Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Sprawa doliczania VAT do ubezpieczenia w leasingu jak na dłoni pokazuje ile kosztownego zamieszania może narobić urzędnicza „samowola”.

O co chodzi i dlaczego „samowola”?

Chodzi oczywiście o sprawę refakturowania, przez finansujących na korzystających, ubezpieczeń przedmiotów leasingu. Przez wiele lat fiskus uznawał, że taka forma rozliczania leasingodawców z klientami ubezpieczeń jest zwolniona z VAT.

Jednak kilka lat temu urzędnicy skarbowi zmienili zdanie. Uznali, że refakturowane ubezpieczenie powinno być objęte taką samą stawką jaką objęta jest umowa leasingu.

Wyrok NSA i „skasowanie” firm leasingowych

Z „pomocą” fiskusowi przyszedł Naczelny Sąd Administracyjny, potwierdzając w wyroku z 2010 roku (sygn. akt I FPS 3/10), że refakturowane ubezpieczenie jest usługą związaną z leasingiem i powinno być objęte taką samą stawką VAT.

To dało podstawę urzędom skarbowym, żeby „skasować” za zaległy podatek firmy leasingowe – co gorsza – za pięć lat wstecz, bo tyle wynosi okres przedawnienia.

Kosztami obciążeni leasingobiorcy

Większość firm leasingowych postanowiła „dobrowolnie” uiścić „zaległy” podatek, a swoim klientom wystawiła z tego tytułu korekty faktur za pięć lat do tyłu, stawiając ich tym samym przed koniecznością dopłacenia VAT.

Jednocześnie leasingodawcy zaczęli naliczać 23% podatku do bieżącyh faktur za ubezpieczenie.

Korzystne orzeczenie TSUE

Minęły ponad dwa lata zanim Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przywrócił w tej sprawie normalność. W wyroku z 17 stycznia 2013 roku uznał, że ubezpieczenie przedmiotu leasingu oraz sam leasing są usługami odrębnymi. Dlatego ubezpieczenie nie powinno być objęte tą samą stawką VAT co leasing, czyli powinno być z tego podatku po prostu zwolnione.

Leasingobiorcy czekają na zwrot nadpłatconych pieniędzy

Orzeczenie TSUE dało firmom leasingowym prawo do ubiegania się o zwrot niesłusznie zapłaconego i płaconego przez ostatnie lata podatku. Również leasingobiorcy oczekują, że pieniądze, które musieli płacić zostaną im zwrócone.

Niestety nie mamy zbyt dobrych informacji. Skarbówka powołuje się na różne przepisy, aby pieniędzy nie zwracać za okres, który już się przedawnił (lata 2005-2007), a także nie powiększać zwracanych kwot o odsetki. Dokładnie informuje o tym w obszernej publikacji Dziennik Gazeta Prawna - lektura wymaga rejestracji, ale warto…

Batalia jeszcze potrwa

Niektórzy leasingobiorcy są coraz bardziej sfrustrowani – nie dość, że nie otrzymują zwrotu pieniędzy, to dodatkowo - po całym zamieszaniu - okazuje się, że niesłusznie odliczali od podatku kwoty, do których płacenia zostali zmuszeni przez zmienioną interpretację przepisów.

Dostaje się oczywiście leasingodawcom – częściowo słusznie, bo przecież nie mieli oni obowiązku korygowania faktur klientom za lata wcześniejsze. Mogli wtedy konieczność dopłacenia VAT wziąć na przysłowiową klatę.

Jednak nie zmienia to faktu, że za całe zamieszanie odpowiedzialna jest radosna twórczość urzędników podległych ministrowi finansów, który nie przez przypadek przecież zyskał przezwisko chytrego Jacka z Londynu.

Klienci firm leasingowych, którzy musieli  dopłacić „zaległy VAT”, a także płacili go przez ostatnie lata do refakturowanych ubezpieczeń będą musieli jeszcze poczekać. Leasingodawcy muszą stoczyć kolejną batalię z fiskusem - a że nie będzie ona łatwa pokazuje publikacja DGP, do której lektury jeszcze raz zachęcamy.

Nowsze: VAT od ubezpieczenia - wiemy więcej (interpretcja MF)


Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl