Leasing - aktualności


Ranking firm leasingowych

Na podstawie statystyk Związku Polskiego Leasingu prezentujemy ranking firm leasingowych według kryterium wartości osiągniętej sprzedaży w pierwszym kwartale 2016 roku. Średni wzrost w rankingu wyniósł 25,81% rok do roku. Dwóch leasingodawców zdążyło już przekroczyć barierę 1 mld złotych finansowania.

Satystyki dotyczące leasingu

Branża leasingowa nadal znajduje się na ścieżce silnego wzrostu. Według danych Związku Polskiego Leasingu firmy leasingowe sfinansowały w 1 kwartale 2016 roku aktywa o wartości 13 mld złotych, czyli o 23% więcej niż przed rokiem. Ten pozytywny obraz psuje jednak ujemna dynamika finansowania maszyn i urządzeń.

Ranking firm leasingowych

Chociaż Idea Leasing i Getin Leasing są spółkami pośrednio kontrolowanymi przez jedną osobę – Leszka Czarneckiego, to do tej pory obydwie działały niezależnie od siebie, w ramach dwóch grup kapitałowych. Teraz to się zmieni. W dniu 13 kwietnia 2016 Idea Bank (jest właścicielem Idea Leasing) poinformował o zawarciu umowy kupna 49,99% akcji Getin Leasing.

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

Od początku istnienia FmLeasing.pl informowaliśmy o tym co dzieje się w branży. Opieraliśmy się w tym głównie na komunikatach prasowych dystrybuowanych przez firmy leasingowe i flotowe. Były to ważne newsy z życia tych firm, informacje o nowych ofertach i promocjach, otrzymanych wyróżnieniach i nagrodach, wynikach sprzedaży, wreszcie różnego rodzaju analizy i komentarze. Kończymy jednak ten cykl.

Publikacja dotycząca leasingu

Wdrożyliśmy właśnie certyfikat SSL (Secure Socket Layer) w całym portalu FmLeasing.pl. Objęta została nim zarówno Wyszukiwarka Leasingu oraz cała zawartość serwisu, ale także nasze forum dyskusyjne. Prosimy o kontakt w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niedogodności związanych z tą zmianą. Co to jest certyfikat SSL?

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

Alior Leasing, to nowa spółka, która rozpoczyna działalność w naszej, bardzo już konkurencyjnej branży. Kilka firm leasingowych skomentowało podsumowanie wyników za 2015, które w ubiegłym tygodniu udostępniły ZPL i PZWLP. Ponadto o kolejnym programie finansowania fabrycznego BZ WBK Leasing oraz o nowej wersji aplikacji mobilnej Alphabet Polska.

Ranking firm leasingowych

Na podstawie statystyk Związku Polskiego Leasingu prezentujemy ranking firm leasingowych według kryterium wartości osiągniętej sprzedaży w całym 2015 roku. Z 28 sklasyfikowanych leasingodawców, tylko trzech zanotowało wynik gorszy niż w 2014.

Statystyki dotyczące leasingu

Od 2013 roku włącznie branża leasingowa ustanawia kolejne rekordy pod względem wartości finansowanych aktywów. W 2015 zabrakło zaledwie 200 mln zł do przekroczenia magicznej granicy 50 mld zł. Szansa na to będzie jednak w 2016 roku, bo sprzedaż leasingu ma nadal rosnąć.

Wątpliwości związane z leasingiem

Od 1 lutego 2016 r. obowiązuje podatek bankowy. W teorii będą go płaciły banki w wysokości 0,44% rocznie od wartości zgromadzonych aktywów, m.in. od kwoty udzielonych kredytów. W praktyce jednak zapłacą go klienci, także klienci firm leasingowych. Czy jest się czym przejmować?

Ekran telefonu z ikonami Facebooka i Twittera

Poza naszym forum dyskusyjnym, gdzie możecie w każdej chwili zadawać wszelkie pytania dotyczące leasingu i CFM, prowadzimy także konta społecznościowe na Facebooku i Twitterze. Każde z nich prowadzone jest w swój specyficzny sposób, dlatego mają odmienny charakter nie tylko od siebie nawzajem, ale także od tego, co publikujemy się na portalu FmLeasing.pl.

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

Masterlease zaczął finansować w ramach Full Service Leasingu samochody marki Land Rover i Jaguar. Europejski Fundusz Leasingowy obchodzi w tym roku 25 lat istnienia. Raiffeisen Leasing okazuje się być liderem finansowania leasingiem w ramach programów dofinansowujących Unii Europejskiej. Ile nowych samochodów elektrycznych rejestruje się w Polsce? Wie to Alphabet Polska…

Trudny leasing

Od jakiegoś czasu rośnie świadomość przedstawicieli samorządów oraz innych organów sektora publicznego dotycząca leasingu. Coraz śmielej chcą oni sięgać po tę formę finansowania inwestycji i liczba transakcji leasingowych finansujących sektor publiczny rzeczywiście rośnie. Problem polega na tym, że dotyczy to głównie transakcji o dużej wartości. Dlaczego?

Leasing i podatki

Prawo i Sprawiedliwość planuje wprowadzić tzw. podatek bankowy. Projekt jest już w sejmie – mówi się, że nowy podatek miałby obowiązywać już od lutego 2016 roku. Przeciwnicy rozwiązania w kształcie zaproponowanym przez PiS podkreślają, że uderzy on w klientów banków, a pośrednio także firm leasingowych.

Życzenia świąteczne i noworoczne

Życzymy naszym czytelnikom Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku! Jednocześnie informujemy, że w najbliższych dniach funkcjonujemy normalnie. To znaczy, że możecie bez przeszkód składać zapytania o leasing oraz zadawać wszelkie pytania zarówno na forum, jak i poprzez e-mail – zawsze ktoś będzie na dużyrze. Jedynie analizy ofert będziemy dokonywać wyłącznie w dni robocze.

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

To jest spora zmiana w polityce firmy oraz ważny krok na rynku poleasingowym – LeasePlan otworzył salon sprzedaży samochodów poleasingowych z prawdziwego zdarzenia. Ponadto Getin Fleet mocno zwiększyło liczebność swojej floty, a Raiffeisen Leasing wprowadził błyskawiczną procedurę przyznawania leasingu samochodów (podobno ma być tak szybko, jak przy zakupie za gotówkę).

Kosztowne "pułapki" przy leasingu

Koszt kontynuacji ubezpieczenia przedmiotu leasingu na kolejne lata proponowany przez niektórych leasingodawców może być bardzo wysoki. Można się przed tym bronić wyszukując ubezpieczyciela na własną rękę. Należy jednak zrobić to odpowiednio wcześnie, najlepiej na około miesiąc przed upływem obowiązującej polisy. Mamy wtedy wystarczająco czasu, żeby leasingodawca zgodził się na tak zwane ubezpieczenie zewnętrzne. Opisywaliśmy to dokładnie w naszym poradniku, do którego odsyłamy.

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

LeasePlan otworzy w grudniu salon samochodów poleasingowych, finansowanie maszyn i urządzeń w procedurze uproszczonej w Raiffeisen Leasing, Carefleet awansował na czwartą pozycję wśród firm CFM pod względem liczby rejestracji, Sprzęt firmy Apple w leasingu w Raiffeisen Leasing. FGA Leasing zmieniła nazwę na FCA Leasing.

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

Tym razem krótko: Millennium Leasing zanotował bardzo udane pierwsze trzy kwartały 2015 roku. EFL zmierzyło swoim barometrem trochę gorsze nastroje wśród przedsiębiorców sektora MŚP, niż ostatnio. Słyszeliście może ostatnio w radio reklamę o możliwości sfinansowania ciągnika marki Zetor bez odsetek. Podajemy więcej szczegółów.

Leasing w 2016 roku

Końcówka roku to zawsze wzmożony ruch w branży leasingowej. Przedsiębiorcy decydują się na leasing, aby „zrobić” koszty podatkowe na koniec roku. Pospieszyć się powinni także niektórzy z tych, którzy planują sfinansowanie używanych środków trwałych.

Satystyki dotyczące leasingu i CFM

Od początku istnienia Portalu FmLeasing.pl staramy się omawiać wyniki sprzedaży jakie osiąga branża leasingowa i flotowa. Wykorzystujemy do tego dane udostępniane przez Związek Polskiego Leasingu oraz Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Prezentowaliśmy te dane poczynając od 2009 roku, a od 2012 robimy to częściej, czyli po zakończeniu każdego kwartału.

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

Podniesienie wymogów stawianych przewoźnikom w Niemczech i innych krajach Europy może negatywnie wpłynąć na leasing ciężkiego transportu. Ponadto LeasePlan nawiązał współpracę z Inter Cars w zakresie obsługi serwisowej floty, Millennium sfinansuje 60 autobusów dla Warszawy, awans Alphabetu, Raiffeisen Leasing ma nową usługę wynajmu dla małych firm, a sprzęt poleasingowy zaczął sprzedawać poprzez aukcje.

Ranking firm leasingowych

Na podstawie danych Związku Polskiego Leasingu, prezentujemy wyniki branży oraz ranking firm leasingowych po 3 kwartale 2015 roku. Branża sfinansowała aktywa o wartości blisko 36 mld, o ponad 15 proc. więcej niż przed rokiem. Pomyśleć, że jeszcze niedawno taka wartość finansowania była nie do osiągnięcia w ciągu całego roku, a teraz wystarczyły zaledwie trzy kwartały.

Publikacja dotycząca leasingu

Zmodyfikowaliśmy i jednocześnie rozbudowaliśmy nasz Poradnik Leasingowy tak, aby każdy użytkownik mógł w jak najprostszy sposób dotrzeć do interesującego go zakresu tematycznego. Znajdują się w nim nie tylko porady ułatwiające wybór dobrej oferty i sprawdzonego leasingodawcy, ale opisujemy także wszelkie zdarzenia mogące wystąpić w całym okresie trwania umowy leasingu.

Analizowanie oferty leasingu

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport z badania działalności przedsiębiorstw leasingowych w 2014 roku. W artykule podajemy link do raportu z tabelami danych dla tych, których interesują szczegółowe dane. Natomiast sami postanowiliśmy zwrócić uwagę na kilka ciekawostek dotyczących leasingu.

Kosztowne "pułapki" przy leasingu

Wielokrotnie przestrzegaliśmy zarówno przed korzystaniem z leasingów fabrycznych, jak i przed pozyskiwaniem ofert leasingu za pośrednictwem komisów czy salonów dealerskich. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia można po prostu zostać naciągniętym… Od jakiegoś czasu obserwujemy praktyki stosowane w niektórych salonach Forda, gdzie proponowany jest leasing „fabryczny” o nazwie Ford Leasing.

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

Getin Leasing miał bardzo udany lipiec, ale czy to daje mu już pozycję branżowego lidera? Ponadto o możliwości rozłożenia wykupu na raty w Raiffeisen Leasing i szerokiej palecie ubezpieczeń GAP w Millennium Leasing. No i Getin Fleet jest już dwa lata na rynku.

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

Tym razem gros informacji z branży dotyczy podsumowania pierwszego półrocza 2015 r. I tak: BZ WBK podkreśla, że jest już wiceliderem wśród firm leasingowych, Millennium informuje o swoich udziałach w rynku, a Careefleet i LeasePlan podają aktualną liczebność swojej floty. Ponadto Raiffeisen o obawach przedsiębiorców związanych z leasingiem.

Publikacja dotycząca leasingu

Po nowej odsłonie portalu FmLeasing.pl – którą uruchomiliśmy w maju 2015 – oddajemy także odświeżone forum dyskusyjne. Niezmiennie możecie liczyć na pomoc udzielaną poprzez forum niemalże przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu. Zachęcamy także do dzielenia się Waszymi opiniami i uwagami o leasingodawcach.

Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl