Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Ograniczenia VAT od samochodów z kratką nie wejdą w życie z początkiem 2010 roku. Dotyczy to zarówno VAT zawartego w cenie paliw, jak i tego zawartego w cenie samochodów (również w ratach leasingu). Rada Ministrów nie zaakceptowała propozycji Ministerstwa Finansów wprowadzenia, z dniem 1 stycznia 2010, ograniczeń w odliczeniach VAT zawartego w paliwie.

Przypomnijmy, że na takie rozwiązanie resort otrzymał akceptację Unii Europejskiej.

Pozostaje pytanie co dalej z VAT od samochodów z kratką. Wiceminister finansów Maciej Grabowski, w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej, pozbawia nas złudzeń, że resort zrezygnuje z prób wprowadzenia ograniczeń w przyszłości.

Kiedy?
Kolejna próba wprowadzenia zmian w ustawie o VAT ma nastąpić po rozpatrzeniu przez Unię Europejską wniosku derogacyjnego w sprawie możliwości wprowadzenia ograniczeń w odliczeniu VAT zawartego w cenie samochodów z kratką (również w ratach leasingu). Grabowski szacuje, że może to nastąpić w połowie roku i zapewnia, że MF nie zarzuci tego pomysłu.

Wzruszająca konsekwencja.

Aktualizowano 29.01.2010:
"Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011", zwanym potocznie "Planem Tuska" przewiduje ograniczenie możliwości odliczeń VAT zawartego w cenie zakupu, także ratach leasingu do 60% (limit 6000 złotych), a także likwidację możliwości odliczania VAT od paliw do tych samochodów.
Oznacza to tym samym, że rząd nie dopuszcza możliwości wprowadzenia pełnych odliczeń VAT od zakupu i leasingu, a także zakupu paliw do wszystkich samochodów służbowych - również osobowych.

Aktualizowano 03.02.2010:
Wiceminister finansów Maciej Grabowski w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej spodziewa się decyzji Unii Europejskiej w sprawie derogacji VAT w marcu. Decyzja UE ma dotyczyć wniosku rządu polskiego o możliwość wprowadzenia ograniczeń w odliczeniu VAT zawartego w cenie, a także ratach leasingu samochodów w karoserii osobowych z homologacją ciężarową.

Aktualizowano 25.03.2010:
Mamy ostatnie dni marca i okazuje się, że odpowiedzi na wniosek derogacyjny nadal nie ma. Zapytaliśmy się w MF, czy znane są jej ewentualne losy. Rzecznik MF Magdalena Kobos potwierdziła, że decyzja UE w tej sprawie nie jest jeszcze znana i ministerstwo liczy na nią w kwietniu…

Aktualizowano 23.04.2010:
Nie ma nadal zgody Komisji Europejskiej na wprowadzenie ograniczeń w ustawie o VAT. Jak informuje "Rzeczpospolita" KE nie ma jeszcze nawet projektu decyzji , którą mieliby zaakceptować członkowie UE. Zakładając nawet, że wszystkie kraje członkowskie zgodzą się na wprowadzenie ograniczeń w Polsce, to w obecnej sytuacji politycznej ciężko wyobrazić sobie, że MF zdąrzyłoby z wprowadzeniem zmian w życie od lipca 2010 - jak wcześniej deklarowało. Najbliższym realnym terminem wydaje się być jesień.

Aktualizowano 12.05.2010:
Biuro prasowe Ministerstwa Finansów w wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej” potwierdza, że nawet gdyby zgoda z UE nastąpiła w najbliższych dniach, to nie uda się zmienić ustawy o VAT, aby ograniczenia weszły w życie w połowie roku.

Aktualizowano 09.06.2010:
Rzecznik Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos w wypowiedzi dla "Gazety" poinformowała, że zgoda Komisji Europejskiej na wprowadzenie ograniczeń w odliczeniach VAT od samochodów z kratką powinna nastąpić w ciągu najbliższych dni.
Pani rzecznik twierdzi, że takie sygnały docierają do ministerstwa.
Aktualizowano 10.06.2010:
Komisja Europejska udzieliła polskiemu rządowi zgody na zniesienie pełnego odliczenia VAT od zakupu, a także leasingu samochodów osobowych z tzw. kratką!

Aktualizowano 30.07.2010:
Tak jak przewidywaliśmy od dłuższego już czasu, terminem wprowadzenia ograniczeń w odliczeniach VAT od zakupu i leasingu pojazdów z kratką będzie 1 stycznia 2011 roku.

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl