansową przy pomocy leasingu lub wynajmu długoterminowego nie są nowością i stosowane były przez przedsiębiorców od zawsze, to jednak trudna sytuacja gospodarcza spowodowana rozprzestrzenieniem się koronawirusa powoduje, że sięgających po nie może być znacznie więcej niż w „normalnych” czasach.

KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?

Omawiamy rozwiązania pozwalające uwolnić gotówkę przy pomocy leasingu (w tym leasingu zwrotnego) lub wynajmu długoterminowego. Zalety i wady rozwiązań poprawiających płynność.

Spis treści

Leasing zwrotny – uwolnij pieniądze, leasingując posiadany pojazd

Leasing zwrotny polega na tym, że firma leasingowa odkupuje środek trwały od przedsiębiorcy, a następnie oddaje mu w leasing ten przedmiot. Głównym celem tego rodzaju leasingu jest uwolnienie gotówki, które przedsiębiorca przeznaczył wcześniej na nabycie środka trwałego.

Należy pamiętać, że z tego właśnie powodu (jest to uwolnienie środków, a nie inwestycja) leasing zwrotny jest dla leasingodawców transakcją podwyższonego ryzyka. Oznacza to, że są oni mniej skłonni, żeby udzielać finansowania w porównaniu ze zwykłym leasingiem operacyjnym lub finansowym. Tym bardziej w obecnej, kryzysowej sytuacji, kiedy działy analiz o wiele bardziej wnikliwie weryfikują wnioski klientów, a najbardziej dotknięte skutkami epidemii branże są niemal automatycznie odrzucane.

Jednak już teraz do FmLeasing.pl zwróciły się dwie firmy leasingowe, które na czas epidemii koronawirusa zamierzają szerzej udzielać leasingu zwrotnego. Co prawda są to firmy pozabankowe, jednak obecne na rynku od wielu już lat i dobrze nam znane. Działają w swoich niszach, finansując m.in. starsze pojazdy i sprzęt, także klientom ze złą historią kredytową i finansową. Co za tym idzie, oferowany przez nich koszt leasingu jest wyższy niż w przypadku „standardowych” bankowych rozwiązań. Nadal jednak będzie to rozwiązanie sporo tańsze niż jakiegoś rodzaju szybkie kredyty lub pożyczki „ratunkowe”.

Poniżej znajdziesz szczegóły oferty, zestawienie zalet i wad oraz możliwość przesłania zapytania bezpośrednio do wspomnianych firm oferujących obecnie leasing zwrotny.

Szczegóły oferty leasingu zwrotnego

  • Oferta dotyczy nawet ponad 10-letnich pojazdów oraz maszyn poruszających się na kołach (samochody osobowe i ciężarowe, ciągniki siodłowe, maszyny budowlane, rolnicze itp.).
  • Jak uzyskać? Po złożeniu wniosku, dział analiz podejmie decyzję. Poza wnioskiem konieczne będzie przesłanie faktury proformy, zdjęć pojazdu i dowodu rejestracyjnego.
  • Po wydaniu zgody nastąpi wycena wartości pojazdu przez rzeczoznawcę.
  • Po podpisaniu umowy nastąpi przelew środków na konto firmowe.

Dowiedz się więcej: Leasing zwrotny – Kiedy się przydaje i jak uzyskać?

Zalety i wady leasingu zwrotnego

uwalniasz gotówkę na dowolny cel

nadal dysponujesz posiadanym dotychczas pojazdem

dawno zamortyzowane sprzęty można finansować jeszcze raz, mając co miesiąc koszty podatkowe

koszt leasingu zwrotnego jest wyższy niż w przypadku nowego leasingu

Leasing zwrotny

Otrzymasz ofertę leasingu zwrotnego bezpośrednio od finansujących

Sprzedaż dotychczasowego samochodu/sprzętu i leasing nowego

Opisany wcześniej leasing zwrotny nie zawsze jest korzystny, ewentualnie nie zawsze jest możliwy. Dlatego alternatywną opcją uwolnienia gotówki zablokowanej w posiadanych środkach trwałych może być ich sprzedaż, a następnie leasing innych w ich miejsce.

Tak się dzieje dość często w przypadku posiadanych samochodów osobowych, np.: po spłaconym już leasingu. Takie auto można sprzedać, uwalniając środki, a następnie wziąć w leasing kolejne – może być nie tylko nowe, ale także używane. Zwłaszcza jeśli wcześniej posiadany samochód został wykupiony prywatnie po leasingu, to taki zabieg jest dodatkowo bardzo korzystny podatkowo – sprzedajemy auto bez podatku, a nowy leasing daje koszty uzyskania przychodu.

Naturalnie taka opcja nie jest niczym odkrywczym i możliwa jest do przeprowadzenia nie tylko w przypadku samochodów, ale także każdego innego posiadanego środka trwałego. Choć należy pamiętać, że auto leasing jest najszybciej i najłatwiej dostępną formą finansowania, a sama sprzedaż posiadanego pojazdu na rynku wtórnym też może odbyć się znacznie szybciej, niż dzieje się to w przypadku np.: maszyny – zwłaszcza w obecnej „koronawirusowej” rzeczywistości rynkowej.

Dobre i tanie oferty leasingowe możesz otrzymać bezpośrednio z wielu firm i samemu wybrać najlepszą po skorzystaniu z naszej Wyszukiwarki Leasingu.

Zalety i wady sposobu z nowym leasingiem

uwalniasz gotówkę po sprzedaży dotychczasowego samochodu/sprzętu

niski koszt nowego leasingu, zwłaszcza po obniżkach stóp procentowych

łatwa dostępność finansowania, zwłaszcza w przypadku samochodów

konieczność sprzedaży dotychczasowego samochodu/sprzętu

Wyszukiwarka Leasingu

Tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od wielu leasingodawców

Sprzedaż dotychczasowego samochodu i wynajem długoterminowy nowego

Opcja wynajmu długoterminowego, czyli inaczej leasingu operacyjnego z wysokim, balonowym wykupem jest pewnego rodzaju alternatywą dla opisanego w poprzednim fragmencie klasycznego leasingu z wykupem.

Może to być całkiem ciekawa opcja tymczasowa w obecnej sytuacji, gdyż w porównaniu ze zwykłym leasingiem, rata wynajmu jest niższa, a dodatkowo firmy oferujące wynajem zazwyczaj mają bardziej liberalne podejście dotyczące wkładu własnego – możliwy jest wynajem auta bez wpłaty początkowej. Więc w przypadku sprzedaży dotychczasowego samochodu/ów i zastąpienia go/ich wynajmowanym, do dyspozycji pozostanie jeszcze więcej uwolnionej gotówki.

Są jednak ograniczenia, gdyż najem długoterminowy możliwy jest w zasadzie wyłącznie w przypadku chęci sfinansowania nowych samochodów osobowych.

Podobnie jak w przypadku leasingu, oferty wynajmu długoterminowego także można otrzymać na FmLeasing.pl bezpośrednio z firm leasingowych i flotowych i samemu wybrać najlepszą po skorzystaniu z Wyszukiwarki Wynajmu.

Zalety i wady sposobu z wynajmem długoterminowym

uwalniasz gotówkę po sprzedaży dotychczasowego samochodu/sprzętu

niższa rata miesięczna za najem auta niż w przypadku leasingu

możliwość zawarcia umowy nawet przy zerowej wpłacie własnej

konieczność sprzedaży dotychczasowego samochodu/sprzętu

Wyszukiwarka ofert wynajmu

Tanie i dobre oferty najmu długoterminowego bezpośrednio od wielu finansujących

Podsumowanie

Opisane powyżej metody uwalniania środków finansowych przy wykorzystaniu leasingu lub najmu mogą być dodatkowym sposobem poradzenia sobie w trudniejszym momencie. W normalnej sytuacji nie przyszłoby nam do głowy nakłaniać nikogo do zaciągania nowych zobowiązań, aby zyskać gotówkę na chwilę, “na przeżycie”. Jednak obecna sytuacja jest wyjątkowa i przede wszystkim mamy nadzieję, że tymczasowa, więc każdy dostępny sposób wart jest rozważenia.

Leasing vs COVID-19 - dział specjalny

Specjalnie utworzony dział na FmLeasing.pl, poświęcony sytuacji wywołanej pandemią koronawirusa COVID-19 w kontekście rynku leasingu: Leasing vs COVID-19

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

4.2727272727273 1 1 1 1 1 4.27 (11)

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Koronawirus i leasing - jak sobie radzić, jakie podejmować decycje itd. >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Czerwony sportowy samochód widok przedniej maski, lampy i atrapyLeasing czy wynajem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy samochodów jest alternatywą dla klasycznego leasingu z wykupem. Coraz więcej przedsiębiorców, chcących sfinansować nowy pojazd, zastanawia się - wybrać leasing czy wynajem długoterminowy? Która forma dla kogo jest korzystniejsza? Skorzystaj z kalkulatora porównującego koszty i wysokość raty.


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


ZegarIle trwa i jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu?

Podajemy przybliżony czas trwania wszystkich formalności (od złożenia wniosku do wydania przedmiotu) oraz jak one wyglądają w praktyce u większości polskich leasingodawców.


Wielopoziomowy garaż samochodowyLista najtańszych nowych samochodów - ceny zakupu i wysokość rat leasingowych

Potrzebujesz taniego samochodu do firmy, dla pracowników, może masz dość dokładania do eksploatacji wysłużonych aut? Prezentujemy najtańsze dostępne w Polsce modele samochodów osobowych oraz typu VAN wraz z kosztami leasingu.


Tablica z napisem 5 rzeczySzybki leasing - 5 wskazówek dla spieszących się

Załatwienie formalności leasingowych w ekspresowym tempie jest oczywiście możliwe, warto jednak zrozumieć jak działa ten mechanizm i przede wszystkim jak uniknąć kosztownych błędów.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Leki, strzykawki i napis COVID-19 ze złota

Spieszyliśmy się, żeby przygotować poradnik dla leasingobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji z powodu pandemii COVID-19, teraz czas spojrzeć na drugą stronę medalu albo raczej z innej perspektywy. Konkretniej z perspektywy tych, których biznesy z powodu koronawirusa nie są zbytnio zagrożone i którzy mogą pozwolić sobie na inwestowanie, zakupy i leasing.

Joomla SEF URLs by Artio
Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...

Portal FmLeasing.pl