Rynek flotowy urósł przez ostatni rok o 8,5% - tak wynika z danych opublikowanych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, obejmujących zarówno firmy zrzeszone w Związku jak i Masterlease (łącznie reprezentują 87% rynku CFM). Na koniec 2012 roku członkowie Związku (bez nowego członka - Nivette FM) finansowali i zarządzali flotą 102,5 tysiąca pojazdów (z Masterlease 123 tysiące).
W stosunku do końca 2011 roku oznacza to wzrost liczby pojazdów pozostających pod opieką firm CFM zrzeszonych w PZWLP (nie licząc Nivette) o 10,07%, a razem z Masterlease branża rośnie o 8,49%.
Warto dodać, że wraz z nowym członkiem, tj. Nivette FM, firmy zrzeszone w PZWLP finansują i zarządzają flotą już blisko 105 tysięcy pojazdów.
Komentarz PZWLP:
Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów opublikował wyniki firm flotowych na koniec 2012 roku. Według statystyk podanych przez członków PZWLP, rozwój organiczny Związku wyniósł 9 procent rok do roku. Wynajem w Polsce rozwija się więc w stałym tempie.
Z piętnastu raportujących firm PZWLP, czternaście zanotowało wzrosty. Według stanu na 31 grudnia 2012 roku, Związek w wynajmie długoterminowym łącznie finansował i zarządzał 104.977 pojazdami. W full service leasingu (FSL) było 83.696 aut, w leasingu z serwisem (LS) – 11.239, a w wyłącznym zarządzaniu (FM) – 10.042 samochody.
Wyniki Związku wskazują na stabilny rozwój branży. Ze względu na fuzje, przejęcia i przystąpienie nowych członków, które miały miejsce w ostatnim roku, zdecydowaliśmy się przeanalizować dane z punktu widzenia rozwoju organicznego, który w bardziej przejrzysty sposób pokazuje przyrost samochodów, czyli realny rozwój branży – mówi Leszek Pomorski, prezes Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.
Wzrost firm PZWLP w wynajmie długoterminowym wyniósł 9 procent rok do roku. W usługach opartych na flotach należących do członków Związku – w full service leasingu oraz w leasingu z serwisem liczonych łącznie – skala wzrostu była zbliżona i wyniosła 9,18 procent.
Dane za rok 2012 podkreślają rozwój charakterystycznych tendencji w wynajmie długoterminowym pojazdów. Należą do nich między innymi stabilne, stałe tempo wzrostu full service leasingu, który jest najpełniejszym i najbardziej kompleksowym produktem wynajmu, oraz stagnacja wyłącznego zarządzania, na co wskazuje skala jego rozwoju: nieco ponad pół procent – wyjaśnia Leszek Pomorski.
PZWLP obejmuje obecnie ponad 73 procent polskiego rynku wynajmu ogółem i 75 procent full service leasingu. Razem z niezrzeszonym, ale raportującym wspólnie z PZWLP Masterlease, udział w branży wynajmu wynosi ponad 87 procent.
Firmy ujęte w zestawieniu: Masterlease, LeasePlan FM, Arval Service Lease, Alphabet Polska, Carefleet S.A., BRE Leasing, ALD Automotive, PKO Leasing, Corpo Flota, Business Lease, Athlon Car Lease, VW Leasing, Raiffeisen-Leasing, Express S.A., Fraikin, Nivette FM
Data publikacji: 23.01.2013