Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Na wyniki branży leasingowej po trzecim kwartale 2011 roku czekaliśmy z wyjątkowym zainteresowaniem i niepewnością. Z jednej strony na półrocze ZPL poinformował o „rekordowo” wysokich obrotach firm leasingowych, które miały dać już w tym roku wyniki prawie na poziomie lat 2007-2008, sprzed wybuchu światowego kryzysu, z drugiej strony już od kilku tygodni wyczuwalne było wyhamowanie zainteresowania leasingiem ze strony klientów.

Na naszym forum (ForumLeasing.pl) pojawiły się nawet głosy, że trzeci kwartał będzie na minusie w stosunku do trzeciego kwartału 2010. Na szczęście nie jest tak źle… Od lipca do września 2011 branża nadal rosła w stosunku do 3Q 2010, ale nie są to już wzrosty oszałamiające bo „tylko” na poziomie 14%. Przypomnijmy, że po półroczu rynek leasingu rósł aż o blisko 28%!

Pomimo znacznego wyhamowania dynamiki wzrostów w 3Q 2011, branża udzieliła finansowania od początku 2011 roku w kwocie 22,2 mld złotych – jest to wartość większa o 22,5% w odniesieniu do trzech kwartałów 2010 roku.
Tak naprawdę ujemny wynik mają tylko samochody ciężarowe o DMC do 3,5T, co jest skutkiem likwidacji kratki. Pozostałe sektory są na plusie.

Co nas czeka dalej? Niestety jest to duży znak zapytania związany głównie z oczekiwaną drugą falą kryzysu w Europie… Widać to zarówno po malejącej chęci przedsiębiorców do inwestowania w niepewnych czasach, jak i choćby rosnących w ostatnich dniach „WIBORach”, co sugeruje, że banki zaczynają mniej chętnie pożyczać sobie pieniądze.
Dlatego sceptycy uważają, że branża leasingowa może skończyć ten rok co prawda ze wzrostem, ale już tylko ledwie kilkunastoprocentowym w odniesieniu do roku poprzedniego. Co oznaczać, będzie, że sam czwarty kwartał znajdzie się na „minusie”.

Jak będzie w rzeczywistości tego nikt nie jest w stanie przewidzieć w tym momencie. Na pewno nie jest wesoło…  jak to w niepewnych czasach bywa.

Trzeci kwartał 2011 w leasingu

Styczeń -  wrzesień (trzy kwartały) 2011 w leasingu
 

Data publikacji: 26.10.2011

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl