Floty nadal stabilnie rosną - tak wynika z danych opublikowanych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, obejmujących zarówno firmy zrzeszone w Związku jak i Masterlease. W połowie 2011 roku członkowie Związku finansowali i zarządzali flotą 88 tysięcy pojazdów (z Masterlease 107,5 tysiąca).
W stosunku do końca 2010 roku oznacza to wzrost liczby pojazdów pozostających pod opieką firm CFM zrzeszonych w PZWLP o 5,8%, a razem z Masterlease - który zanotował lekki spadek - branża rośnie o 4%.
Komentarz PZWLP:
Liderzy wynajmu długoterminowego z Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, podsumowali wyniki po sześciu miesiącach 2011 roku. Razem z niezrzeszonym Masterlease obejmują już prawie 81% branży flotowej.
Drugi kwartał był okresem stabilnego i umiarkowanego wzrostu – firmy członkowskie PZWLP łącznie finansowały i zarządzały 88.093 pojazdami. W porównaniu do rezultatu z końca czerwca ubiegłego roku, w trzech kategoriach tworzących wynajem długoterminowy Związek zyskał łącznie 15,6%, czyli 11.893 samochody. Po pierwszym półroczu 2011 w full service leasingu (FSL) były 72.472 auta, w leasingu z serwisem (LS) – 6.430, a w wyłącznym zarządzaniu – 9.191 pojazdów.
Nasza branża skutecznie opiera się recesji. Spośród szesnastu raportujących dane podmiotów, dwanaście poprawiło wyniki, dwa utrzymały stan posiadania, a dwa nieznacznie straciły. Udział członków PZWLP w polskim rynku wynajmu długoterminowego to obecnie ponad 66%, a w kluczowym i najważniejszym produkcie, czyli full service leasingu, jest to 72,4% – mówi Leszek Pomorski, prezes Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.
Łączny udział firm zrzeszonych w PZWLP – po uwzględnieniu wyników Masterlease – wyniósł 80,9% w całej branży i prawie 84,5% w FSL.
Największą w Związku liczbą pojazdów w wynajmie długoterminowym dysponował LeasePlan Fleet Management (16.149 aut), który został również liderem FSL (13.506) oraz wyłącznego zarządzania (2.622). W Leasingu z serwisem ponownie zwyciężył Bankowy Fundusz Leasingowy (2.903), w którego posiadaniu była również największa pojedyncza flota (1.006 pojazdów).
Firmy ujęte w zestawieniu: Masterlease, LeasePlan FM, Arval Service Lease, ING Car Lease, Carefleet S.A., BRE Leasing, ALD Automotive, Bankowy Fundusz Leasingowy, Corpo Flota, Business Lease, Athlon Car Lease, VW Leasing, Hertz Lease - Orbis Transport, KBC Autolease, Raiffeisen-Leasing, Express S.A., Fraikin
Data publikacji: 03.08.2011