Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Bankowozy, podobnie jak do niedawna samochody z kratką, pozwalają na odliczanie VAT zawartego w cenie takiego pojazdu, ratach leasingu oraz cenie paliwa do ich napędu. O ile samochody z kratką udało się czasowo rządowi wyeliminować z rynku, o tyle bankowozy cieszą się całkiem sporą popularnością.

Do tego – według obowiązujących przepisów – zakaz odliczania VAT od kratek ma przestać obowiązywać z końcem 2012 roku. Taka sytuacja byłaby koszmarem dla fiskusa...
Dlatego urzędnicy MinFinu usilnie pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą ukrócić „proceder” odliczania VAT od samochodów (najczęściej luksusowych), które zostały przerobione na bankowóz typu C oraz przedłużyć embargo, a następnie wyeliminować na stałe samochody z kratką.

Samochody z kratką nie wrócą przed 2014 rokiem nie wrócą nigdy
Projekt zmian w ustawie o VAT, który pozwoli przedłużyć rządowi ograniczenia w odliczeniu VAT od kratek do końca 2013 roku wszedł już na ścieżkę legislacyjną i zapewne niedługo ustawa zostanie uchwalona i podpisana przez prezydenta. Rząd zyska tym samym rok, na który ma już wcześniejszą zgodę Unii Europejskiej. Bez dodatkowej zgody UE kolejne przedłużanie ograniczeń na lata 2014, itd. nie będzie możliwe. Gdyby UE nie zgodziła się ponownie, to w 2014 roku kratki mogłyby wrócić...

Dlatego przedstawiciele fiskusa wpadli na pomysł, żeby wyeliminować kratki raz na zawsze poprzez zmiany w przepisach regulujących homologowanie samochodów.
To „załatwiłoby” sprawę na zawsze, powstaje jednak kontrowersja czy taka zmiana nie spowodowałaby naruszenia zasady standstill w przypadku VAT. Jeżeli zmiana w homologacji pogorszy sytuację podatników w VAT, to Europejski Trybunał Sprawiedliwości niewątpliwie nakazałby przywrócenie przepisów za kilka lat. Jednak zdania co do tego czy zasada standstill bedzie naruszona są podzielone, a rząd generalnie na razie tym się nie przejmuje.

Bankowozy typu C również znikną
Podobnie jak w przypadku kratek, tak i w przypadku bankowozów rząd zamierza wyeliminować je poprzez zmianę warunków technicznych jakie miałby spełniać taki pojazd. Z grubsza chodzi o zastosowanie takich rozwiązań, jak np.: konieczność wyposażenia pojazdu w pancerne i nieopuszczane szyby, żeby przerabianie zwykłych samochodów stało się nieopłacalne i uciążliwe. Kiedy zmiany wejdą w życie? Najprawdopodobniej w ciągu kilku miesięcy.

Kolejne lata niepewności
Obecna koalicja rządzi już 5 lat. Jest to wystarczający czas aby wypracować spójną koncepcję tematu odliczeń VAT od samochodów używanych przez przedsiębiorców i ich pracowników. Wypadałoby – po tylu latach – przestać trzymać podatników w niepewności.

Niestety nadal mamy wprowadzane rozwiązania ad hoc, robione w pośpiechu i na kolanie, aby po roku znowu coś zmieniać i przedłużać. Potem mamy rozważania czy zmiany są zgodne z prawem europejskim, czy może uda się je zaskarżyć, itd. I tak będziemy żyli w tej niepewności chyba jeszcze długie lata…

Najnowsze:  Nowe zasady odliczania VAT od osobowych od 2014?

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl