Firma PMR Research wykonała na zlecenie BZ WBK Leasing badanie wśród małych i średnich przedsiębiorców (MŚP) dotyczące ich zainteresowania i doświadczeń związanych z leasingiem.

Okazuje się, że 36% firm z sektora MŚP korzystało w przeszłości lub korzysta obecnie z leasingu, a 17% rozważało skorzystanie z tej formy finansowania, ale ostatecznie tego nie zrobiło. Nie są to zapewne złe wskaźniki zainteresowania leasingiem, trzeba jednak zwrócić uwagę, że aż 52% firm MŚP deklaruje, że nigdy nie korzystało z leasingu i nie zamierza tego robić.

Przy czym warto zwrócić uwagę, że firmy średnie znają i wykorzystują leasing znacznie częściej niż małe i mikrofirmy. Wyraźnie widać to na zamieszczonych poniżej wykresach. Firmy zatrudniające od 50 do 249 pracowników niemal gremialnie sięgają po usługi firm leasingowych.

W badaniu odnotowano także wysoki odsetek zadowolenia z usług leasingowych. Blisko 90% ankietowanych dobrze ocenia leasingodawcę, z usług którego korzystało lub korzysta, co kolejny raz potwierdza także wyniki innych badań i nasze wewnętrzne obserwacje. Według nich odsetek zadowolonych ze skorzystania z leasingu waha się pomiędzy 75% a 90%.

Badanie przeprowadzone dla BZ WBK Leasing uwzględnia także ciekawy podział na branże. Wynika z niego, że branża usługowa jest najmniej zainteresowana leasingiem… W każdym razie znacznie mniej niż produkcyjna i budowlana, a także handlowa. Wpływ na to ma zapewne kilka czynników, przy czym jednym z nich może być większa łatwość unikania opodatkowania w usługach, niż w innych gałęziach gospodarki. Tymczasem z leasingu korzystają najczęściej firmy, które chcą mieć pożytek z jego walorów podatkowych.

Wykorzystanie leasingu przez firmy MŚP

Wykres: wykorzystanie leasingu przez firmy MŚP

Wykorzystanie leasingu przez małe firmy (1-49 pracowników)

Wykres: wykorzystanie leasingu przez małe firmy (1-49 pracowników)

Wykorzystanie leasingu przez średnie firmy (50-249 pracowników)

Wykres: wykorzystanie leasingu przez średnie firmy (50-249 pracowników)

Firmy MŚP korzystające z leasingu wg. branży

Wykres: firmy MŚP korzystające z leasingu wg. branży


Jesteś zainteresowany ofertą leasingu BZ WBK Leasing? Sprawdź i porównaj z innymi
Poszukujesz sprzętu poleasingowego? Samochody i urządzenia poleasingowe BZ WBK Leasing


 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Wiadomości na żywo

20 paź
Tych reklam nie zobaczysz w polskiej TV. Samochód stanie się usługą
19 paź
Już dwie Tesle na polskich drogach są „od nas”
18 paź
Audi dla biznesu na FmLeasing.pl
18 paź
Najnowsze wydanie zestawienia ofert Auto-Abonamentowych
13 paź
Po co wymyślono auta w abonamencie?
To i więcej na żywo na
FmLeasing.pl/LIVE

Portal FmLeasing.pl