Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Rok 2013 był udanym dla branży CFM. Wzrost ilości pojazdów we flotach nie był co prawda dwucyfrowy – jak twierdzi PZWLP – ale i tak większy niż zapowiadały prognozy rok temu.

Podsumowanie 2013 roku w branży wynajmu długoterminowego

Rosnąca dynamika

Podobnie jak w przypadku leasingu, tak i we flotach dynamika wzrostu przyspieszała z kwartału na kwartał, żeby w ostatnich trzech miesiącach osiągnąć poziom 3,7 proc r/r.

Wzrost o 9%, a nie 11%

Warto zauważyć, że podając wyniki branżowe, PZWLP dopuszcza się pewnego… błędu. Do rocznych danych „dolicza” ilość floty obsługiwanej przez VB Leasing. Jednak VB Leasing zaczął raportować ilość floty dopiero w 2013 roku, a co za tym idzie wyniki branżowe nie uwzględniały tej firmy na koniec roku 2012. Dlatego, aby wyniki odzwierciedlały rzeczywisty wzrost branży, firma ta nie powinna być brana pod uwagę w statystykach porównawczych w 2013 roku. Niestety jest – dlatego PZWLP chwali się 11-procentowym wzrostem.

Tymczasem, nie biorąc pod uwagę liczebności floty VB Leasing, firmy zrzeszone w PZWLP urosły w 2013 roku o 9,5 proc. (o 8,7 proc. licząc razem z niezrzeszonym Masterlease).

Wzrost większy niż prognozy

Nie zmienia to faktu, że 9-procentowy wzrost jest i tak zauważalnie większy niż przepowiadały prognozy rok temu. Mówiło się wtedy o tym, że ilość obsługiwanej floty przez cały 2013 rok wzrośnie o 5-7 proc. Po raz kolejny pokazuje to, że prognozowanie wyników dla tej branży, tak samo jak dla branży leasingowej, obarczone jest dużym ryzykiem błędu.

Nowy lider branży

Warto przypomnieć, że w 2013 roku doszło do zmiany lidera. W tej chwili największą flotą dysponuje LeasePlan Fleet Management, który w trzecim kwartale zdetronizował wieloletniego zwycięzcę rankingu liczebności pojazdów, firmę Masterlease, a w czwartym nawet powiększył swoją przewagę.

Najpopularniejsze auta flotowe

Jak podaje PZWLP, klienci firm zrzeszonych w PZWLP najczęściej wybierali Ford Focusa, Skodę Fabię i Octavię oraz Toyotę Yaris. Około 75 proc. samochodów obsługiwanych obecnie przez firmy CFM wyposażonych jest w silnik diesla.

Szczegółowe wyniki branży flotowej

Ilość pojazdów obsługiwanych przez firmy CFM na koniec 2013 roku

Ilość pojazdów obsługiwanych przez firmy CFM po 4 kwartale 2013 roku

Ranking firm flotowych wg. ilość floty na koniec 2013 roku

Ranking firm flotowych po 4 kwartale 2013 roku

Firmy ujęte w zestawieniu: Masterlease, LeasePlan FM, Arval Service Lease, Alphabet Polska, Carefleet S.A., BRE Leasing, ALD Automotive, PKO Leasing, Corpo Flota, Business Lease, Athlon Car Lease, VW Leasing, Raiffeisen-Leasing, Express S.A., Fraikin, Nivette FM, Avis Polska, VB Leasing

* - Wyników Avis Polska oraz VB Leasing nie uwzględniamy w ogólnych wynikach branżowych ponieważ raportują one dopiero od początku 2013 roku.

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl