Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Leasing i podatki

Chciałoby się powiedzieć: lepiej późno niż wcale. Ministerstwo Finansów poszło wreszcie po rozum do głowy i postanowiło – zgodnie z konsekwentnym orzecznictwem sądów (w tym NSA) - traktować czynsz inicjalny w leasingu jako koszt jednorazowy.

Przypomnijmy, że praktyka jednorazowego zaliczania czynszu inicjalnego do kosztów była dla wszystkich przedsiębiorców oczywistością i postępował tak na przestrzeni wielu lat.

Niestety ponad cztery lata temu część Urzędów Skarbowych „wymyśliła” sobie, że powinno być inaczej - czyli, że wpłatę wstępną w leasingu przedsiębiorcy rzekomo powinni rozliczać proporcjonalnie, co miesiąc przez cały okres leasingu.
Zdecydowana większość przedsiębiorców zaliczała jednak nadal koszt czynszu inicjalnego „po staremu”, czyli jednorazowo. Naprzeciw temu wyszły również firmy leasingowe, tak przekonstruowując umowy leasingu, aby z treści wynikało, iż pierwsza opłata leasingowa powinna mieć charakter takiego właśnie kosztu.

Mimo wszystko nie gwarantowało to pozytywnego rozstrzygnięcia w przypadku ewentualnej kontroli skarbowej. Na szczęście od dłuższego już czasu Wojewódzkie Sądy Administracyjne stawały w obronie podatników i uznawały, że jednorazowe zaliczanie leasingowej opłaty wstępnej do kosztów jest prawidłowe. Gwoździem do trumny fiskusa było potwierdzające ten fakt orzeczenie Naczelnego Sąd Administracyjnego w wyroku (sygn. II FSK 1733/08) z dnia 23 marca 2010 roku.

Jest jednak w naszym kraju tak, że organy skarbowe nie muszą brać pod uwagę wyroków sądów w innych, wcześniejszych sprawach, tylko mogą nadal postępować „po swojemu”, co też robiły… Pomimo orzeczenia NSA, niektóre US-y nadal kwestionowały jednorazowe wrzucanie w koszty czynszu inicjalnego – nie przeszkadzało im, że w sądach podatnicy wygrywali kolejne takie sprawy… Cóż - urzędnika nic nie kosztuje przecież uprzykrzenie życia przedsiębiorcy…

Na szczęście po blisko dwóch latach od orzeczenia NSA (pogratulować czasu reakcji) Ministerstwo Finansów zlitowało się. W Biuletynie Skarbowym nr 1 z 2012 r. odnajdujemy pismo Zastępcy Dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych z 5 grudnia 2011 r., nr DD6/033/87/ORK/11/PK-1299, kierowane do Departamentu Polityki Podatkowej, z którego wynika, że resort finansów będzie uwzględniał linię orzecznictwa potwierdzoną wyrokami NSA.

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl