Laptop używany do wyszukiwania

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące symbol samochodu osobowego

Ubezpieczenie GAP

Kup dobry i tańszy GAP fakturowy. U nas kupujesz ze zniżką – sprawdź cennik

Samochody w salonie

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Rada Polityki Pieniężnej na marcowym posiedzeniu zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym, rekordowo niskim poziomie. Co to oznacza dla decydujących się na leasing?

Nowsze

Przeczytaj o sytuacji w 2022 r.: O ile wzrośnie rata leasingu po podwyżkach stóp?

Co to oznacza dla decydujących się na leasing?

Przede wszystkim leasing jest obecnie rekordowo tani. Główna stopa procentowa NBP wynosi 2,5 proc. i pozostaje na tym poziomie od lipca 2013 roku. Wibory 1M i 3M według, których firmy leasingowe ustalają koszt finansowania wynosi obecnie odpowiednio 2,61 i 2,71 proc.

Taniej nie będzie, ale drożej też nie

Na konferencji prasowej kończącej marcowe posiedzenie RPP, Marek Belka, prezes NBP poinformował, że rada nie przewiduje zmiany stóp co najmniej do września 2014 roku. Nic nie wskazuje, żeby także w kolejnych kilku kwartałach doszło do większej presji inflacyjnej.

Oznacza to, że – o ile nie zdarzy się nic nieprzewidzianego – obecny poziom stóp będzie utrzymany jeszcze przez dłuższy czas.

Czy to dobry moment na leasing ze stałą stopą?

Moment, kiedy Wibory są niskie oraz biorąc pod uwagę, że stopy nie będą już prawdopodobnie obniżane, wydaje się być idealnym, żeby wybrać leasing oparty na stałej stopie.

Dzięki temu uda się uniknąć podniesienia raty jeżeli za kilka czy kilkanaście miesięcy stopy procentowe oraz Wibory wzrosną.

Wszystko zależy od kosztu oferty

Niestety wszystko zależy od kosztu oferty... Obserwując rynek widzimy, że leasingodawcy oferują obecnie leasing oparty na stałej stopie o około 0,7 do nawet 1 pkt. proc. drożej niż leasing „zmienny”.

Oznacza to, że Wibory musiałyby wzrosnąć nagle o co najmniej 0,5 - 1 pkt. proc., żeby rata leasingu „zmiennego” stała się równie droga jak obecnie oferowanego leasingu „stałego”.

Nasza rekomendacja

Oczywiście nigdy nie będziemy wiedzieli, czy w gospodarce nie wydarzy się coś nieprzewidzianego, a także nie przepowiemy, jaką wysokość będą miały stopy za rok, dwa czy trzy…

Niemniej - biorąc pod uwagę, że na razie nic nie wskazuje na nagły wzrost inflacji - uważamy, że o leasingu opartym na stałej stopie warto pomyśleć jeżeli zostanie on obecnie zaoferowany drożej o maksymalnie 0,5 pkt. proc. w porównaniu z leasingiem „zmiennym”. Chodzi o rzeczywistą, roczną stopę oprocentowania, a nie koszt całkowity!

Jak porównać rzeczywisty koszt oferty leasingu?

Jak obliczyć roczne oprocentowanie rzeczywiste oferty leasingu? Z pomocą przyjdzie nasz kalkulator do porównywania ofert.

Natomiast użytkownicy korzystający z Wyszukiwarki Leasingu (oferty bezpośrednio o wielu leasingodawców, bez pośredników) otrzymują od nas informację o rzeczywistym oprocentowaniu w ramach bezpłatnej analizy ofert.

Dowiedz się więcej: O stałym i zmiennym oprocentowaniu leasingu

Joomla SEF URLs by Artio
Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...

Portal FmLeasing.pl