Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Podstawy leasingu

Historia leasingu w Polsce nierozerwalnie związana jest z historią polskiej transformacji gospodarczej po upadku socjalizmu. Tak jak kształtował się wolny rynek, tak rozwijał się również leasing. EFL jest firmą, która niejako spina tę historię klamrą.

Początki

Pierwsze firmy leasingowe zaczęły powstawać z początkiem lat dziewięćdziesiątych. Najczęściej była to inicjatywa prywatnych przedsiębiorców, którzy nabycie środków trwałych, oddawanych następnie w leasing swoim klientom, finansowali z kredytów bankowych. Dziś branża leasingowa jest jednoznacznie utożsamiana z sektorem bankowym, jednak w owym czasie banki były – nazwijmy to – zbyt skostniałe, żeby zaoferować tak nowatorski i nieznany dla siebie produkt, jakim był leasing.

Rozwój

Europejski Fundusz Leasingowy rozpoczął działalność 13 czerwca 1991 roku, a kolejne firmy leasingowe powstawały jak grzyby po deszczu. Pod koniec XX wieku działało ich już ponad siedemdziesiąt! Głównym motorem rozwoju branży była możliwość optymalizacji podatkowej przez przedsiębiorców korzystających z leasingu oraz łatwość dostępu do finansowania, jaką oferowały fundusze leasingowe.

Wstrząs

Jednak spowolnienie gospodarcze z przełomu wieków brutalnie rozprawiło się z ciągle młodą branżą. Część firm leasingowych zarządzanych była zbyt lekką ręką, co doprowadziło je ostatecznie do upadłości. Swoją politykę diametralnie zmieniły także banki, które finansowały działalność, jak dotąd niezależnych od siebie, firm leasingowych. Część z nich przestraszyło się widma olbrzymich strat i postanowiło zaprzestać udzielania kredytów, a cześć postanowiło przejąć kontrolę nad funkcjonującymi spółkami leasingowymi. Okres ten był prawdziwym przełomem dla branży, to wtedy leasing stał się usługą ściśle związaną z sektorem bankowym, jaką jest do dziś.

Kłopoty typowe w tamtym okresie dla branży ominęły EFL, który konsekwentnie budował pozycję lidera. Niemniej i ta spółka doczekała się poważnej zmiany, kiedy w 2001 roku dotychczasowy właściciel, Leszek Czarnecki, sprzedał swoje udziały francuskiej grupie Credit Agricole.

Dojrzałość

Z zawirowań przełomu wieków branża leasingowa, a także część jej klientów wyszła poobijana, ale w kształcie, który był początkiem, tego jak rynek wygląda dziś. Spółki leasingowe zaczęły być ściśle związane i kontrolowane przez banki. Poprawie uległa jakość i standardy obsługi klienta. Unormowało się także otoczenie prawne i podatkowe, choć, zwłaszcza fiskus, potrafił często robić przedsiębiorcom pod górkę. Dziś polski rynek leasingu śmiało można nazwać dojrzałym.

Przyszłość

Oczywiście historia nie kończy się w tym miejscu, tylko tworzy się cały czas. Obecnie obserwujemy trend upodabniania się oferty leasingowej w Polsce do tej, znanej z krajów zachodnich. Dotychczas leasing traktowany był przez Polaków jako forma ratalnego nabycia środka trwałego. Od kredytu odróżniały go w zasadzie tylko skutki podatkowe.

Tymczasem na zachodzie leasing jest bardziej formą wypożyczenia, niż nabycia. Nie spłaca się wartości przedmiotu, a jedynie płaci za jego używanie. Ta forma rozwija się już całkiem dynamicznie w naszym kraju i znana jest powszechnie jako wynajem długoterminowy, który w swojej istocie jest leasingiem operacyjnym. Wygląda na to, że to jest przyszłość…

EFL liderem

Europejski Fundusz Leasingowy od 25 lat jest niezmiennie liderem branży leasingowej. Historia działalności tej firmy jest jednocześnie historią polskiego leasingu w pigułce. Z okazji jubileuszu życzymy wielu sukcesów!

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl