Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Kilka dni temu stało się jasne, że Santander przejmie kontrolę nad Kredyt Bankiem, który został „wystawiony” na sprzedaż kilka miesięcy temu przez belgijską grupę KBC. Przejęcie odbędzie się poprzez połączenie Kredyt Banku z Bankiem Zachodnim WBK, który Hiszpanie kupili kilkanaście miesięcy temu.

W ten sposób powstanie trzeci co do znaczenia dla rynku bank w Polsce – oczywiście o ile na transakcję zgodzą się instytucje nadzorujące rynek bankowy.

Spółki leasingowe BZ WBK i Kredyt Banku
Obydwa banki prowadzą w Polsce działalność leasingową poprzez swoje spółki – BZ WBK Leasing i BZ WBK Finanse&Leasing oraz Kredyt Lease.
Jeżeli łączą się banki, to trudno oczekiwać, żeby nie dotyczyło to także ich działalności leasingowej. Dlatego również w tym segmencie ich działalności należy spodziewać się fuzji w perspektywie kilkunastu miesięcy.

Co to oznacza dla rynku leasingu?
W 2011 roku spółki leasingowe banku BZ WBK oddały w finansowanie aktywa o wartości ponad 1,5 mld zł (wzrost o 16% w stosunku do 2010 r.), natomiast Kredyt Lease sfinansował leasing środków trwałych o wartości 360 mln zł (wzrost aż o 44%).
Przy założeniu, że Santander zechce połączyć swoją własną Santander Consumer Multirent ze spółkami leasingowymi Banku Zachodniego WBK oraz Kredyt Lease, to powstać może firma walcząca z Millennium Leasing o czwartą pozycję na rynku.
Nie będzie to więc jakaś specjalnie spektakularna zmiana, bowiem już teraz spółki leasingowe BZ WBK zajmują 7 miejsce. Wynika to z tego, że zarówno Kredyt Lease jak i Santander Consumer Multirent są spółkami względnie niewielkimi.

Co to oznacza dla klientów?
Ewentualne łączenie firm leasingowych powinno odbyć się w miarę bezboleśnie, a wręcz niezauważalnie dla leasingobiorców. Jedynie w trochę dłuższej perspektywie może zmieniać się tzw. kultura korporacyjna. Czyli m.in. podejście do pozyskanego już klienta poprzez zmiany procedur, zmiany opłat i prowizji, itd. Nie zawsze muszą to być zmiany na korzyść… Jednak proces ten jest na tyle długotrwały, że większość obecnych klientów przejmowanych lub ewentualnie przejętych niedługo spółek zdąży już zakończyć trwające jeszcze umowy leasingu.

Data publikacji: 06.03.2012

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl