Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

VAT od samochodów osobowych przy leasingu

Wprowadzając – obowiązującą od 1 kwietnia 2014 r. – nowelizację ustawy o VAT, Ministerstwo Finansów i rząd teoretycznie umożliwili odliczanie 100% VAT od samochodów osobowych użytkowanych wyłącznie służbowo, ale zrobili to w taki sposób, żeby w praktyce w zasadzie nikt nie mógł z tego prawa skorzystać.| Artykuł aktualizowany w dniu 13 maja 2017

Ustawie towarzyszy cała masa niejasności i, jak to zazwyczaj bywa, musieliśmy poczekać dłuższy czas, żeby pojawiły się pierwsze interpretacje fiskusa oraz wyroki sądów, żeby wiedzieć trochę więcej jak stosować ją w praktyce.

Udostępnianie samochodów pracownikom po godzinach pracy

Jedną z głównych wątpliwości było nadal jest to, czy możliwe jest stuprocentowe odliczanie podatku VAT od ceny zakupu bądź rat leasingu samochodów wykorzystywanych jedynie służbowo, ale jednocześnie udostępnianych (wynajmowanych) pracownikom po godzinach pracy.

Oczywiście sytuacja dotyczy firm, które zgłosiły do Urzędu Skarbowego informację o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej na deklaracji VAT-26 oraz wprowadziły w firmie procedury, które dokumentują taki właśnie użytek.

Niektóre z firm uznały, że samochód wykorzystywany w ten sposób mogą dodatkowo wynajmować swoim pracownikom, na podstawie stosownej umowy i oczywiście za wynagrodzeniem tak, aby pracownicy mogli korzystać z nich także poza godzinami pracy. Nazywając sprawę po imieniu – aby pracownicy mogli korzystać z tych samochodów także prywatnie, ale, żeby firma nie traciła prawa do  odliczania 100% VAT.

Fiskus: NIE

Niektórzy z podatników postępujący w ten sposób wystąpili o indywidualną interpretację podatkową, aby upewnić się czy robią słusznie. Jak można się było spodziewać, fiskus uznał, że podatnicy postępują nieprawidłowo. Zdaniem organów podatkowych wynajem pojazdów pracownikom do celów prywatnych nie pozwala jednocześnie stworzyć przejrzystych zasad, z których „wynikałby brak możliwości użycia samochodów do celów prywatnych w czasie wykorzystywania ich do wykonywania obowiązków służbowych”.

Sądy: TAK

Tymczasem Wojewódzkie Sądy Administracyjne w Krakowie (wyrok z dnia 20.01.2015 r., sygn. akt. I SA/Kr 1834/14) oraz w Łodzi (wyrok z dnia 25 maja 2015 r., sygn. akt I SA/Łd 435/15) stanęły na stanowisku, że wprowadzenie przez firmę przejrzystych zasad wykluczających użytek prywatny samochodów w czasie przeznaczonym na pełnienie przez pracowników obowiązków służbowych z jednoczesnym wynajmem tych pojazdów pracownikom za opłacanym przez nich czynszem, daje firmie prawo do odliczania całego VAT.

Wyroki nie są prawomocne. Ważna aktualizacja: Czytaj artykuł do końca - zmiana linii orzeczniczej przez NSA...

Co wolno wojewodzie…

Jak widać po dotychczasowych interpretacjach indywidualnych, fiskus praktycznie w każdym przypadku będzie przyjmował wątpliwości na niekorzyść podatników, odmawiając im prawa do pełnego odliczania VAT. Podatnicy mogą jednak liczyć na „wsparcie” sądów.

Co w praktyce oznacza, że duże firmy mogące pozwolić sobie na profesjonalne wsparcie prawne oraz długotrwałe spory sądowe, będą z tego prawa korzystać, a cała reszta – w tym filar gospodarki jakim są małe i średnie przedsiębiorstwa – dla świętego spokoju i z braku środków będą musiały grzecznie zrezygnować z prawa do odliczania 100 proc. VAT, jeżeli zdecydują się udostępnić samochód osobowy swojemu pracownikowi.


 Aktualizowano: 13 maj 2017

NSA: Wynajmowanie samochodu pracownikowi nie daje prawa do odliczania 100% VAT

Niestety w 2017 roku doczekaliśmy się kontrowersyjnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt: I FSK 1556/15 oraz I FSK 1721/15), z którego wynika, że odpłatne wynajmowanie samochodów pracownikom po godzinach pracy nie może być traktowane jako element działalności przedsiębiorstwa. Co za tym idzie auto firmowe – zdaniem NSA – nie jest wówczas użytkowane w 100% służbowo. W konsekwencji przedsiębiorca udostępniający w ten sposób pracownikom samochody osobowe – nawet jeśli pobiera z tego tytułu rynkowe opłaty – traci prawo do odliczania 100% VAT.

Dochodzi zatem do pewnego rodzaju kuriozalnej sytuacji, ponieważ firma musi zapłacić podatek, w tym VAT od czynszów najmu, które płaci najemca/pracownik, a nie może go odliczyć w pełnej wysokości od wydatków związanych z nabyciem i eksploatacją tego auta.

Warto dodać, że WSA orzekały wcześniej na korzyść podatników, natomiast NSA zmienił wyrok przychylając się do opinii fiskusa.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Zasady odliczania VAT od samochodów firmowych po 1 kwietnia 2014

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl