Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Firma  leasingowa, która oferuje swoim klientom usługi ubezpieczeniowe na mocy umowy współpracy z inną spółką - agentem ubezpieczeniowym,  sama nie może być traktowana jako agent. Co za tym idzie, spółka leasingowa nie jest zwolniona z VAT – wynika z wyroku WSA w Warszawie z 20 kwietnia 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 2207/11.

Dla klientów oznacza to, że działający w ten sposób leasingodawca będzie musiał doliczać do każdej faktury za ubezpieczenie 23% VAT. Przypomnijmy, że w „normalnych” warunkach ubezpieczenie jest z podatku VAT zwolnione.

Sąd uznał, że spółka leasingowa nie świadczy usług pośrednictwa ubezpieczeniowego, a wykonuje tylko niektóre czynności agenta ubezpieczeniowego zlecone przez agenta na podstawie umowy współpracy. Jest to zatem forma wsparcia dla niego i nie jest zwolniona z VAT. Wyrok jest nieprawomocny.

Wygląda na to, że polski fiskus przy wsparciu sądów konsekwentnie próbuje uniemożliwić firmom leasingowym „dorabianie” na oferowanych leasingobiorcom ubezpieczeniach przy jednoczesnym zachowaniu przywileju zwolnienia takich polis z VAT. Leasingobiorca, aby uniknąć płacenia o 23% więcej za ubezpieczenie przedmiotu leasingu powinien je kupować bezpośrednio od podmiotu zewnętrznego. Więcej na ten temat można przeczytać w publikacji Do ubezpieczenia w leasingu należy doliczać VAT.

Data publikacji: 25.04.2012

Najnowsze:  Dobre wiadomości: Ubezpieczenie w leasingu ostatecznie zwolnione z VAT

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl