Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Polski sektor IT ma się dobrze. Rodzime oraz zagraniczne firmy coraz częściej inwestują w branżę IT w naszym kraju, przyczyniając się tym samym do rozwoju ośrodków badań i nowych technologii. Co sprawia, że przedsiębiorcy chętnie inwestują w polski sektor nowych technologii i w jaki sposób mogą finansować podejmowane inicjatywy?

Rozwój sektora IT
Jak pokazuje raport przygotowany przez Computerworld polski rynek IT w 2011r. osiągnął wartość 31,3 mld zł, co świadczy o 8 proc. wzroście (2,3 mld zł) w porównaniu do roku ubiegłego. Największy wzrost został odnotowany w sektorze sprzętu (57,5 proc. rynku), następnie usług IT (29 proc.) oraz oprogramowania (13,5 proc.). Dane pokazują również, że połowa przedstawicieli sektora IT uważa kondycję w branży za dobrą (44 proc.) oraz bardzo dobrą (3 proc.), natomiast druga połowa - za przeciętną (46 proc.). Perspektywy na rok 2012 nie są tak optymistyczne jak w roku ubiegłym, jednak wskazują na dalszy wzrost wartości polskiego rynku IT i oscylują w okolicach 4 proc.

Wsparcie finansowe IT
Rozwój odczuwalny w sektorze nowoczesnych technologii znajduje swoje odzwierciedlenie na rynku usług finansowych wspierających IT, a dokładnie leasingu IT. Dane Związku Polskiego Leasingu za 2011 oraz I kwartał 2012 roku potwierdzają dynamicznie zwiększający się udział tego sektora wśród pozostałych branż. Finansowanie inwestycji (sprzętu i oprogramowania) leasingiem w 2011 osiągnęło poziom 605 mln pln, co przekłada się na 30 proc. wzrost (cały rynek leasingu ruchomości urósł w tym czasie o 15 proc.). Dynamika została zachowana na podobnym poziomie w I kwartale 2012, a finansowanie assetów IT osiągnęło poziom 145 mln pln.

„Europejski Fundusz Leasingowy w I kwartale 2012 sfinansował inwestycje przedsiębiorców w sprzęt IT oraz oprogramowanie na poziomie 26,2 mln zł, co przekłada się na 136 proc. wzrost w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wyniki potwierdzają zasadność zastosowanej strategii długoterminowego budowania świadomości leasingowej przedsiębiorców dotyczącej rynku IT. Firmy coraz lepiej orientują się, że leasingiem można sfinansować nie tylko zakup samochodu czy maszyn, ale również zakup sprzętu komputerowego, sieciowego, oprogramowania, oraz innych nowoczesnych rozwiązań technologicznych” stwierdza Arkadiusz Ziółkowski, odpowiedzialny za rynek nowoczesnych technologii w Europejskim Funduszu Leasingowym.

Kadry
Można także zaryzykować tezę, zgodnie z którą wzrost na rynku IT oraz w sektorach zapewniających finansowanie nowoczesnych technologii, nie był by możliwy bez zdolnych specjalistów. Dzięki nim Polska nie jest w cieniu innych krajów europejskich ponieważ Polacy są jednymi z najlepszych na świecie programistów. To oni są laureatami prestiżowych konkursów organizowanych przez firmy technologiczne, m.in. TopCoder czy Imagine Cup. W europejskich i światowych rankingach, Polska plasuje się w czołówce krajów atrakcyjnych z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorczości w sektorze IT.

Co na to UE?
Nie należy zapominać, że polscy przedsiębiorcy mogą także liczyć na wsparcie Unii Europejskiej w zakresie udzielania funduszy na rozwój sektora IT. W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, działanie 8.2 („Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B”) umożliwia wykorzystanie środków na zakup sprzętu technologicznego oraz systemów informatycznych potrzebnych do wdrażania nowoczesnych rozwiązań elektronicznego biznesu. Jednym ze sposobów finansowania projektu jest leasing. Dla firmy firmy leasing jest kosztem kwalifikowanym, który umożliwia finansowanie zarówno wkładu własnego jak i całego projektu. Przed złożeniem wniosku, przedsiębiorcy mogą uzyskać promesę leasingową, która jest honorowanym przez PARP potwierdzeniem finansowania projektu. Wszyscy zainteresowani dofinansowaniem projektów w ramach działania 8.2 powinni zgłosić je do PARP w okresie do 7 lipca 2012 roku.

„Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że inwestycje w IT podnoszą konkurencyjność prowadzonego biznesu. Bardzo często skorzystanie z możliwości  leasingu sprzętu i oprogramowania staje się dla nich sposobem  zmodernizowania firmy, poprawy efektywności i podniesienia jakości świadczonych usług –  podsumowuje Arkadiusz Ziółkowski.

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl