Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

VAT od samochodów osobowych przy leasingu

Co będzie z vatem od kolejnych rat po wejściu w życie nowelizacji w przypadku obecnie trwających umów leasingu samochodów osobowych? Będą obowiązywały nowe zasady odliczeń, czy stare?

Zmiana w projekcie o 180 stopni

Pierwotny projekt nowelizacji ustawy o VAT, która ma wejść w życie już niebawem, przewidywał, że od kolejnych rat trwających obecnie (zawartych przed wejściem w życie nowelizacji) umów leasingu samochodów osobowych, nawet po wejściu w życie nowelizacji będzie trzeba odliczać VAT na starych zasadach, tj. 60% tego podatku od czynszu inicjalnego i każdej kolejnej raty, aż do osiągnięcia maksymalnego limitu 6 tysięcy złotych.

Jednak w zmodyfikowanym projekcie z dnia 9 stycznia 2014 roku wprowadzający tą zasadę zapis zniknął.

Od kolejnych rat odliczasz 50% VAT

Zniknięcie tego zapisu oznacza, że po wejściu w życie nowelizacji w obecnym kształcie, spłacający raty leasingu samochodów osobowych od umów już zawartych przejdą na nowe zasady odliczeń. Od kolejnych rat powinni odliczać 50% VAT, bez limitu kwotowego.

Potwierdza to uzasadnienie do projektu nowelizacji, w którym czytamy, że „wydatki związane z pojazdami używanymi na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, zawartych przed dniem wejścia w życie zmiany ustawy, w stosunku do których podatnikowi przysługiwało na dzień poprzedzający dzień wejścia w życie niniejszej ustawy ograniczone prawo do odliczenia (60%, nie więcej niż 6 tys. zł) będą odliczane na nowych zasadach”.

50% od łącznej wartości umowy, czy od każdej kolejnej raty?

Niestety już pojawiają się wątpliwości, czy wobec tego, po wejściu w życie nowelizacji, podatnicy mają odliczać 50% VAT od każdej kolejnej raty bez oglądania się na cokolwiek, czy też te 50% ma dotyczyć podatku VAT od łącznej (suma czynszu inicjalnego i wszystkich rat) wartości umowy leasingu?

Nietrudno zauważyć, że jeżeli ktoś odliczył już 60% VAT od czynszu inicjalnego i kilku, kilkunastu czy więcej rat, to odliczając 50% VAT od wszystkich pozostałych, przekroczy w pewnym momencie 50% VAT od łącznej wartości umowy leasingu.

Niektórzy są zdania, że chodzi właśnie o możliwość odliczenia 50% VAT od łącznej wartości umowy. Taką interpretację znajdujemy m.in. w publikacji Samaru. Czytamy w niej, że należy patrzeć na łączną wartość podatku VAT do odliczenia, pomniejszoną o to, co podatnik do dnia wejścia w życie ustawy odliczył.

Naszym zdaniem ta interpretacja jest błędna. W treści nowelizacji ustawy nie odnajdujemy zapisów, z których wynikałoby, że należy patrzeć na umowę „całościowo” przy ustalaniu wartości VAT do odliczenia. Są zapisy, z których wynika, że w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika, a kolejne raty leasingu płacone są na podstawie wystawionych przez leasingodawców faktur właśnie.

Ponadto ustalenie kiedy podatnik osiągnie 50% VAT od łącznej wartości umowy byłoby dość trudne, biorąc pod uwagę, że raty mogą się zmieniać, np.: na skutek zmiany Wibor czy innych zdarzeń związanych z realizacją umowy.

Dlatego naszym zdaniem będzie można odliczać 50% VAT od każdej kolejnej raty bez oglądania się na łączną wartość umowy. Miejmy nadzieję, że wątpliwości te zostaną wkrótce rozwiane przez projektodawcę.

Nowsze: Wyczerpałeś limit 6 tys. odliczenia VAT od leasingu osobówki? Teraz to bez znaczenia

Przy leasingu samochodu z kratką odliczysz 100% VAT od wszystkich rat

Przypominamy jednocześnie, że w przypadku samochodów osobowych z homologacją ciężarową, zawierając w tej chwili umowę leasingu, będzie można odliczać 100% VAT od rat, także po wejściu w życie nowelizacji. Warunkiem zachowania prawa do 100-procentowych odliczeń będzie konieczność zarejestrowania umowy leasingu w Urzędzie Skarbowym, tak jak odbywało się to choćby w 2011 roku. Samochód musi być też odebrany przed wejściem w życie nowych regulacji, czyli przed 1 marca 2014 roku, o ile od tej włąsnie daty będą one obowiązywały.

Bądź na bieżąco: Wszystko o VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową w 2014

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl