Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Rada Ministrów przyjęła wczoraj (wtorek 28.01) projekt nowelizujący ustawę o VAT w zakresie samochodów osobowych i z homologacją. Jednak szansa na wejście w życie nowych ograniczeń z dniem 1 marca 2014 jest coraz mniejsza.

We wtorek po południu Rada Ministrów w komunikacie poinformowała, że „przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów.”

Projekt zakłada wprowadzenie nowych zasad odliczania VAT od nabycia i leasingu samochodów osobowych i z homologacją ciężarową (także nabycia paliw i wydatków eksploatacyjnych). Odsyłamy do działu "VAT w 2014 od samochodów osobowych i z homologacją", jeżeli ktoś nie zna jeszcze założeń projektu.

Teraz projekt trafi do Sejmu…

Coraz mniejsza szansa, że nowelizacja wejdzie w życie z dniem 1 marca 2014 roku

Rządowi zależy, żeby nowelizacja weszła w życie z dniem 1 marca 2014 roku – są na to jeszcze teoretyczne szanse, ale...

Projekt zakłada, że regulacje wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że prezydent musiałby złożyć podpis pod ustawą w pierwszej połowie lutego. Jednak to nie będzie możliwe!

Zanim ustawa znajdzie się na biurku prezydenta musi być wcześniej przyjęta przez Sejm  i Senat. Sejm teoretycznie może przyjąć ustawę na jednym posiedzeniu (najbliższe odbędzie się w dniach 5-7 lutego). Jednak Senat zbierze się w lutym tylko raz i to dopiero w dniach 19-20.02. Oznacza to, że ustawy nie da się ogłosić na 14 dni przed 1 marca 2014.

Możliwy jest jednak jeszcze zabieg skrócenia vacatio legis, poprzez zmianę (na etapie prac parlamentarnych nad projektem) z obecnie zapisanych „14 dni od dnia ogłoszenia” do „wchodzi w życie z dniem ogłoszenia”. Wtedy ustawodawca zyskałby kilkanaście cennych dni, ale i to nie daje gwarancji, że uda się zdążyć na 1 marca 2014.

Liczą się z tym, że nie zdążą

Ministerstwo Finansów zdaje sobie sprawę z tego, że może nie zdążyć na 1 marca. W pierwotnym projekcie znajdował się zapis, który obligował chcących odliczać 100 proc. VAT od rat leasingu zawieranych obecnie umów leasingu samochodów z homologacją do rejestracji umowy w US do dnia 30 marca 2014 r.

W kolejnej odsłonie projektu ten zapis brzmiał już „w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy”. Z projektu zniknęła konkretna data. Dlaczego? Ministerstwo zdaje sobie sprawę, że ustawa może nie być przyjęta w pierwotnie planowanym terminie, do czego przyznaje się w uzasadnieniu do wprowadzanych w projekcie zmian.

1 kwietnia 2014?

Wszystko to skłania do wniosku, że realną datą wejścia w życie nowych ograniczeń w VAT od samochodów osobowych i z homologacją będzie 1 kwietnia 2014 roku.

Przemawia za tym zresztą – podnoszony przez organizacje przedsiębiorców – argument, że duża część podatników rozlicza się z VAT kwartalnie. Zatem wejście nowych zasad od nowego kwartału, a nie w trakcie obecnego byłoby bardziej racjonalne i prostsze dla podatników.

Czy chcący obecnie kupić bądź wyleasingować samochód z homologacją ciężarową zyskają kolejny miesiąc? Okaże się to wkrótce. Najświeższe informacje na forum.

Sprawdź: Lista marek i modeli samochodów z homologacją ciężarową

Bądź na bieżąco: Wszystko o VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową w 2014

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl