Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Radioodbiornik w samochodzie

W minionych dniach mogliśmy przekonać się jak media potrafią zrobić temat z niczego. Tym razem trafiło na branżę leasingową. Serwis money.pl dotarł do nowego wzoru umowy, którą Toyota Leasing podpisuje ze swoimi klientami. Znalazł się w niej zapis, że leasingobiorca „jako użytkownik odbiornika radiowego w przedmiocie leasingu, zobowiązany jest do rejestracji odbiornika i uiszczania opłat abonamentowych”. No i lawina ruszyła… | Artykuł z 1 czerwca 2017, ostatnio aktualizowany w dniu 12 czerwca 2017

Krótko: Abonament RTV za radio/telewizor w przedmiocie leasingu

Prawny obowiązek rejestracji radioodbiornika lub telewizora zainstalowanego w przedmiocie leasingu i opłacania abonamentu RTV zawsze ciążył na korzystającym. Dotyczy to klientów każdej firmy leasingowej. Toyota Leasing nie wprowadziła żadnego nowego obowiązku czy też dodatkowych opłat i sankcji.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Toyota Leasing pobiera abonament RTV? Może wypowiedzieć umowę?

Publikacje poświęcone tej sprawie na money.pl nie zawierają oczywiście informacji nieprawdziwych, jednak ich wydźwięk może sugerować, że Toyota wprowadziła jakiś nowy obowiązek dla swoich klientów, którego wcześniej nie było. Co gorsza, jeżeli ktoś nie doczyta artykułu do końca, albo zrobi to nieuważnie, może dojść do wniosku, że Toyota Leasing pobiera na tę okoliczność jakieś dodatkowe opłaty, a nawet może wypowiedzieć umowę leasingu jeśli korzystający uchyli się od tego obowiązku.

Temat oczywiście podchwyciły także inne media, które cytując money.pl przy okazji jeszcze bardziej zniekształciły przekaz. Wystarczy spojrzeć na same tytuły: „Abonament RTV w umowach leasingu samochodów” (rp.pl), „Toyota zmusza kierowców do płacenia abonamentu RTV!” (fakt.pl). Zresztą sam money.pl nie był wiele lepszy ze swoim własnym tytułem: „Samochód w leasingu z obowiązkowym abonamentem radiowym”.

O co chodzi z abonamentem RTV w leasingu?

Tymczasem Toyota Leasing nie nałożyła na swoich klientów żadnego nowego obowiązku i nie pobiera żadnej dodatkowej opłaty z tego tytułu. Prawny obowiązek uiszczania abonamentu RTV od posiadanego w samochodzie radioodbiornika od dawna ciąży na każdym (z wyjątkiem osób ustawowo zwolnionych). W przypadku leasingowanych samochodów obowiązek ten wypełnia korzystający. Nie wydarzyło się tu zatem nic nowego.

Po co Toyota Leasing wprowadziła ten zapis?

Jaki był zatem cel wprowadzenia takiego zapisu do umowy przez Toyotę Leasing? Ma to pewnego rodzaju cel informacyjny – co potwierdza zresztą rzecznik spółki w odpowiedzi udzielonej money.pl. Jest to przypomnienie dla klientów o spoczywającym na nich obowiązku opłacania abonamentu. Jest to zarazem pewnego rodzaju dmuchanie na zimne, bo jak wiadomo rząd pracuje na poprawą ściągalności abonamentu i nigdy nie wiadomo czy do zapisów ustawy nie trafi rozwiązanie, które mniej lub bardziej pośrednio „dotknie” także leasingodawców. Toyota Leasing wpisując do umowy informację o abonamencie stawia sprawę jasno. Można oczywiście spierać się, czy nie jest to działanie na wyrost i takie masło maślane, ale to już inna sprawa…

Jak to wygląda u innych leasingodawców?

Money.pl informuje jednocześnie, że inne firmy leasingowe nie posiadają w umowach takiego zapisu, powołując się tu na przykład EFL i Idei. Jednak jest to częściowa prawda. Każda z firm leasingowych posiada w swoich umowach zapisy mówiące o tym, że wszelkie podatki i innego rodzaju daniny publiczne nakładane na użytkowany przedmiot leasingu i jego wyposażenie przechodzą na korzystającego – co jest zresztą naturalne i dość oczywiste. Za przykład niech posłuży choćby podatek od środków transportu. Dotyczy to oczywiście także abonamentu RTV, nawet jeżeli przez innych finansujących nie został on w umowie czy OWUL wymieniony z nazwy.

Podsumowując, sprawa działania Toyoty Leasing została przesadnie napompowana. Dla klientów tej firmy nie oznacza to żadnej zmiany. Co więcej, jeżeli leasingobiorca nie spełni obowiązku rejestracji radioodbiornika lub nie będzie opłacał abonamentu, to ze strony Toyota Leasing nie grozą mu jakieś dodatkowe sankcje i kary, a sama firma ma ograniczone narzędzia, żeby móc to w ogóle zweryfikować.


 Aktualizowano: 12 czerwiec 2017

Zapis o abonamencie znajduje się w umowie od 2010 roku

Otrzymaliśmy dziś pisemne stanowisko Toyoty Leasing dotyczące poruszanej w mediach i niniejszym artykule kwestii abonamentu RTV. Jest w nim w zasadzie powtórzenie argumentacji, której użyliśmy wcześniej w naszej publikacji. Dowiadujemy się jednak dodatkowo, że ów "kontrowersyjny" zapis w umowie Toyota Leasing nie jest żadną nowością, tylko został w niej umieszczony... siedem lat temu, w 2010 roku!

Nie dysponujemy co prawda wzorem umowy Toyoty Leasing z tak odległego czasu, mamy jednak takowy z początku 2014 roku i możemy potwierdzić, że faktycznie już wtedy widniał w niej zapis dotyczący abonamentu RTV. Tym samym robi to całą sprawę jeszcze bardziej nadmuchaną przez dziennikarzy, chyba na siłę poszukujących kontrowersyjnego tematu.

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl