Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Leszek Czarnecki

Od dnia wybuchu afery KNF klienci instytucji kontrolowanych przez jednego z najbogatszych polskich biznesmenów, Leszka Czarneckiego zastanawiają się, czy mogą odczuć ewentualne negatywne skutki brutalnego zderzenia się światów polityki i finansów. Jedną z tych instytucji jest druga największa firma leasingowa w Polsce, spółka Idea Getin Leasing.

Klienci są zaniepokojeni

Nie będziemy się zajmować przybliżaniem szczegółów samej afery, gdyż jest ona obszernie opisywana i komentowana. Historia ta będzie miała swój ciąg dalszy i na tym chcielibyśmy się skupić.

Ciężko w tym momencie ocenić jak bardzo realny i groźny jest przewijający się w ujawnionych nagraniach wątek doprowadzenia do upadłości Getin Noble Banku oraz przewidzieć skutków afery dla całego imperium Leszka Czarneckiego, ale faktem jest, że klienci wydają się być wyraźnie zaniepokojeni.

Przejawia się to nie tylko w spadkach notowań giełdowych banków należących do biznesmena, ale odczuwamy to także na naszym poletku. Dla przykładu – nasz napisany lata temu artykuł pod tytułem „Co w przypadku upadłości firmy leasingowej?” (link w dalszej części artykułu) od dnia wybuchu afery notuje istotny wzrost odwiedzin.

Wykres popularności artykułu z Google Analytics

Nagły wzrost popularności artykułu na FmLeasing.pl o upadłościach firm leasingowych. Źródło: Google Analytics

Dla nas jest to jednoznaczny sygnał, że także leasingobiorcy, a konkretnie klienci firmy Idea Getin Leasing wydają się mieć obawy, co stanie się dalej. Dlatego postanowiliśmy przygotować niniejszy materiał, aby trochę przybliżyć temat…

Jak radzi sobie Idea Getin Leasing?

Idea Getin Leasing S.A. jest spółką powstałą z połączenia dwóch firm leasingowych Getin Leasing i Idea Leasing, kontrolowanych przez banki i spółki zależne od Leszka Czarneckiego. Obecnie jest to druga co do wielkości firma leasingowa w Polsce. W okresie od stycznia do końca września 2018 r. sfinansowała aktywa o równowartości 6 mld złotych, ustępując jedynie PKO Leasing. Wspomniane 6 mld złotych to wynik o 7% wyższy niż spółka osiągnęła przed rokiem. Nie jest to może imponujący wzrost, gdyż cała branża zwiększyła sprzedaż przeciętnie o blisko 19%, jednak to nadal wzrost.

Natomiast faktem jest, że w branży już od dłuższego czasu można było zauważyć „ruchy kadrowe”, tj. wielu, nawet długoletnich pracowników Idei i Getinu zmieniło w ostatnich miesiącach pracodawcę, przechodząc do konkurencji lub innych spółek mniej lub bardziej kojarzonych z Leszkiem Czarneckim. Dało się w ten sposób odczuć, że w firmie „coś się dzieje”. Jednak obecnie to zdecydowanie za mało, żeby wyciągać jakieś daleko idące wnioski. Prawdopodobnie dopiero nadchodzące miesiące pokażą, jaki wpływ na wyniki sprzedaży Idea Getin Leasingu będzie miała afera z KNF w tle. Z pewnością będziemy o tym informować…

Czy obecni klienci mają się czego obawiać?

Ciężko jest przewidzieć długoterminowe skutki afery, ale zdrowy rozsądek podpowiada, że raczej nie – nie ma się czego obawiać.

Ciężko wyobrazić sobie doprowadzenie tak dużej spółki do upadku, a nawet jeśli taki scenariusz miałby się kiedykolwiek ziścić, to leasingobiorcy są w pewien sposób zabezpieczeni, o czym piszemy dokładnie we wspomnianym wcześniej artykule, do którego odsyłamy: Co w przypadku upadłości firmy leasingowej? Więc uspokajamy – na tym etapie nie ma powodów do nerwowości.

Czy wiązać się obecnie z Idea Getin Leasing?

Leszek Czarnecki jest jednym z ojców polskiego leasingu, tworząc jeszcze we wczesnych latach 90-tych potęgę EFL. Po jego sprzedaży zbudował kolejnego potentata leasingowego na bazie Getinu i Idei. Jednak tyle, ile zasług Leszek Czarnecki i jego ludzie mają dla rozwoju branży leasingowej, tyle mają także grzechów na sumieniu.

Jego banki i firmy – zresztą nie tylko leasingowe – „słyną” z wprowadzania rozwiązań typu „drobnym maczkiem na ostatniej stronie”, które wcześniej lub później odbijają się klientom czkawką.

Nie inaczej jest w przypadku Idea Getin Leasing – nie jest to firma oceniana przez nas szczególnie wysoko. Stosuje wiele praktyk, które w ramach FmLeasing.pl staramy się piętnować, np.:

  • nieprzejrzyste zasady zmiany wysokości rat wskutek zmiany poziomu stóp procentowych (WIBOR)
  • drogie kontynuacje ubezpieczeń w kolejnych latach leasingu
  • wyjątkowo kosztowne praktyki windykacyjne
  • liczne skargi na opieszałość w obsłudze klienta i wiele innych

Z drugiej jednak strony nadal wielu klientów jest zadowolonych z usług tej firmy, a dodatkowo ma ona dość przystępne procedury i względnie łatwo jest dostać leasing, co dla wielu osób jest kluczowe.

Jednak czy afera powinna skłaniać do niepokoju i omijania Idea Getin Leasing? Zdrowy rozsądek podpowiada, że nie. Z pewnością nie powinien być to najistotniejszy argument brany pod uwagę przy wyborze oferty tego lub innego leasingodawcy.

Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Wpływ aferty KNF na Ideę Getin Leasing >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Nożyce przecinające wstęgęSkrócenie umowy leasingu. Jakie są koszty?

Niektórzy w pogoni za jak najniższą ratą decydują się na najdłuższy okres leasingu, planując za jakiś czas spłacenie wszystkich rat przed czasem. To niekoniecznie dobre rozwiązanie.


Mężczyzna pokazuje zawartość IphonaNajlepsza firma leasingowa

Która polska firma leasingowa jest najlepsza? My to wiemy... Problem w tym, że ona nie będzie najlepsza dla każdego… Z całą pewnością istnieje jednak grupa firm, które są warte polecenia oraz grupa takich, których lepiej unikać.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl