Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Batalia o zakup BZ WBK dobiegła końca. Obecny właściciel, irlandzka grupa finansowa AIB, zdecydowała o sprzedaży swoich udziałów (70%) hiszpańskiemu Santanderowi za 3,1 mld euro.
Zapewne większość czytających wie już, że w wyścigu, obok Santandera, udział brały również BNP Paribas oraz polski PKO bp - nie ma więc sensu rozwodzić się nad czymś co i tak jest już historią.

Z naszego punktu widzenia ważne jest to co stanie się z działalnością leasingową banku BZ WBK. Poprzez swoje dwie spółki, BZ WBK Leasing i BZ WBK Finanse & Leasing, bank należy do największych graczy na polskim rynku leasingu. Pod względem wartości sprzedaży nowych kontraktów leasingowych obie spółki łącznie zajęły na koniec 2009 szóste miejsce w rankingu polskich firm leasingowych z kwotą 1,3 mld zł (wg statystyk ZPL).

Bank Santander również prowadzi w Polsce działalność leasingową poprzez spółkę Santander Consumer Multirent. Obecność tej spółki w branży na tle BZ WBK można jednak uznać za symboliczną. W całym 2009 roku SCM sprzedał nowych umów w kwocie 103 mln, co plasuje go dopiero na 33 miejscu rankingu, pośród firm – nazwijmy to – dość egzotycznych.
Podobnie wygląda również sama rozpoznawalność wśród klientów, która jest nieporównywalnie mniejsza niż w przypadku BZ WBK.

Co zatem dalej?
Z pewnością działalność leasingowa banku po aliansie zostanie objęta podobną strategią jak cały bank.
Mówi się, że Hiszpanie zlikwidują markę BZ WBK zastępując ją swoją własną. Mówi się też, że mają bezpardonowy styla prowadzenia biznesu - likwidują nierentowne gałęzie działalności, zamykają nieefektywne placówki, tną etaty, itd.
Na tym etapie procesu przejęcia są to jednak tylko plotki i pogłoski, które mają to do siebie, że mogą, ale z pewnością nie muszą, się sprawdzić.

Pamiętać również należy, że transakcja dojdzie do skutku dopiero za kilka miesięcy ponieważ wcześniej zgodę na nią udzielić musi Komisja Nadzoru Finansowego.
Obserwujcie wątek na ForumLeasing.pl, aby śledzić co dzieje się w sprawie:
Santander kupi BZ WBK - co dalej ze spółkami leasingowymi?

Data publikacji: 13.09.2010

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl