VAT od samochodów osobowych przy leasingu

Wprowadzając – obowiązującą od 1 kwietnia 2014 r. – nowelizację ustawy o VAT, Ministerstwo Finansów i rząd teoretycznie umożliwili odliczanie 100% VAT od samochodów osobowych użytkowanych wyłącznie służbowo, ale zrobili to w taki sposób, żeby w praktyce w zasadzie nikt nie mógł z tego prawa skorzystać.

Ustawie towarzyszy cała masa niejasności i, jak to zazwyczaj bywa, musieliśmy poczekać dłuższy czas, żeby pojawiły się pierwsze interpretacje fiskusa oraz wyroki sądów, żeby wiedzieć trochę więcej jak stosować ją w praktyce.

Udostępnianie samochodów pracownikom po godzinach pracy

Jedną z głównych wątpliwości było nadal jest to, czy możliwe jest stuprocentowe odliczanie podatku VAT od ceny zakupu bądź rat leasingu samochodów wykorzystywanych jedynie służbowo, ale jednocześnie udostępnianych (wynajmowanych) pracownikom po godzinach pracy.

Oczywiście sytuacja dotyczy firm, które zgłosiły do Urzędu Skarbowego informację o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej na deklaracji VAT-26 oraz wprowadziły w firmie procedury, które dokumentują taki właśnie użytek.

Niektóre z firm uznały, że samochód wykorzystywany w ten sposób mogą dodatkowo wynajmować swoim pracownikom, na podstawie stosownej umowy i oczywiście za wynagrodzeniem tak, aby pracownicy mogli korzystać z nich także poza godzinami pracy. Nazywając sprawę po imieniu – aby pracownicy mogli korzystać z tych samochodów także prywatnie, ale, żeby firma nie traciła prawa do  odliczania 100% VAT.

Fiskus: NIE

Niektórzy z podatników postępujący w ten sposób wystąpili o indywidualną interpretację podatkową, aby upewnić się czy robią słusznie. Jak można się było spodziewać, fiskus uznał, że podatnicy postępują nieprawidłowo. Zdaniem organów podatkowych wynajem pojazdów pracownikom do celów prywatnych nie pozwala jednocześnie stworzyć przejrzystych zasad, z których „wynikałby brak możliwości użycia samochodów do celów prywatnych w czasie wykorzystywania ich do wykonywania obowiązków służbowych”.

Sądy: TAK

Tymczasem Wojewódzkie Sądy Administracyjne w Krakowie (wyrok z dnia 20.01.2015 r., sygn. akt. I SA/Kr 1834/14) oraz w Łodzi (wyrok z dnia 25 maja 2015 r., sygn. akt I SA/Łd 435/15) stanęły na stanowisku, że wprowadzenie przez firmę przejrzystych zasad wykluczających użytek prywatny samochodów w czasie przeznaczonym na pełnienie przez pracowników obowiązków służbowych z jednoczesnym wynajmem tych pojazdów pracownikom za opłacanym przez nich czynszem, daje firmie prawo do odliczania całego VAT.

Wyroki nie są prawomocne.

Co wolno wojewodzie…

Jak widać po dotychczasowych interpretacjach indywidualnych, fiskus praktycznie w każdym przypadku będzie przyjmował wątpliwości na niekorzyść podatników, odmawiając im prawa do pełnego odliczania VAT. Podatnicy mogą jednak liczyć na „wsparcie” sądów.

Co w praktyce oznacza, że duże firmy mogące pozwolić sobie na profesjonalne wsparcie prawne oraz długotrwałe spory sądowe, będą z tego prawa korzystać, a cała reszta – w tym filar gospodarki jakim są małe i średnie przedsiębiorstwa – dla świętego spokoju i z braku środków będą musiały grzecznie zrezygnować z prawa do odliczania 100 proc. VAT, jeżeli zdecydują się udostępnić samochód osobowy swojemu pracownikowi.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Zasady odliczania VAT od samochodów firmowych po 1 kwietnia 2014

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

facebook-twitter

Portal FmLeasing.pl