Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Ministerstwo Finansów złagodziło swój projekt dotyczący cienkiej kapitalizacji, jednak nadal nie rozwiązuje to problemu branży leasingowej.

O co chodzi?

Mówimy o przepisach, które w Polsce obowiązują od 10 lat i które w założeniu mają uniemożliwić wyprowadzanie kapitału z Polski do zagranicznych spółek matek przez wysoko oprocentowane pożyczki wewnątrz grupy, jeżeli wartość pożyczki przekroczy trzykrotność kapitału zakładowego (odsetek nie można wtedy zaliczyć w koszty). 
Obecne rozwiązanie dotyczy finansowania czerpanego tylko od spółek matek, natomiast MinFin chce zacieśnienia przepisów poprzez objęcie zakazem wszystkich pożyczek – nie tylko od spółek matek, ale także od innych podmiotów pozostających w grupie kapitałowej.

Zmiany uderzą w branżę leasingową

Nietrudno domyślić się, że proponowane zmiany, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2014 roku, uderzą głównie w spółki leasingowe, których wartość kapitałów zakładowych jest wielokrotnie mniejsza od środków finansowych pozyskiwanych w ramach ich grup kapitałowych na swoją działalność.

Złagodzony projekt

Pierwotne plany MinFin zostały jednak złagodzone w przedstawionym przez resort projekcie ustawy z 12 lutego 2013 r. o zmianie ustaw o PIT i CIT.

Zakłada on, że podatnicy dostaną wybór - albo zastosują ograniczenia wynikające z przepisów o niedostatecznej kapitalizacji, albo zastosują dodatkowe rozwiązanie, które  będzie pozwalało zaliczyć, co roku, do kosztów uzyskania przychodów odsetki w nie wyższej niż 5 proc. podatkowej wartości aktywów w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości.

Jednak w takim przypadku wartość odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów nie może być wyższa niż 50% zysku z działalności operacyjnej wynikającego ze sprawozdania finansowego sporządzonego za dany rok podatkowy. Ograniczenia 50% nie będą jednak musiały stosować instytucje, które są uprawnione, na podstawie odrębnych ustaw, do udzielania pożyczek w Polsce.

Nie są niestety nimi firmy leasingowe…

Przedstawiciele firm leasingowych krytykują

Dlatego przedstawiciele branży leasingowej nadal biją na alarm i ostrzegają, że nowe regulacje mogą spowodować zapaść na rynku leasingu. Leasingodawcy zmuszeni będą ograniczyć finansowanie, co w konsekwencji przełoży się na spadek inwestycji polskich przedsiębiorstw i wzrost bezrobocia.

– Jesteśmy zaskoczeni tą propozycją. Minister finansów powinien wiedzieć, że w przypadku firm leasingowych, podobnie jak w bankach, przedmiotem działalności operacyjnej jest obrót pieniędzmi. Zysk operacyjny powstaje więc na działalności odsetkowej, identycznie jak w banku – stwierdza Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu, w niedawnej wypowiedzi dla Dziennika Gazety Prawnej.– Czy minister uważa, że działalność leasingowa nie może być w takim stopniu jak działalność bankowa finansowana ze źródeł grupy kapitałowej, czyli pożyczkami? – pyta.
– Czy minister uważa, że działalność leasingowa nie może być w takim stopniu jak działalność bankowa finansowana ze źródeł grupy kapitałowej, czyli pożyczkami? – pyta.

Jak rozwiązać problem leasingu?

Przedstawiciele branży apelują aby do definicji firm uprawnionych do udzielania pożyczek na podstawie odrębnych przepisów dodać sektor leasingowy. Wtedy ograniczenie w postaci 50% zysku operacyjnego nie dotyczyłoby firm leasingowych

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to największy portal poświęcony leasingowi istniejący od 2009 roku. Ułatwiamy leasingobiorcom wybór finansowania oraz pomagamy ograniczać koszty związane z leasingiem
Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl