Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Prezentujemy wyniki sprzedaży branży leasingowej na zakończenie 2012 roku przygotowane przez Związek Polskiego Leasingu. W stosunku do 2011 branża urosła zaledwie o 0,27%, udzielając finansowania w kwocie 31,2 mld złotych.

Rok 2012 przyniósł zakończenie trwającego od marca 2010 ożywienia na rynku leasingu ruchomości. Jeszcze w I kwartale wzrost wyniósł 11,3% r/r, ale w II kw. wyhamował już do 1,4%. W drugim półroczu rynek zaczął się kurczyć: -3,8% dla III kw. i -3,1% dla ostatniego kwartału 2012.

Po 14,9% wzroście sfinansowanych aktywów ruchomych w 2011, rynek leasingu ruchomości w ubiegłym roku zwiększył się o 0,8% r/r.


Leasing samochodów
Począwszy od II kwartału widać trudną sytuację na rynku pojazdów lekkich: -5,6% dla II kw., -7,8% dla III kw. oraz +3,1% dla IV kw. 2012 roku.  Dzieje się tak głównie za sprawą spadku wartości wyleasingowanych pojazdów ciężarowych i dostawczych do 3,5 tony (-5,7% dla całego 2012 oraz -26,4% r/r dla samego IV kwartału). Spadek wartości finansowania pojazdów lekkich to pochodna stopniowego wygaszania popytu krajowego, szczególnie konsumpcji indywidualnej.

Natomiast utrzymująca się recesja w strefie euro przełożyła się na mniejszy popyt na usługi transportowe i spedycyjne. W efekcie w II półroczu istotnie obniżyła się wartość sfinansowanych pojazdów ciężarowych.


Leasing maszyn i urządzeń
Pomimo wyhamowania inwestycji budowlanych w II półroczu 2012, głównym stabilizatorem rynku pozostawały maszyny. Miało to związek z absorpcją środków unijnych (na zakupy maszyn rolniczych) oraz z wciąż wysokim wykorzystaniem zdolności produkcyjnych  w przedsiębiorstwach (79,8% na koniec III kw. 2012).

Wartość sfinansowanych w 2012 roku maszyn w znacznym stopniu była wsparta pożyczką. Dynamika tego sektora wyniosła 43,9% w ujęciu rocznym.


Pożyczka
Łączne aktywa sfinansowane w 2012 r. pożyczką to 13,9% całości produkcji firm leasingowych. W 2011 udział ten wyniósł 11,0%.

Zakupy maszyn stanowią główny rodzaj inwestycji finansowanej poprzez pożyczkę (85,1% udziału wobec 74,7% w 2011 roku).  Dzięki temu pożyczka to już 33,2% całości produkcji maszyn.

Istotnie wzrosło również znaczenie pożyczki przy finansowaniu pojazdów ciężarowych.  Maleje natomiast udział pożyczki przy finansowaniu pojazdów lekkich oraz nieruchomości.


Leasing nieruchomości
Drugie półrocze przyniosło istotną poprawę na rynku leasingu nieruchomości.  O ile jeszcze w I połowie 2012 wartość finansowania wyniosła 413 mln zł (spadek o 35,8% r/r), to w II półroczu było to już 1.055 mln zł, o 7,0% więcej w ujęciu rocznym. Szczególnie udany był ostatni kwartał , kiedy to sfinansowano nieruchomości na kwotę 718 mln zł.
Wartość nieruchomości wyleasingowanych w całym 2012 wyniosła 1.468 mln zł, co oznacza 9,9% spadek w ujęciu rocznym.

Liczba raportowanych umów w 2012 r.  zmniejszyła się o 21,7%:  do 187 wobec 239 w 2011  roku.  Relatywnie dobra -9,9% dynamika sfinansowanych aktywów jest pochodną istotnego wzrostu średniej wartości transakcji. W ubiegłym roku wyniosła ona 6,66 mln zł i zwiększyła się o 40,8% w porównaniu do 2011 roku. Nadal jest ona jednak wyraźnie niższa w porównaniu do lat ubiegłych, kiedy to w latach 2004-2009 wynosiła średnio 14,83 mln zł.

W strukturze przedmiotowej rynku dominują budynki przemysłowe oraz obiekty handlowe i usługowe.


Szczegółowe wyniki branży

Leasing ogółem
/pojazdy, maszyny i urządzenia, IT, pozostałe środki transportu, inne ruchomości, nieruchomości, ogółem/
Leasing ogółem

Leasing pojazdów
/osobowe, ciężarowe, ciągniki siodłowe, naczepy i przyczepy, autobusy, inne pojazdy/
Leasing pojazdów

Leasing maszyn i urządzeń
/sprzęt budowlany, maszyny rolnicze, poligraficzne, do prod. tworzyw sztucznych i obróbki metalu, przemysłu spożywczego, sprzęt medyczny, gastronomiczny, wózki widłowe, inne maszyny i urządzenia/
Leasing maszyn

Leasing pozostałych środków trwałych
/sprzęt IT, pozostałe środki transportu, inne ruchomości/
Leasing pozostałych

Leasing nieruchomości
/budynki przemysłowe, obiekty handlowe i usługowe, obiekty biurowe, hotele i obiekty rekreacyjne, inne/
Leasing nieruchomości

Czytaj także:  Ranking firm leasingowych w 2012 roku

Data publikacji: 22.01.2013

Komentarze
avatar

Przeczytaj komentarze lub umieść swój. Przejdź na forum do wątku:
Branża leasingowa praktycznie bez wzrostu w 2012 roku - wyniki sprzedaży

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl