Leasing - aktualności


Drewniany samochodzik zabawka

Od 1 stycznia 2019 roku zmieniły się zasady opodatkowania leasingu, nabycia i używania samochodów osobowych w firmach. Nowe przepisy zostały uchwalone pod koniec 2018 roku i nadal budzą wątpliwości. Przedstawiamy szczegółowe i kompleksowe zestawienie informacji dotyczących nowych przepisów i zasad opodatkowania aut służbowych.

Wejście do siedziby Masterlease

Wygląda na to, że Masterlease, a konkretnie Prime Car Management, czyli notowana na giełdzie, dominująca spółka z Grupy Masterlease może wkrótce zostać przejęta i nawet zniknąć z rynku jako marka. Co najmniej dwa podmioty są zainteresowane przejęciem firmy i obydwa ogłosiły wezwanie na zakup akcji.

Samochody w salonie pod przykryciem

Przygotowaliśmy (w formie listy i tabeli) zestawienie marek i modeli samochodów osobowych, które są obecnie dostępne w wyprzedaży rocznika 2018. Mamy nadzieję, że ta forma ułatwi wam przegląd ciekawych rabatów i pozwoli znaleźć interesujące auto w ciekawej cenie. Będziemy starali się aktualizować listę w miarę wprowadzanych zmian w promocjach.

VAT od samochodów osobowych przy leasingu

Teoretycznie z końcem 2016 roku wygasała poprzednia zgoda derogacyjna Komisji Europejskiej na stosowanie przez polski rząd ograniczeń w pełnych odliczeniach VAT zawartego w cenie samochodów osobowych, ratach ich leasingu, wreszcie wszelkich wydatkach eksploatacyjnych, w tym paliwa. Obecnie przedsiębiorcy mogą odliczać 50% VAT, jeżeli samochód osobowy wykorzystywany jest przez nich nie tylko służbowo, ale także prywatnie. Ograniczenia nie znikną nie tylko w 2017, ale także w 2018 i 2019 roku.

Samochody w nowoczesnym garażu

Przedstawiamy zaktualizowany w listopadzie 2018 ranking dwudziestu najczęściej kupowanych i branych w leasing przez polskich przedsiębiorców nowych samochodów osobowych. Jest on swojego rodzaju ciekawostką, ale niewykluczone, że posłuży niektórym z was jako inspiracja. Zwłaszcza tym, którzy mają zamiar zmienić auto na nowe, a nie mają ściśle określonych preferencji odnośnie marki czy modelu. W przypadku samochodów, kierowanie się gustami innych ma sporo zalet i bardzo niewiele wad.

Audi Q8

Prezentujemy, we współpracy z carsmile.pl, listę samochodów osobowych, których leasing – za sprawą ich wysokiej ceny i wprowadzenia od 1 stycznia 2019 roku podatkowego limitu 150 tys. zł – stanie się wkrótce mniej opłacalny. Zawarcie umowy do końca 2018 roku da jednak prawo do zaliczania w koszty uzyskania przychodu całości opłat związanych z leasingiem na dotychczasowych zasadach także w kolejnych latach.

Leszek Czarnecki

Od dnia wybuchu afery KNF klienci instytucji kontrolowanych przez jednego z najbogatszych polskich biznesmenów, Leszka Czarneckiego zastanawiają się, czy mogą odczuć ewentualne negatywne skutki brutalnego zderzenia się światów polityki i finansów. Jedną z tych instytucji jest druga największa firma leasingowa w Polsce, spółka Idea Getin Leasing.

Notes na biurku z datą 2018 i 2019

Co roku o tej mniej więcej porze powtarza się ten sam scenariusz. Część osób spieszy się, żeby jeszcze do końca 2018 roku wziąć leasing i mieć w firmie koszty podatkowe, a część ma dylemat, czy ma skorzystać z leasingu jeszcze przed końcem bieżącego, czy lepiej poczekać do 2019 roku? Odpowiadamy kto powinien się pospieszyć, a kto może poczekać, tym bardziej, że w tym roku sytuacja jest wyjątkowa ze względu na zmianę przepisów podatkowych.

Informacje z branży

Statystyki finansowania branży leasingowej i wynajmu długoterminowego od 1999 roku do najnowszych. Wszystkie rankingi leasingodawców, najnowsze oraz te, które ukazały się na FmLeasng.pl od 2009 roku aktualizowane co kwartał.

Wyniki na monitorze

Na podstawie statystyk Związku Polskiego Leasingu prezentujemy ranking firm leasingowych według kryterium wartości osiągniętej sprzedaży po trzech kwartałach 2018 roku. Średni wzrost sprzedaży branży w tym okresie wyniósł 18,7% r/r. Tym razem w samym rankingu nie wydarzyło się nic spektakularnego. Praktycznie wszystkie firmy, zarówno te z czołówki, jak i znajdujące się na dalszych miejscach, zachowały swoje pozycje w stosunku do poprzedniego rankingu podsumowującego półrocze bieżącego roku.

Flaga Unii Europejskiej

Leaseurope, organizacja zrzeszająca narodowe organizacje leasingowe, opublikowała wyniki europejskich leasingodawców osiągnięte w 2017 roku. Polska po dwóch latach „pobytu” na szóstej pozycji pod względem osiąganej rocznej sprzedaży, spadła o jedno oczko – wszystko za sprawą Rosji, której rynek odbudowuje się po załamaniu sprzed dwóch lat i która w 2017 wskoczyła na piąte miejsce. Przed nami – poza Rosją – plasują się także Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy i Szwecja.

Samochody w nowoczesnym garażu

Potrzebujesz taniego samochodu osobowego lub typu VAN na potrzeby firmy? Twoi pracownicy muszą czymś jeździć w godzinach pracy? Masz już dość ciągłych awarii i dokładania do eksploatacji swoich starych i wysłużonych aut? Może to czas, żeby pomyśleć o nowym samochodzie? Prezentujemy najtańsze dostępne w Polsce modele samochodów osobowych oraz typu VAN wraz z kosztami ich leasingu. Aktualizacja: 4 września 2018.

Zmiana logo z BZ WBK na Santander Leasing

To już oficjalne – zniknie marka BZ WBK Leasing, zastąpi ją Santander Leasing. Kilka tygodni temu informowaliśmy, że tak się wkrótce stanie, po tym jak władze banku BZ WBK podjęły decyzję o zmianie nazwy unifikującej jej wizerunek z hiszpańskim właścicielem.

Pusta sala konferencyjna

Polski sektor bankowy zawsze uchodził za mocno rozdrobniony na tle innych krajów europejskich. Dotyczy to także towarzystw leasingowych, bo większość z nich jest spółkami zależnymi banków. Jednak od kilku już dobrych lat na rynku trwa konsolidacja. Mają miejsce mniejsze i większe przejęcia i fuzje, są także banki, które wycofały się z Polski. W rezultacie z rynku zniknęło sporo znanych marek i wszystko wskazuje na to, że nie jest to koniec. Co to oznacza dla klientów?

Wyniki na monitorze

Na podstawie statystyk Związku Polskiego Leasingu prezentujemy ranking firm leasingowych według kryterium wartości osiągniętej sprzedaży w pierwszym półroczu 2018 roku. Średni wzrost sprzedaży w tym okresie wyniósł niemal 20% r/r. Mamy zmianę w czołówce i to o tyle istotną, że po raz pierwszy z podium spadł niedawny wieloletni lider branży.

Screen z filmu na youtube

Kilka miesięcy temu wyraziłem na naszym forum swoje krytyczne zdanie na temat „jakości” materiałów o leasingu, które motoryzacyjni vlogerzy publikują na youtube. Wtedy dałem trochę ponieść się emocjom, więc tym razem będzie… niestety podobnie, bo właśnie natrafiliśmy na kolejnego – za przeproszeniem – gniota. Jest w nim szereg przeinaczeń, niedopowiedzeń, które mają służyć obronie postawionej przez autorów tezy, że na leasingu się „wtopi”, za to auto-abonament to jest niby jakaś rozsądniejsza forma nabycia samochodu.

Hyundai Kona przed salonem sprzedaży

Hyundai Finance to nazwa handlowa „fabrycznego” leasingu samochodów marki Hyundai. W rzeczywistości finansującym jest firma BNP Paribas Leasing Services Sp. z o.o. Nie jest to może leasingodawca najwyższych lotów, jednak nadal jest lepiej oceniany niż większość innych fabrycznych finansujących, np.: grupy Volskwagena czy Toyoty, nie mówiąc już o Santanderze, który finansuje, np.: Mazdę.

Skoda Karoq

AHOJ! Dziś prezentujemy napędzaną jedynie na przednie koła Skodę Karoq w wersji Ambition z turbodoładowanym silnikiem trzycylindrowym 1.0 TSI 115KM i skrzynią manualną. Czego można by się spodziewać po, jak by nie było, wciśniętym na siłę podmodelu Skody Kodiaq? Gorszego prowadzenia, mniejszego bagażnika, ciasnego wnętrza, gorszych proporcji i materiałów wykończeniowych? A jednak, Czesi wykazali się polotem i jednocześnie zdrową powściągliwością podczas projektowania. Ta wyrachowana inżynieria mogła się skończyć porażką, a jednak udało się!

Samochód w trakcie naprawy w warsztacie

Zgodnie z zapowiedzią wracamy z tematem odszkodowań OC zaniżanych o VAT, co dotkliwie odczuwają leasingobiorcy niebędący płatnikami podatku od towarów i usług lub odliczający jego połowę (samochody osobowe). Wiemy, jakie jest obecne stanowisko Rzecznika Finansowego, przygotowaliśmy także „czerwoną” listę ubezpieczycieli stosujących ten proceder, ale także „zieloną” ujmującą te firmy, które naszym zdaniem postępują zgodnie z logiką i zasadami fair-play.

Kartka z wykresami

Na podstawie statystyk Związku Polskiego Leasingu prezentujemy ranking firm leasingowych według kryterium wartości osiągniętej sprzedaży w pierwszym kwartale 2018 roku. Podium bez zmian, jednak goniący do niedawna wicelider dostał lekkiej zadyszki. Sporo firm z imponującą dynamiką i tylko cztery spółki są na minusie.

Kobieta pracująca na laptopie

Z pewnością każdy widział, w telewizji lub innych mediach, reklamy leasingu 100%. Najczęściej dotyczą one finansowania nowych samochodów osobowych, ale także pojazdów ciężarowych lub maszyn i urządzeń, zwłaszcza rolniczych i budowlanych. Coraz więcej producentów sięga po ten slogan i nie przez przypadek są to akurat te marki, na które zazwyczaj dostępne są duże rabaty. Pokazujemy na liczbach na czym polega sztuczka z leasingiem 100% lub 0%, bo używa się obu tych określeń.

Samolot stojący na lotnisku

Leasingobiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w ratach leasingu oraz wydatkach eksploatacyjnych samolotu wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 19.11.2010 r. nr IPPP1-443-862/10-3/AS.

Raty zmienne czy lepiej stałe?

… chociaż są tacy, którym najwyraźniej wydaje się, że wiedzą. O co chodzi? Koszt leasingu zależy m.in. od wysokości stóp procentowych, a te są już od dokładnie trzech lat na historycznie najniższym poziomie. To dlatego uzyskanie leasingu o koszcie całkowitym, np.: 103% nie jest obecnie niczym nadzwyczajnym. Pytanie, kiedy to się skończy i kiedy leasing stanie się droższy.

Koszty leasingu

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że Idea Bank zamierza wprowadzić nową formułę leasingu samochodów opartą o monitoring GPS, którego koszty uzależnione są od ilości przejechanych kilometrów. Wczoraj poznaliśmy więcej szczegółów, włącznie z przykładami. Media informują o rewolucji w leasingu, my jednak nie podzielamy tej euforii. | Artykuł aktualizowany w dniu 05 marca 2018

Symbol rosnącego wykresu

Minął już prawie miesiąc od udostępnienia przez ZPL wyników branży leasingowej za 2017 rok – wcześniej publikowaliśmy ranking firm leasingowych – teraz przyszedł czas na nasze podsumowanie minionego roku. Jak już powszechnie wiadomo, rok 2017 był bardzo udany dla branży, która urosła o 15,7% finansując aktywa o wartości 67,8 mld złotych. Rok 2018 powinien być równie udany.

Drogi samochód osobowy

Jakiś czas temu informowaliśmy na leasing jakiego samochodu osobowego, a konkretnie o jakiej wartości, można sobie pozwolić przy miesięcznej racie w wysokości 500 oraz 1 000 złotych. Tym razem przedstawiamy podobne zestawienie, ale dla tych, których stać na miesięczną ratę w wysokości 10 tysięcy złotych. Przy okazji podajemy wysokość tarczy podatkowej, czyli oszczędności jaką daje rata w takiej wysokości.

Kartka z wykresami

Na podstawie statystyk Związku Polskiego Leasingu udostępnionych w styczniu 2018 prezentujemy ranking firm leasingowych według kryterium wartości osiągniętej sprzedaży w całym 2017 roku. Lider i wicelider sfinansowali łącznie aż 23,5% rynku. Natomiast jedna z firm zanotowała spektakularny wzrost sprzedaży – aż o blisko 300%!

Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl