Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Wykres giełdowy na ekranie smartfona

Co łączy banki Pekao, Alior i PKO BP? Wszystkie trzy kontrolowane są bezpośrednio lub pośrednio przez Skarb Państwa, czyli w praktyce przez polityków. Każdy z nich prowadzi także działalność leasingową poprzez spółki zależne. Co by to oznaczało dla rynku leasingu, gdyby doszło do megafuzji? | Artykuł aktualizowany w dniu 9 sierpnia 2018 (przewiń na koniec)

Konkrety i plotki, czyli wszystko zależy od woli politycznej

W październiku 2017 roku banki Pekao i Alior podpisały list intencyjny w sprawie zbadania możliwości podjęcia bliższej współpracy lub połączenia obu podmiotów. Było to pewnego rodzaju zaskoczenie, bo wcześniej władze PZU, czyli największego akcjonariusza obydwu banków twierdziły, że chcą utrzymać ich odrębność.

Tymczasem kilka dni temu „Rzeczpospolita” poinformowała z kolei, że rozważana jest fuzja PKO BP z Pekao, do której miałoby dojść już w 2018 roku. Na nieoficjalną informację gazety zareagowały władze obydwu banków, zdecydowanie ją dementując, nazywając nawet fakenewsem.

No, ale niedawno w grę nie wchodziło podobno także połączenie Pekao z Aliorem, a tymczasem sprawdzanie takiej możliwości mamy już oficjalnie w toku. Więc nie miejmy złudzeń, żaden scenariusz nie jest wykluczony.

Decydujący głos w tej sprawie należy przecież do polityków. Niewątpliwie rządzący PiS, który z repolonizacji (to taki eufemizm zastępujący słowo nacjonalizacja) sektora bankowego zrobił jedną ze swoich wizytówek, miałby się czym pochwalić przed swoimi wyborcami, gdyby stworzył narodowego finansowego giganta. Z drugiej jednak strony przeprowadzenie takiej operacji jest skomplikowane i ryzykowne dla akcjonariuszy, dla rynku i wreszcie dla budżetu państwa.

Dlatego ciężko powiedzieć czy ostatecznie będzie wola polityczna przeprowadzenia megafuzji, ale z pewnością nie jest to wykluczone.

Spółki leasingowe „państwowych” banków

Piszemy o tej sprawie, ponieważ każdy z wymienionych, „państwowych” banków działa bardzo aktywnie w branży leasingowej. PKO BP poprzez PKO Leasing, który notabene niedawno połączył się z Raiffeisen Leasing i jest obecnie największym polskim leasingodawcą, jeśli utrzyma tegoroczne tempo, to w 2017 roku sfinansuje aktywa o wartości ponad 8 mld złotych.

Pekao Leasing prezentuje się zdecydowanie mniej okazale. Obecnie zamyka pierwszą dziesiątkę największych firm leasingowych z wynikiem 2,08 mld zł po trzech kwartałach, więc na koniec roku powinien zbliżyć się do 3 mld zł.

Zagadką niestety są obecne wyniki sprzedaży Alior Leasing, ponieważ spółka nie raportowała ich jeszcze w tym roku do ZPL. Znana jest tylko wartość finansowania, którą Alior osiągnął w 2016 roku, czyli 436 mln złotych, co dało 22 miejsce w rankingu leasingodawców. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że spółka ta zaczęła działać dopiero na początku 2016 roku, a dodatkowo od jakiegoś czasu jest bardzo aktywna na rynku, więc jest bardzo prawdopodobne, że jej sprzedaż na koniec 2017 roku będzie dużo, dużo większa niż przed rokiem.

Co by było, gdyby doszło do fuzji lub megafuzji?

Fuzje banków – taka jest praktyka – kończą się zazwyczaj także połączeniem ich spółek córek, w tym oczywiście leasingowych.

Ewentualne połącznie Pekao Leasing z Alior Leasingiem nie spowodowałoby raczej spektakularnych przetasowań na rynku. Przez brak bieżących wyników Aliora możemy jedynie szacować, że po fuzji powstałaby spółka, która mimo wszystko nie weszłaby do pierwszej piątki firm leasingowych. Jednak gdyby dodać do tego PKO Leasing, to mielibyśmy do czynienia z kolosem finansującym aktywa o wartości ponad 10 mld złotych rocznie, którego udział w leasingowym rynku mógłby się zbliżyć do 20%!


 Aktualizowano: 9 sierpień 2018

W dniu 8 sierpnia 2018 roku poinformowano o rezygnacji z pomysłu fuzji banków Pekao i Alior.

Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Mężczyzna pokazuje zawartość IphonaNajlepsza firma leasingowa

Która polska firma leasingowa jest najlepsza? My to wiemy... Problem w tym, że ona nie będzie najlepsza dla każdego… Z całą pewnością istnieje jednak grupa firm, które są warte polecenia oraz grupa takich, których lepiej unikać.


Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl