Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Polski rynek bankowy – na tle innych krajów europejskich – jest dość mocno rozproszony. Z oczywistych względów dotyczy to również sektora leasingowego, gdzie praktycznie każdy bank jest właścicielem własnej spółki zajmującej się leasingiem.

Pomimo, iż polski sektor bankowy radzi sobie całkiem nieźle – przede wszystkim przez wstrzemięźliwą politykę ryzyka na przestrzeni ostatnich 15 lat – to i tak jeszcze na długo przed wybuchem kryzysu w 2008 toku mówiło się, że fuzje i przejęcia są nieuniknione.

Kryzys, z oczywistych względów, początkowo wstrzymał proces zbliżania się do siebie banków. Teraz jednak ten sam kryzys „wymusza” kolejne zmiany właścicielskie… bo nie wszystkich właścicieli banków stać w obecnej sytuacji gospodarczej i rosnącego ryzyka na „trzymanie” rozproszonych aktywów na całym kontynencie.

Zmiany te odczuwamy również w Polsce – całkiem niedawno doszło do przejęcia banku BZ WBK przez hiszpańskiego olbrzyma – bank Santander. Ten sam Santander, pomimo dopiero co obniżonego mu ratingu  (obniżono go również innym hiszpańskim bankom) chce teraz odkupić Kredyt Bank od belgijskiej grupy KBC „zmuszonej” do sprzedaży polskich aktywów.

Podobny los spotkać może niedługo Millennium Bank – jego portugalski właściciel robi wstępne rozeznanie rynku i szuka potencjalnych nabywców. O ile – w przeciwieństwie do Kredyt Banku – sprzedaż Millennium nie jest jeszcze formalnie przesądzona, o tyle mówi się, że największe szanse na jego kupno ma kolejny olbrzym, tym razem francuski, BNP Paribas.

Co to oznacza dla polskiej branży leasingowej?
Każdy z wymienionych powyżej banków ma już działające w Polsce spółki leasingowe. Przy założeniu, że Santander zechce połączyć swoją własną Santander Consumer Multirent ze spółkami leasingowymi Banku Zachodniego WBK oraz ewentualnie przejętym Kredyt Lease (spółka leasingowa Kredyt Banku), to powstać może firma plasująca się w okolicach 4-5 miejsca pod względem rocznej wartości zawieranych umów leasingowych.
Nie będzie to więc jakaś specjalnie spektakularna zmiana, bowiem już teraz spółki leasingowe BZ WBK zajmują 7 miejsce ze sprzedażą na poziomie 1,3 mld zł (na koniec 2010 roku, wg. danych ZPL). Wynika to z tego, że zarówno Kredyt Lease jak i Santander Consumer Multirent są spółkami względnie niewielkimi.

Większa zmiana w branży miałaby miejsce, gdyby BNP Paribas faktycznie przejął bank Millennium i zdecydował się na połączenie „swoich” firm leasingowych. Gdybyśmy na koniec 2010 roku zsumowali sprzedaż BNP Paribas Lease (obecnie nr 11) z Millennium Leasing (nr 5), to wartość oddanych w leasing aktywów wyniosłaby blisko 2,5 mld złotych, co dałoby tak połączonej spółce pewne 3 miejsce wśród polskich firm leasingowych.

Co to oznacza dla klientów?
Ewentualne łączenie firm leasingowych powinno odbyć się w miarę bezboleśnie, a wręcz niezauważalnie dla leasingobiorców. Jedynie w trochę dłuższej perspektywie może zmieniać się tzw. kultura korporacyjna. Czyli m.in. podejście do pozyskanego już klienta poprzez zmiany procedur, zmiany opłat i prowizji, itd. Nie zawsze muszą to być zmiany na korzyść… Jednak proces ten jest na tyle długotrwały, że większość obecnych klientów przejmowanych lub ewentualnie przejętych niedługo spółek zdąży już zakończyć trwające jeszcze umowy leasingu i nie musi zawierać kolejnych z tym samym leasingodawcą…

Data publikacji: 14.10.2011

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to największy portal poświęcony leasingowi istniejący od 2009 roku.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór finansowania i pomagamy ograniczać koszty związane z leasingiem.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl