Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Rada Polityki Pieniężnej podniosła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 4,50 proc. Jest to czwarta podwyżka w tym roku. Łącznie stopy wzrosły już o 1 pkt. proc!

Nowsze

Przeczytaj o sytuacji w 2022 r.: O ile wzrośnie rata leasingu po podwyżkach stóp?

Przypomnijmy - kalkulacja kosztu leasingu ze zmiennym oprocentowaniem opiera się z reguły na WIBOR (najczęściej 1M i 3M). Obydwa te wskaźniki rosną również wtedy kiedy podnoszone są stopy procentowe przez bank centralny. Dziś ich wysokość wynosiła odpowiednio 4,61% i 4,66% - na początku listopada 2010 było to 3,61% i 3,85%.

Przeciętna rata leasingu przedmiotu o wartości 100 tys. mogła już zatem zwiększyć się od jesieni ubiegłego roku o nawet kilkadziesiąt złotych. O tym ile dokładnie zależy już od poszczególnych firm leasingowych. Część leasingodawców algorytm obliczania wysokości raty w zależności od zmiany wiboru zapisuje w umowie leasingu lub OWUL, część podaje jedynie przybliżone widełki reakcji na zmiany stóp bazowych – w obu przypadkach wzrosty rat nie powinny być nadmiernie odczuwalne.
W najmniej pewnej sytuacji znajdują się klienci tych firm leasingowych, które nie opisały jasno polityki zmiany kosztu leasingu w umowie, tylko uzależniają ją od decyzji (widzimisię) zarządu.
Często w takich firmach wzrost stóp procentowych NBP jest impulsem do dość drastycznego, jednorazowego podniesienia rat wszystkim swoim klientom, a przypomnijmy, że stopy procentowe nie rosły w Polsce od 2008 roku!

Nie tylko obecnym leasingobiorcom wzrosną raty leasingu, ale podrożeje również koszt finansowania dla przedsiębiorców, którzy dopiero zamierzają zawrzeć umowę.
Jeżeli ktoś podpisał 60-miesięczną umowę leasingu np. samochodu na przełomie listopada i grudnia 2010 z kosztem całkowitym na poziomie np. 118%, to w tej chwili przy takiej samej marży (zarobku) firmy leasingowej taka sama oferta będzie mogła wynosić już nawet ponad 120%.

Dalszy rozwój wydarzeń śledzimy i opisujemy w wątku na Forum Leasing >>

Data publikacji: 10.06.2011

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl