
Bieżące wydarzenia w branży leasingowej i CFM w 2022. Aktualizowane na żywo.
FmLeasing.pl/LIVE
Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców
Kup dobry i tańszy GAP fakturowy. U nas kupujesz ze zniżką – sprawdź cennik
Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu
Bieżące wydarzenia w branży leasingowej i CFM w 2022. Aktualizowane na żywo.
FmLeasing.pl/LIVE
Statystyki finansowania branży leasingowej i wynajmu długoterminowego od 1999 roku do najnowszych. Wszystkie rankingi leasingodawców, najnowsze oraz te, które ukazały się na FmLeasng.pl od 2009 roku aktualizowane co kwartał.
W pierwszym kwartale 2022 roku firmy leasingowe sfinansowały aktywa o wartości 19,6 mld złotych, czyli o 2,2% mniej niż przed rokiem. Jest to całkiem niezły wynik, biorąc pod uwagę okoliczności, choć wartość finansowania w marcu może już budzić pewne wątpliwości.
Ważne RPP po raz dziewiąty z rzędu podniosła stopy procentowe, tym razem o kolejne 0,75 p.p. Główna stopa w ciągu zaledwie ośmiu miesięcy wzrosła z poziomu 0,1% do 6,00%. Mamy obecnie najwyższe oprocentowanie od 14 lat. Konsekwencją tych decyzji jest wzrost kosztu leasingu – zarówno dla nowych jak i obecnych leasingobiorców. Tu sprawdzisz, o ile rosną raty.
Nowe Sprawdź ranking dziesięciu najczęściej kupowanych i branych przez polskich przedsiębiorców w leasing nowych aut dostawczych w 2022 roku. Opisujemy kryteria, jakimi warto się kierować przy wyborze „dostawczaka” do firmy oraz podpowiadamy, jak w trzech prostych krokach uzyskać dobry i tani leasing samochodu dostawczego zapewniając sobie tym samym niskie TCO, czyli całkowity koszt posiadania.
Przedstawiamy ranking dwudziestu najczęściej kupowanych i branych przez polskich przedsiębiorców w leasing nowych samochodów osobowych w 2022 roku. Może on posłużyć niektórym z was jako inspiracja. Zwłaszcza tym, którzy mają zamiar zmienić auto na nowe, a nie mają ściśle określonej marki czy modelu. W przypadku samochodów, kierowanie się gustami innych ma sporo zalet i bardzo niewiele wad.
Szukasz konta dla spółki z o.o. lub działalności gospodarczej, które będzie funkcjonalne i jednocześnie tanie w utrzymaniu, a najlepiej za darmo? Takie właśnie kryteria przyświecały nam, kiedy poszukiwaliśmy dobrego konta firmowego dla FmLeasing.pl w połowie ubiegłego roku – zdecydowaliśmy się skorzystać z BIZnest Konta od Nest Banku. Po kilku miesiącach intensywnego korzystania możemy podzielić się naszą opinią.
Ważne Z początkiem 2022 roku przedsiębiorcy stracili możliwość nieopodatkowanej sprzedaży samochodów wykupionych z leasingu do majątku prywatnego. Takie ograniczenie dotyczy umów leasingu kończących się po 31 grudnia 2021 r. i zostało wprowadzone w Polskim Ładzie, czyli kontrowersyjnej ustawie wprowadzającej szerokie zmiany podatkowe.
Nowe Prezentujemy najnowszy ranking firm leasingowych według kryterium wartości osiągniętej sprzedaży. Oparty jest on o dane po drugim kwartale 2021 roku, ponieważ ZPL udostępnia szczegółowe wyniki leasingodawców z co najmniej półrocznym opóźnieniem. Sprawdź, którzy leasingodawcy zanotowali największe wzrosty, a którzy spadki. Kolejny ranking powinien pojawić się w kwietniu/maju 2022 r.
Po dwóch latach spadków polski rynek leasingu ustanowił w 2021 nowy rekord! Branża sfinansowała aktywa o wartości 88 mld złotych, czyli aż o blisko 31% więcej niż przed rokiem. Wynik mógłby być jeszcze lepszy, gdyby nie problemy z dostępnością nowych samochodów. Wielu przedsiębiorców zmuszonych jest sięgać po auta używane – widać to także po malejącej ilości pojazdów poleasingowych.
Wydarzenia w branży leasingowej i wynajmu długoterminowego (CFM) w 2021 roku.
Co roku o tej mniej więcej porze powtarza się ten sam scenariusz. Część osób spieszy się, żeby jeszcze do końca roku wziąć leasing i mieć w firmie koszty podatkowe, a część ma dylemat, czy ma skorzystać z leasingu jeszcze przed końcem bieżącego, czy lepiej poczekać do 2022 roku? Odpowiadamy, kto powinien się pospieszyć, a kto może poczekać.
Prezentujemy najnowszy ranking firm leasingowych według kryterium wartości osiągniętej sprzedaży. Oparty jest on o dane na koniec 2020 roku, gdyż zgodnie z założeniami przyjętymi jakiś czas temu przez ZPL, szczegółowe wyniki poszczególnych leasingodawców są udostępniane z ponad półrocznym opóźnieniem. Dlatego ranking za pierwszy kwartał 2021 roku powinien być dostępny na jesieni...
Aktualizacja Niniejszy artykuł kompleksowo omawia obowiązujące w 2022 roku przepisy w podatkach dochodowych (PIT i CIT), które regulują zasady zaliczania w koszty uzyskania przychodu leasing oraz użytkowanie samochodów osobowych w firmach. Weszły one w życie 1 stycznia 2019 roku.
Z pewnością spotkałeś się, w telewizji lub innych mediach, z reklamami leasingu 100%. Najczęściej dotyczą one finansowania nowych samochodów osobowych, ale także pojazdów ciężarowych lub maszyn i urządzeń, zwłaszcza rolniczych i budowlanych. Wielu producentów sięga po ten slogan i nie przez przypadek są to akurat te marki, na które zazwyczaj dostępne są duże rabaty. Pokazujemy, na czym polega sztuczka z leasingiem 100% lub 0%, bo używa się obu haseł.
Mark Twain gorzko, ale niestety dość celnie skwitował kiedyś, że banki dają parasol, gdy świeci słońce, a zabierają, gdy pada deszcz. W okresie pandemii odczuwają to przedsiębiorcy, którym trudniej jest obecnie otrzymać zewnętrzne finansowanie. Jak skłonić firmy leasingowe, żeby chętniej udzielały leasingu, gdy „pada deszcz”? Trzeba dać im gwarancję, że otrzymają zwrot wyłożonego kapitału…
Statystyki kradzieży nie robią już takiego wrażenia jak w latach 90-tych, kiedy „znikało” po kilkadziesiąt tysięcy samochodów rocznie, a przecież dziś jest ich na drogach znacznie więcej niż wtedy. Jednak nadal jest to przestępstwo, którego ofiarą stać się może każdy, a posiadacze niektórych marek powinni uważać tym bardziej...
„Successful failure” („udana porażka”) - w ten sposób określa się w USA misję Apollo 13, której załoga w 1970 roku z powodu poważnej awarii co prawda nie dotarła, jak planowała na księżyc, ale cudem zdołała wrócić cała i zdrowa na ziemię. Taką „udaną porażką” można określić rok 2020 w branży leasingowej, która pomimo bezprecedensowej w swoim oddziaływaniu na gospodarkę pandemii, zanotowała wynik zaledwie o 10% słabszy niż przed rokiem.
Wydarzenia w branży leasingowej i wynajmu długoterminowego (CFM) w 2020 roku.
Aktualizacja Ważne Rząd zmienia część zasad podatkowych – tradycyjnie już proces legislacyjny odbył się w błyskawicznym tempie, z niedorzecznie krótkim czasem na konsultacje i terminem wejścia w życie. Choć cała uwaga mediów i opinii publicznej skupiła się na opodatkowaniu spółek komandytowych, to przy okazji w ustawie znalazł się także zapis, który uderzy w niektórych leasingobiorców.
W tym roku oczekiwaniu na kolejne kwartalne wyniki branży leasingowej towarzyszy dodatkowa nerwowość, gdyż przebieg pandemii koronawirusa ma niewątpliwy wpływ na wielkość udzielanego finansowania. Z tym większą radością przyjęliśmy całkiem niezłe wyniki w trzecim kwartale 2020 roku. Nadal maleje także ilość sprzętu poleasingowego.
Nikt jeszcze nie wie, jaki będzie ostateczny wpływ epidemii koronawirusa na gospodarkę, ale już teraz cierpi wielu przedsiębiorców, a nawet całe branże. Ostatecznie – mniej lub bardziej – „dostanie się” pewnie wszystkim. Dla niektórych oznacza to już teraz problemy z płynnością i trudności w spłacie stałych zobowiązań, w tym leasingu. Pozostałych ten problem może dotknąć za jakiś czas…
Prezentujemy ranking firm leasingowych według kryterium wartości osiągniętej sprzedaży oparty o dane z kolejnych kwartałów 2019 roku. Swoje wyniki na koniec 2019 r. zaraportowało 21 spółek. Branżowy lider przekroczył barierę 10 mld zł wartości sfinansowanych aktywów.
Już w połowie maja informowaliśmy, że powoli ustępuje koronawirusowy paraliż, którego szczyt miał miejsce w kwietniu. Nasze obserwacje potwierdzają wyniki opublikowane właśnie przez ZPL, które podsumowują pierwsze półrocze 2020 r. w branży leasingowej. Prawdziwym zaskoczeniem jest za to rynek poleasingówek i cesji – jest odwrotnie, niż wszyscy się spodziewali.
W pierwszej połowie 2020 roku Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopy procentowe – dwukrotnie o 0,5 pkt proc. (w marcu i kwietniu) oraz o 0,4 pkt proc. w maju. Główna stopa procentowa utrzymywana od marca 2015 roku na poziomie 1,5%, wynosi obecnie bezprecedensowe 0,1%. Oznacza to, że leasing stał się jeszcze tańszy, niż był dotychczas.
Jak można było się spodziewać, czasowe zamrożenie kraju z powodu pandemii koronawirusa uderzyło także w rynek leasingu. Jak mocno? Wiemy to dzięki danym udostępnionym przez Związek Polskiego Leasingu oraz zbieranym przez nas informacjom dotyczącym rynku poleasingowego.
Potrzebujesz taniego samochodu osobowego lub typu VAN na potrzeby firmy? Twoi pracownicy muszą czymś jeździć w godzinach pracy? Masz już dość ciągłych awarii i dokładania do eksploatacji swoich starych i wysłużonych aut? Może to czas, żeby pomyśleć o nowym samochodzie? Prezentujemy najtańsze dostępne w Polsce modele samochodów osobowych oraz typu VAN wraz z kosztami ich leasingu.
Trudne czasy wymagają sięgania po nietypowe metody… Co prawda opisane tutaj rozwiązania pozwalające poprawić płynność finansową przy pomocy leasingu lub wynajmu długoterminowego nie są nowością i stosowane były przez przedsiębiorców od zawsze, to jednak trudna sytuacja gospodarcza spowodowana rozprzestrzenieniem się koronawirusa powoduje, że sięgających po nie może być znacznie więcej niż w „normalnych” czasach.
Trudne czasy wymagają sięgania po nietypowe metody… Co prawda opisane tutaj rozwiązania pozwalające poprawić płynność finansową przy pomocy leasingu lub wynajmu długoterminowego nie są nowością i stosowane były przez przedsiębiorców od zawsze, to jednak trudna sytuacja gospodarcza spowodowana rozprzestrzenieniem się koronawirusa powoduje, że sięgających po nie może być znacznie więcej niż w „normalnych” czasach.
KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?
Omawiamy rozwiązania pozwalające uwolnić gotówkę przy pomocy leasingu (w tym leasingu zwrotnego) lub wynajmu długoterminowego. Zalety i wady rozwiązań poprawiających płynność.
Spis treści
Leasing zwrotny polega na tym, że firma leasingowa odkupuje środek trwały od przedsiębiorcy, a następnie oddaje mu w leasing ten przedmiot. Głównym celem tego rodzaju leasingu jest uwolnienie gotówki, które przedsiębiorca przeznaczył wcześniej na nabycie środka trwałego.
Należy pamiętać, że z tego właśnie powodu (jest to uwolnienie środków, a nie inwestycja) leasing zwrotny jest dla leasingodawców transakcją podwyższonego ryzyka. Oznacza to, że są oni mniej skłonni, żeby udzielać finansowania w porównaniu ze zwykłym leasingiem operacyjnym lub finansowym. Tym bardziej w obecnej, kryzysowej sytuacji, kiedy działy analiz o wiele bardziej wnikliwie weryfikują wnioski klientów, a najbardziej dotknięte skutkami epidemii branże są niemal automatycznie odrzucane.
Jednak już teraz do FmLeasing.pl zwróciły się dwie firmy leasingowe, które na czas epidemii koronawirusa zamierzają szerzej udzielać leasingu zwrotnego. Co prawda są to firmy pozabankowe, jednak obecne na rynku od wielu już lat i dobrze nam znane. Działają w swoich niszach, finansując m.in. starsze pojazdy i sprzęt, także klientom ze złą historią kredytową i finansową. Co za tym idzie, oferowany przez nich koszt leasingu jest wyższy niż w przypadku „standardowych” bankowych rozwiązań. Nadal jednak będzie to rozwiązanie sporo tańsze niż jakiegoś rodzaju szybkie kredyty lub pożyczki „ratunkowe”.
Poniżej znajdziesz szczegóły oferty, zestawienie zalet i wad oraz możliwość przesłania zapytania bezpośrednio do wspomnianych firm oferujących obecnie leasing zwrotny.
Dowiedz się więcej: Leasing zwrotny – Kiedy się przydaje i jak uzyskać?
uwalniasz gotówkę na dowolny cel
nadal dysponujesz posiadanym dotychczas pojazdem
dawno zamortyzowane sprzęty można finansować jeszcze raz, mając co miesiąc koszty podatkowe
koszt leasingu zwrotnego jest wyższy niż w przypadku nowego leasingu
Opisany wcześniej leasing zwrotny nie zawsze jest korzystny, ewentualnie nie zawsze jest możliwy. Dlatego alternatywną opcją uwolnienia gotówki zablokowanej w posiadanych środkach trwałych może być ich sprzedaż, a następnie leasing innych w ich miejsce.
Tak się dzieje dość często w przypadku posiadanych samochodów osobowych, np.: po spłaconym już leasingu. Takie auto można sprzedać, uwalniając środki, a następnie wziąć w leasing kolejne – może być nie tylko nowe, ale także używane. Zwłaszcza jeśli wcześniej posiadany samochód został wykupiony prywatnie po leasingu, to taki zabieg jest dodatkowo bardzo korzystny podatkowo – sprzedajemy auto bez podatku, a nowy leasing daje koszty uzyskania przychodu.
Naturalnie taka opcja nie jest niczym odkrywczym i możliwa jest do przeprowadzenia nie tylko w przypadku samochodów, ale także każdego innego posiadanego środka trwałego. Choć należy pamiętać, że auto leasing jest najszybciej i najłatwiej dostępną formą finansowania, a sama sprzedaż posiadanego pojazdu na rynku wtórnym też może odbyć się znacznie szybciej, niż dzieje się to w przypadku np.: maszyny – zwłaszcza w obecnej „koronawirusowej” rzeczywistości rynkowej.
Dobre i tanie oferty leasingowe możesz otrzymać bezpośrednio z wielu firm i samemu wybrać najlepszą po skorzystaniu z naszej Wyszukiwarki Leasingu.
uwalniasz gotówkę po sprzedaży dotychczasowego samochodu/sprzętu
niski koszt nowego leasingu, zwłaszcza po obniżkach stóp procentowych
łatwa dostępność finansowania, zwłaszcza w przypadku samochodów
konieczność sprzedaży dotychczasowego samochodu/sprzętu
Tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od wielu leasingodawców
Opcja wynajmu długoterminowego, czyli inaczej leasingu operacyjnego z wysokim, balonowym wykupem jest pewnego rodzaju alternatywą dla opisanego w poprzednim fragmencie klasycznego leasingu z wykupem.
Może to być całkiem ciekawa opcja tymczasowa w obecnej sytuacji, gdyż w porównaniu ze zwykłym leasingiem, rata wynajmu jest niższa, a dodatkowo firmy oferujące wynajem zazwyczaj mają bardziej liberalne podejście dotyczące wkładu własnego – możliwy jest wynajem auta bez wpłaty początkowej. Więc w przypadku sprzedaży dotychczasowego samochodu/ów i zastąpienia go/ich wynajmowanym, do dyspozycji pozostanie jeszcze więcej uwolnionej gotówki.
Są jednak ograniczenia, gdyż najem długoterminowy możliwy jest w zasadzie wyłącznie w przypadku chęci sfinansowania nowych samochodów osobowych.
Podobnie jak w przypadku leasingu, oferty wynajmu długoterminowego także można otrzymać na FmLeasing.pl bezpośrednio z firm leasingowych i flotowych i samemu wybrać najlepszą po skorzystaniu z Wyszukiwarki Wynajmu.
uwalniasz gotówkę po sprzedaży dotychczasowego samochodu/sprzętu
niższa rata miesięczna za najem auta niż w przypadku leasingu
możliwość zawarcia umowy nawet przy zerowej wpłacie własnej
konieczność sprzedaży dotychczasowego samochodu/sprzętu
Tanie i dobre oferty najmu długoterminowego bezpośrednio od wielu finansujących
Opisane powyżej metody uwalniania środków finansowych przy wykorzystaniu leasingu lub najmu mogą być dodatkowym sposobem poradzenia sobie w trudniejszym momencie. W normalnej sytuacji nie przyszłoby nam do głowy nakłaniać nikogo do zaciągania nowych zobowiązań, aby zyskać gotówkę na chwilę, “na przeżycie”. Jednak obecna sytuacja jest wyjątkowa i przede wszystkim mamy nadzieję, że tymczasowa, więc każdy dostępny sposób wart jest rozważenia.
Specjalnie utworzony dział na FmLeasing.pl, poświęcony sytuacji wywołanej pandemią koronawirusa COVID-19 w kontekście rynku leasingu: Leasing vs COVID-19
Komentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Koronawirus i leasing - jak sobie radzić, jakie podejmować decycje itd. >
Leasing czy wynajem długoterminowy samochodu?
Wynajem długoterminowy samochodów jest alternatywą dla klasycznego leasingu z wykupem. Coraz więcej przedsiębiorców, chcących sfinansować nowy pojazd, zastanawia się - wybrać leasing czy wynajem długoterminowy? Która forma dla kogo jest korzystniejsza? Skorzystaj z kalkulatora porównującego koszty i wysokość raty.
Jak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?
Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…
Ile trwa i jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu?
Podajemy przybliżony czas trwania wszystkich formalności (od złożenia wniosku do wydania przedmiotu) oraz jak one wyglądają w praktyce u większości polskich leasingodawców.
Lista najtańszych nowych samochodów - ceny zakupu i wysokość rat leasingowych
Potrzebujesz taniego samochodu do firmy, dla pracowników, może masz dość dokładania do eksploatacji wysłużonych aut? Prezentujemy najtańsze dostępne w Polsce modele samochodów osobowych oraz typu VAN wraz z kosztami leasingu.
Szybki leasing - 5 wskazówek dla spieszących się
Załatwienie formalności leasingowych w ekspresowym tempie jest oczywiście możliwe, warto jednak zrozumieć jak działa ten mechanizm i przede wszystkim jak uniknąć kosztownych błędów.
Autor: Michał Krupiński
Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.
Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński
Spieszyliśmy się, żeby przygotować poradnik dla leasingobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji z powodu pandemii COVID-19, teraz czas spojrzeć na drugą stronę medalu albo raczej z innej perspektywy. Konkretniej z perspektywy tych, których biznesy z powodu koronawirusa nie są zbytnio zagrożone i którzy mogą pozwolić sobie na inwestowanie, zakupy i leasing.
mLeasing, dawniej znany pod nazwą BRE Leasing jest jedną z najstarszych i największych firm leasingowych w Polsce. Spółka radzi sobie bardzo dobrze, z roku na rok zwiększając sprzedaż i obecnie legitymuje się ponad 7-procentowym udziałem w rynku. Jednak pomimo dobrych wyników, jest dość prawdopodobne, że niedługo zmieni właściciela.