Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Sektor maszyn i urządzeń po 2012 r. to ponad 11 mld zł udzielonego finansowania, 3% wzrost r/r oraz 36% udział w rynku leasingu. Najwięcej, bo ponad jedną czwartą wszystkich maszyn, sfinansowali rolnicy (45% wzrost r/r).

Tym samym rolnictwo zajęło miejsce branży budowlanej, lidera roku 2011, która ubiegły rok zamknęła na aż 41% minusie. Zdaniem przedstawicieli BZ WBK Finanse & Leasing, w tym roku będzie podobnie.

Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że wartość finansowania maszyn i urządzeń udzielonego przez firmy leasingowe w 2012 r. wzrosła o niewiele ponad 3% w porównaniu do 2011 r. Wśród wszystkich uwzględnionych przez ZPL kategorii na zdecydowanie największym plusie były maszyny rolnicze (+45% r/r) oraz maszyny do produkcji tworzyw sztucznych (+35%). Branża budowlana i poligrafia odnotowały natomiast największe spadki (odpowiednio -41% i -17%). Jeszcze w 2011 r. firmy budowlane sfinansowały inwestycje o najwyższej wartości w całym segmencie maszyn i urządzeń. Głęboki kryzys tej branży sprawił jednak, ze popyt na ,leasing sprzętu budowlanego szybko i mocno się skurczył.. Z drugiej strony, dotacje unijne, z których  na potęgę korzystają rolnicy, pozwoliły tej branży zająć pozycję lidera pod względem wartości sfinansowanych maszyn w roku 2012 – komentuje Tomasz Sudaj, dyrektor ds. strategii rynkowej w Spółkach Leasingowych BZ WBK Leasing.

W ścisłej czołówce firm (drugie miejsce wg rankingu ZPL), które sfinansowały najwięcej maszyn, znalazł się BZ WBK Finanse & Leasing, który udzielił finansowania na ponad 922 mln zł i odnotował prawie 20% wzrost w sektorze. Spółka uzyskała dynamikę w większości podsektorów, jednak najlepszym wynikiem zakończyła ubiegły rok w finansowaniu maszyn rolniczych – sprzedaż na poziomie 424 mln zł i 38% wzrost r/r. Rolnictwo to dla nas kluczowa branża, dlatego stale rozwijamy ofertę oraz zwiększamy jej dostępność.. Od ubiegłego roku każdy klient z sektora rolniczego ma do dyspozycji dedykowaną sieć doradców ds. agrobiznesu oraz kompleksową ofertę z nawet dziesięcioletnim okresem finansowania.. W 2013 r. będziemy wprowadzali kolejne udogodnienia dla naszych klientów. Pierwsze z nich zaprezentujemy już w marcu podczas targów AgroTech w Kielcach – zapowiada Szymon Stryjski, odpowiedzialny w BZ WBK Finanse & Leasing za segment usług dla rolnictwa.

Istotnym trendem w finansowaniu maszyn i urządzeń jest wyraźny wzrost udziału pożyczek. W 2012 r wyniósł on 33%, czyli o prawie 50% więcej, niż w roku 2011.Spowodowane jest to głównie inwestycjami rolników, którzy zdecydowanie preferują tę formę finansowania – prawie 70% maszyn sfinansowanych pożyczką to właśnie maszyny rolnicze. Wysoki popyt na pożyczki w tym segmencie to oczywiście efekt aktywnego korzystania przez rolników z dotacji unijnych. Polska jest aktualnie krajem o najwyższej łącznej wartości przyznanego dofinansowania wśród wszystkich państw Unii Europejskiej. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w ramach PROW 2007-2013, na konta polskich rolników wypłaciła już ponad 42,6 mld zł1 – dodaje Stryjski.

Jaki dla maszyn i urządzeń będzie rok 2013? Ze względu na ciągle niepewną sytuację gospodarczą, na początku roku, na rynku leasingu maszyn trudno spodziewać się ożywienia. Może ono rozpocząć się najwcześniej w drugim kwartale i utrzymać do końca tego roku.  Pomimo trudnego rynku, dzięki stale rozwijanej ofercie finansowania maszyn i wysokiej jakości obsługi, planujemy systematycznie zwiększać swoją sprzedaż  – podsumowuje Tomasz Sudaj.

Związek Polskiego Leasingu podał, że w 2012 r. polskie firmy leasingowe sfinansowały ruchomości i nieruchomości warte łącznie 31,2 mld zł. Oznacza to tylko 0,3% wzrost w porównaniu do 2011 r., a w konsekwencji zakończenie ożywienia na rynku leasingu trwającego od 2010 r. Ponad połowę (54%) wyleasingowanych środków trwałych stanowią pojazdy, ponad jedną trzecią (36%) maszyny i urządzenia, a tylko niecałe 5% nieruchomości.

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl