Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Przegląd wiadomości z branży leasingowej i CFM

Tym razem gros informacji z branży dotyczy podsumowania pierwszego półrocza 2015 r. I tak: BZ WBK podkreśla, że jest już wiceliderem wśród firm leasingowych, Millennium informuje o swoich udziałach w rynku, a Careefleet i LeasePlan podają aktualną liczebność swojej floty. Ponadto Raiffeisen o obawach przedsiębiorców związanych z leasingiem.

BZ WBK Leasing nowym wiceliderem branży

BZ WBK Leasing zanotował w pierwszym półroczu 2015 r. „sprzedaż” na poziomie 1,92 mld zł, co jest wynikiem wyższym aż o 40 proc. w stosunku do tego, uzyskanego przed rokiem. Dało to firmie drugie miejsce w rankingu, tuż za EFL.

Największego przyspieszenia spółka nabrała w drugim kwartale finansując aktywa o wartości 1,13 mld zł, czyli o 56 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Andrzej Krzemiński komentuje półroczne wyniki branży w segmencie pojazdów

Branża leasingowa sfinansowała o 3,7 proc. więcej samochodów osobowych i ciężarowych o DMC do 3,5T niż przed rokiem. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że w 2014 roku mieliśmy do czynienia z tak zwaną „górką” na samochody z kratką, związaną ze zmieniającymi się przepisami VAT.

Jednak – jak zauważa Andrzej Krzemiński, prezes Raiffeisen Leasing Polska – wyniki poszczególnych firm leasingowych w tym segmencie nie rozkładają się równomiernie. Są spółki, które zanotowały dwucyfrowy wzrost wartości leasingowanych samochodów, ale także są takie, które znalazły się na sporym minusie.

Prezes RLP uważa, że za takim zróżnicowaniem stoją strategie sprzedażowe spółek. Promocje cenowe były tymi czynnikami, które pociągnęły wyniki niektórych firm.

Millennium Leasing podsumowuje półrocze

Millennium Leasing, podsumowując pierwsze półrocze 2015 r., zwraca uwagę na segmenty, w których radzi sobie najlepiej. Spółka ma 9-procentowy udział w rynku finansowania ciężkiego transportu (naczepy – 9%, autobusy – 12%, ciągniki siodłowe – 6,5%, samochody ciężarowe o DMC pow. 3,5T – 8,1%). Firma jest liderem finansowania taboru kolejowego z udziałem 33,8%.

W przypadku leasingu maszyn i urządzeń wygląda to następująco: maszyny przemysłu spożywczego ponad 23% udziału w rynku, maszyny do produkcji tworzyw sztucznych – 9,8%, wózki widłowe – 14,6%, maszyny budowlane – 10%.

W pierwszej połowie roku Millennium Leasing zawarła 6 452 nowe umowy leasingu. W portfelu ma ponad 39 tys. aktywnych umów o wartości 4,35 mld zł brutto, czyli o 13,3% więcej niż przed rokiem.

EFL: Nastroje w gospodarce jeszcze lepsze

Barometr EFL, to wskaźnik informujący o skłonności przedsiębiorstw z sektora MŚP do wzrostu. Prognoza na trzeci kwartał 2015 r. wyniosła 60,3 pkt. To więcej niż prognoza na pierwszy (54,3) i drugi (59,7) kwartał bieżącego roku.

Oznacza to, że coraz więcej przedsiębiorców ocenia pozytywnie sytuację w gospodarce i przewiduje swój rozwój, wzrost zysków i  większą chęć do inwestowania.

Wiedzieliście, że tych działalności nie można finansować leasingiem?

Raiffeisen Leasing przygotował materiał prasowy informujący o tym co można sfinansować leasingiem. Nie będziemy go przytaczać, bo użytkownicy Portalu FmLeasing.pl są na w tym temaci dość dobrze zorientowani.

Przy okazji jednak RLP przypomina, że firm z niektórych branż nie można – pozostając w zgodzie z prawem – finansować. Podajemy to jako ciekawostkę. Nie można zatem finansować takich działalności, jak produkcja broni, produkcja oraz dystrybucja alkoholu, tytoniu, ubezpieczenia oraz hazard.

Rynek CFM rośnie, a z nim LeasePlan

PZWLP poinformował, ze rynek wynajmu długoterminowego (CFM) urósł w pierwszym półroczu 2015 r aż o 12,4%. Podobno w II kwartale już 21% samochodów osobowych sprzedanych do firm znalazło się w wynajmie długoterminowym. To nadal dużo mniej niż w krajach rozwiniętych (nawet do 80%), ale widać, że firmy coraz częściej sięgają po ten sposób „zaopatrzenia się” w pojazdy.

Liderem branży CFM  pozostaje LeasePlan, który w pierwszej połowie roku zawarł 43 kontrakty na wynajem blisko 6 tys. pojazdów. Obecnie flota firmy wynosi prawie 25 tys. sztuk samochodów.

Liczebność floty Carefleet po półroczu

Flota Carefleet – z końcem czerwca 2015 – wynosiła 12 147 samochodów. Rok temu o tej samej porze było to 10099 sztuk, co oznacza 20,3% wzrost w ciągu roku.

Firma jest piątą co do liczebności floty w wynajmie firmą CFM w Polsce.

Niezmiennie klienci spółki wybierają najczęściej Skody, Fordy i Peugeoty – najczęściej z silnikiem diesla (72% vs. 27% z napędem benzynowym).

Raiffeisen Leasing : Boisz się leasingu? Może niepotrzebnie…

Przedstawiciele Raiffeisen Leasing zdają sobie sprawę, że leasing budzi pewne obawy u niektórych przedsiębiorców. Boją się oni najczęściej przykrych konsekwencji w przypadku opóźnień w płatnościach rat leasingowych oraz niekorzystnego rozliczenia umowy w przypadku wystąpienia szkody całkowitej.

Dlatego spółka przypomina, że jej klienci mają zawsze możliwość poinformowania o przejściowych problemach z płynnością i wnioskowanie o okresowe zmniejszenie lub nawet zawieszenie spłaty rat.

Możliwe jest także dokonanie cesji umowy na podmiot trzeci, dotyczy to zwłaszcza umów zawartych po 1 stycznia 2013 roku, gdzie wystarczy przepisać umowę na inną firmę. W przypadku umów, które weszły w życie przed tą datą będzie to trudniejsze. W tym przypadku trzeba zakończyć obecną umowę i zawrzeć nową, z innym leasingobiorcą.

W przypadku szkody całkowitej, leasingodawca zachęca do korzystania z ubezpieczenia GAP, które pokrywa utratę wartości rynkowej samochodu będącego przedmiotem umowy.

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl