Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Dopiero co zdążyliśmy zamieścić artykuł w poradnikowej części FmLeasing.pl informujący o tym, jakie warunki trzeba spełniać, żeby dostać leasing, tymczasem Raiffeisen Leasing podesłał nam wyniki badania wykonanego na swoje zlecenie przez ARC Rynek i Opinia, z których wywnioskować można, że warunki te są dla niektórych zbyt restrykcyjne.

Takiego właśnie zdania wydaje się być znaczący odsetek prowadzących mikrofirmy, bo to one zostały objęte badaniem, w ramach, którego Raiffeisen Leasing chciał dowiedzieć się w jaki sposób instytucje finansowe mogą wspomóc przedsiębiorców w prowadzeniu działalności.

Okazało się, że 28% „małych” przedsiębiorców oczekuje obniżenia wymagań dotyczących badania zdolności kredytowej i złagodzenia stosowanych zabezpieczeń spłaty zobowiązań. Do tego 25% oczekuje uproszczenia procedur i przyspieszenia procesu decyzyjnego.

Oczywiście nie powinno nikogo dziwić, że firmy oczekują mało skomplikowanego dostępu do finansowania. Pytanie tylko, czy te procedury rzeczywiście są obecnie zbyt skomplikowane, czy też niektórzy chcieliby po prostu mieć dostęp do łatwego pieniądza…

Skąd taki wniosek, że chodzi o łatwe pieniądze? Otóż w badaniu nie tylko tak duży odsetek oczekuje ułatwień w dostępnie do finansowania, ale dodatkowo aż 16% oczekuje „elastycznego podejścia do terminów spłat zobowiązań”. W uproszczeniu oczekiwania sprowadzają się do czegoś takiego: „dajcie nam pieniądze i nie róbcie problemów, jeśli nie będziemy ich spłacali w terminie”.

Oczywiście świadomie przejaskrawiamy płynący z badań wniosek. Faktem jest, że o ile uzyskanie leasingu w przypadku chęci sfinansowania popularnych środków trwałych jest dość proste, o tyle próba uzyskania leasingu, np.: specjalistycznego urządzenia może być już bardziej problematyczna. Tymczasem niska zdolność kredytowa nie dotyczy tylko firm źle prowadzonych, ale często także pracowitych i solidnych przedsiębiorców. Oni zapewne także oczekiwaliby złagodzenia stawianych im warunków przy wnioskowaniu o leasing. Jednak bardzo często takie oczekiwania mają także firmy prowadzone chaotycznie, które mają problem udokumentować to, że będą dobrym płatnikiem.

Na koniec trzeba stwierdzić, że te oczekiwania są płonne. Firmy leasingowe nie zliberalizują wymagań stawianych wnioskującym o finansowanie. Dlaczego? To już jest temat na dużo dłuższy wywód…


Jesteś zainteresowany ofertą leasingu Raiffeisen Leasing? Sprawdź i porównaj z innymi
Poszukujesz sprzętu poleasingowego? Samochody i urządzenia poleasingowe Raiffeisen Leasing


Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl