Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Wiceminister finansów Maciej Grabowski w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej spodziewa się decyzji Unii Europejskiej w sprawie derogacji VAT w marcu. Decyzja UE ma dotyczyć wniosku rządu polskiego o możliwość wprowadzenia ograniczeń w odliczeniu VAT zawartego w cenie, a także ratach leasingu samochodów w karoserii osobowych z homologacją ciężarową.

Ministerstwo Finansów chciałoby zrównania pojazdów z kratką z ich odpowiednikami osobowymi. Możliwość odliczenia VAT byłaby zatem ograniczona do 60%, nie więcej niż 6.000 złotych. Decyzja UE w marcu otwierałaby drogę do wprowadzenia ograniczeń - jak szacuje Grabowski - już w połowie 2010 roku.

Przypomnijmy, że wcześniej UE zgodziła się już na możliwość wprowadzenia ograniczeń w odliczeniach VAT od paliwa, jednak rząd nie zdecydował się na skorzystanie z tej możliwości od 01 stycznia 2010. Pojawiła sie nawet przez chwilę nadzieja, że może rząd zmieni swoje nastawienie do samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej i zdecyduje się zliberalizowanie ustawy o VAT.
Złudzeń tych pozbawił jednak ogłoszony właśnie "Plan Tuska". Przewiduje on przywrócenie wszystkich restrykcji w kształcie sprzed wyroku ETS w sprawie Magoora.

Jedyną nadzieją pozostaje zatem Unia Europejska, jednak jak na ironię korzystna sytuacja gospodarcza w Polsce na tle Unii powoduje, że decyzje polskiego rządu są tam przyjmowane z dużym posłuchem.
Wątpliwości co do tego, że Unia zgodzi się na restrykcję nie ma również Maciej Grabowski. Argumentuje to również tym, że są kraj w Unii, np. Włochy, które mają podobne rozwiązania.

Jaka będzie ostateczna decyzja dowiemy się może już w marcu...

Data publikacji: 03.02.2010

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl