Publikacja dotycząca leasingu

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała wczoraj o podwyżce podstawowych stóp procentowych o 0,25 pkt. proc. Jest to druga, po styczniowej, podwyżka o ćwierć punku procentowego – należy też spodziewać się dalszych wzrostów w kolejnych miesiącach.

Nowsze

Przeczytaj o sytuacji w 2021 r.: O ile wzrośnie rata leasingu po podwyżkach stóp?

Decyzja rady nie była zaskoczeniem, dlatego rynki finansowe już od kilku tygodni „dostosowywały się” do wczorajszego podrożenia stóp.

 Dotyczy to WIBOR-u, który od kilku miesięcy rośnie podnosząc koszt leasingu – bo to właśnie w oparciu o WIBOR (najczęściej 1M i 3M) firmy leasingowe kalkulują swoją ofertę, a także mogą zmieniać wysokość opłat obecnym leasingobiorcom.

Od początku listopada 2010 roku do wczoraj WIBOR 1M urósł o 0,33 pkt. proc. (do 3,94%), a WIBOR 3M o 0,36 pkt. proc. (do 4,21%).

Jednak nie będzie to koniec wzrostów – w najbliższych dniach stawki WIBOR znowu podskoczą „dociągając” do nowych, wyższych stóp procentowych NBP.

Leasingobiorcy muszą brać pod uwagę, że w najbliższych tygodniach i miesiącach ich raty leasingowe mogą trochę wzrosnąć. Nie będą to co prawda podwyżki jakoś szczególnie dotkliwe, jednak każdy wzrost ceny nie należy do przyjemności.

Dalszy rozwój wydarzeń śledzimy i opisujemy w wątku na Forum Leasing >>

Data publikacji: 06.04.2011

Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...

Portal FmLeasing.pl