Leasing - aktualności


Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

Pomimo okresu wakacyjno-urlopowego branża nie odpoczywa. Dlatego mamy całkiem sporo informacji ze świata leasingu i to całkiem istotnych. Będzie m.in. o nowej ofercie wynajmu krótkoterminowego, o finansowaniu fabrycznym dla rolników, rekordowym wyniku jednej z firm i dużym kontrakcie dostawy autobusów dla Łodzi.

Leasing w Europie

Pod względem wielkości powierzchni Polska jest 9-tym krajem w Europie. Ale są takie dziedziny, w których wypadamy jeszcze lepiej. Jedną z nich jest roczna wartość zawieranych umów leasingu. W 2014 roku awansowaliśmy w rankingu. Sprawdzamy także jak w leasingu radziły sobie kraje znajdujące się w trudnej sytuacji polityczno-gospodarczej: Rosja, Ukraina i Grecja.

Wybór samochodu poleasingowego

Ostatnie podwyżki cen na otomoto wywołały lawinę niezadowolenia wśród właścicieli komisów samochodowych. Nic dziwnego – wzrosty kosztów dla firm i komisów, które umieszczają dużą ilość ogłoszeń sprzedaży samochodów sięgnęły kilkuset procent. Podwyżki dotknęły też leasingodawców, zamieszczających ogłoszenia poleasingowe, przepędzając z otomoto większość z nich.

Leasing w walutach obcych?

Rzadko poruszamy temat leasingu walutowego bądź denominowanego, bo zainteresowanie nim stało się marginalne. Tym razem zrobimy wyjątek, żeby pokazać ile obecnie – czyli przy rekordowo niskich stopach procentowych w Polsce – wynosi różnica w koszcie leasingu złotowego i walutowego.

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

Dziś tylko dwa "niusy", od Europejskiego Funduszu Leasingowego i BZ WBK Leasing. Jednak o tyle ciekawe, że obydwie spółki analizują perspektywy dla ważnych dla siebie branż – sektora IT oraz rolnictwa. Trzeba dodać, że są to perspektywy optymistyczne.

Publikacja dotycząca leasingu

Dobre nastroje w gospodarce skutkują większymi inwestycjami, a co za tym idzie wzrostem branży leasingowej. Ponadto – EFL wprowadza pożyczkę w szerszym zakresie. Raiffeisen Leasing oferuje coraz więcej ubezpieczeń. LeasePlan wprowadza kalkulator rat wynajmu on-line, a Getin Leasing chce poprawić wizerunek przedsiębiorców.

Leasing i dotacje UE

Dotychczas wykorzystanie leasingu przy korzystaniu z unijnych dotacji było dość problematyczne. Z punktu widzenia przedsiębiorców, lepszy w rozliczeniach okazywał się kredyt lub zakup za gotówkę. Firmy leasingowe starały się wyjść naprzeciw tym trudnościom, wprowadzając do swojej oferty, tzw. pożyczkę.

Podatek VAT od paliwa do samochodów

Nowelizacja, obowiązującej od 1 kwietnia 2014 roku, ustawy o VAT przewidywała całkowity zakaz odliczania VAT od firmowych samochodów osobowych do 30 czerwca 2015 roku. Obawialiśmy się, że termin ten zostanie przesunięty, ale tak się nie stało.

Tego się wystrzegaj w leasingu

Branża leasingowa i wynajmu długoterminowego nie jest jedyną, w której przyznawane są najróżniejsze nagrody i wyróżnienia. Firmy leasingowe i CFM co i rusz zostają laureatami i zwycięzcami przeróżnych konkursów i plebiscytów. Doszliśmy do wniosku, że nie ma sensu o nich więcej informować.

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

Po dłuższej przerwie – spowodowanej głównie intensywnymi pracami nad nową wersją FmLeasing.pl – wracamy z przeglądem informacji z branży. Tym razem o rekordach w sprzedaży samochodów ciężarowych, uproszczonym leasingu dla budownictwa, najpopularniejszych markach samochodów we flotach i zmianach we władzach ZPL.

Analizowanie oferty leasingu

Jeszcze do niedawna koszt całkowity leasingu na poziomie 102, 103, czy choćby 105% zarezerwowany był dla „dotowanego” przez dostawcę leasingu fabrycznego. Obecnie, dzięki niskim stopom procentowym i niskiemu Wiborowi, koszt finansowania na tak niskim poziomie nie jest niczym niezwykłym.

Ranking firm leasingowych

Na podstawie danych Związku Polskiego Leasingu, prezentujemy wyniki branży oraz ranking firm leasingowych po 1 kwartale 2015 roku. Co prawda ZPL udostępnił dane już dwa tygodnie temu, jednak z powodu przebudowy portalu publikujemy nasze opracowanie dopiero teraz. Czy są jakieś zaskoczenia? Pierwszym jest to, że branża nadal rośnie (wyjaśniamy dlaczego jest to zaskoczenie). Drugim są spore zmiany w czołówce rankingu firm leasingowych.

Publikacja dotycząca leasingu

Witamy na nowej wersji Portalu FmLeasing.pl. Kilka rzeczy zmieniło się na lepsze - przynajmniej taką mamy nadzieję. Natomiast to, co wcześniej było najcenniejsze i najistotniejsze zostało po staremu, no prawie. Zapoznaj się z listą zmian i nowości. Od teraz Wyszukiwarka Leasingu FmLeasing.pl zastępuje Aplikację iLease.

Wątpliwości związane z leasingiem

Niskie stopy procentowe powodują, że leasing jest obecnie tak tani, jak nigdy wcześniej. Jednak co się stanie jeżeli stopy wzrosną? Dzięki niskim stopom, Wibor 1M wynosi obecnie około 1,65 proc. Sprawdź o ile podrożeje rata leasingu jeżeli Wibor wzrośnie do 3, 5, 10 i 15 procent.

Dobra informacja dotycząca leasingu

RPP zdecydowała dziś o obniżeniu stóp procentowych o 0,5 pkt. proc. do rekordowo niskiego poziomu 1,5 proc. Obniżka stóp do poziomu 1,5 proc. oznacza, że od jutra na podobnym poziomie wyceniane będą Wibor 1M i 3M. To w oparciu o te wskaźniki leasingodawcy najczęściej wyceniają koszt finansowania. Sprawdzamy o ile zmniejszył się koszt leasingu przez ostatnie dwa i pół roku.

Publikacja dotycząca leasingu

Finansowanie samochodów marek premium poprzez wynajem długoterminowy nie jest proste. Arval przeciera w tym temacie szlaki. Ponadto trochę o wynikach za 2014 i pozostałe informacje z branży leasingowej i CFM.

Ranking firm leasingowych

Na podstawie danych Związku Polskiego Leasingu, prezentujemy wyniki branży oraz ranking firm leasingowych po 4 kwartale 2014 roku. Rok 2014 zakończył się rekordową wartością aktywów sfinansowanych przez firmy leasingowe w formie leasingu i pożyczki. Uzyskany wynik wyniósł 42,8 mld złotych, czyli jest o 21,3 proc. wyższy od ubiegłorocznego. Sprawdzamy, które z firm leasingowych poradziły sobie najlepiej w całym 2014 roku.

Publikacja dotycząca leasingu

Wokół Raiffeisen Leasing może zaczynać dziać się coś większego… Mówi się nawet o zmianie właściciela. Ponadto o tym co i jak mówi się o leasingu w sieci (infografika) oraz pierwsze podsumowania 2014 roku w branży leasingowej i CFM.

Szybkie zawarcie umowy leasingu

To pytanie od kilku dni pojawia się często w korespondencji od użytkowników. Odpowiadamy: Szanse na uzyskanie leasingu - w sensie uzyskania pozytywnej decyzji o przyznaniu finansowania, podpisania umowy, dokonania za niego płatności do dostawcy i odbioru oraz uzyskaniu faktury za czynsz inicjalny jeszcze z datą grudniową są...

Podstawy leasingu

Chcesz odliczyć 100 proc. VAT od samochodu z homologacją? Masz czas jeszcze tylko przez kilka tygodni. Podpowiadamy jak spieszyć się powoli, czyli jak przyspieszyć procedurę leasingu, ale nie popełnić jednocześnie czyhających błędów.

Pickup i VAT

Lista oferowanych w Polsce samochodów typu pick-up (pikap) posiadających homologację ciężarową. Zakup lub leasing tego typu pojazdów pozwala na odliczanie podatku VAT w pełnej wysokości zarówno od ich zakupu, rat leasingu, a także zawartego w cenie paliwa do ich napędu.

Leasing i podatki

Taka sytuacja zdarza się rzadko, ale czasem przedsiębiorcy zastanawiają się nad możliwością leasingu samochodu czy urządzenia od zagranicznej firmy leasingowej. Trzeba jednak pamiętać, że zawiłe przepisy podatkowe mogą płatać w takim przypadku rozmaite figle.

Tego się wystrzegaj w leasingu

Staramy się unikać komentowania publikacji dotyczących leasingu w innych mediach i portalach. Czasami jednak ciężko jest nie zareagować kiedy poziom dezinformacji sięga absurdu. Portal „Auto Firmowe” zamieścił publikację dotyczącą ubezpieczenia GAP, które ubezpiecza stratę finansową w przypadku szkody całkowitej samochodu. Ubezpieczenie to nie jest drogie, a może „uratować skórę” zwłaszcza w przypadku utraty pojazdu, który był przedmiotem leasingu lub został kupiony na kredyt.

Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl