Prezentujemy wyniki sprzedaży branży leasingowej po trzech kwartałach 2012 roku przygotowane przez Związek Polskiego Leasingu. W stosunku do tego samego okresu 2011 branża jeszcze urosła, ale już tylko o 1,39%, udzielając finansowania w kwocie 22,5 mld złotych. Wyhamowanie jest zatem coraz bardziej widoczne.
Negatywnie na wyniki wpływa głównie finansowanie maszyn budowlanych oraz samochodów ciężarowych. Tradycyjnie też nieruchomości ciągną wyniki sprzedaży branży w dół – gdyby liczyć finansowanie samych ruchomości, to branża urosłaby o 2,3%.
Co ma wpływ na dużo gorsze niż prognozowane jeszcze kilka miesięcy temu wyniki sektora leasingu? Jest to oczywiście ciężka sytuacja branży budowlanej, ale także utrzymująca się ogólna niepewność co do przyszłości gospodarki. Przedsiębiorcy podchodzą bardzo wstrzemięźliwie do nowych inwestycji, obserwując co wydarzy się w niedalekiej przyszłości.
Roczne wyniki za 2012 poznamy pod koniec stycznia 2013 roku.
Leasing ogółem
/pojazdy, maszyny i urządzenia, IT, pozostałe środki transportu, inne ruchomości, nieruchomości, ogółem/
Leasing pojazdów
/osobowe, ciężarowe, ciągniki siodłowe, naczepy i przyczepy, autobusy, inne pojazdy/
Leasing maszyn i urządzeń
/sprzęt budowlany, maszyny rolnicze, poligraficzne, do prod. tworzyw sztucznych i obróbki metalu, przemysłu spożywczego, sprzęt medyczny, gastronomiczny, wózki widłowe, inne maszyny i urządzenia/
Leasing pozostałych środków trwałych
/sprzęt IT, pozostałe środki transportu, inne ruchomości/
Leasing nieruchomości
/budynki przemysłowe, obiekty handlowe i usługowe, obiekty biurowe, hotele i obiekty rekreacyjne, inne/
Data publikacji: 31.10.2012