VAT od samochodów osobowych przy leasingu

Teoretycznie z końcem 2016 roku wygasa obecna zgoda derogacyjna Komisji Europejskiej na stosowanie przez polski rząd ograniczeń w pełnych odliczeniach VAT zawartego w cenie samochodów osobowych, ratach ich leasingu, wreszcie wszelkich wydatkach eksploatacyjnych, w tym paliwa. Obecnie przedsiębiorcy mogą odliczać 50% VAT, jeżeli samochód osobowy wykorzystywany jest przez nich nie tylko służbowo, ale także prywatnie. Wiele wskazuje na to, że ograniczenia nie znikną w 2017 r. i kolejnych latach.

Zgoda UE na obecne zasady odliczania VAT kończy się w 2016

Przypomnijmy – w uproszczeniu – w myśl zasad obowiązujących w Unii Europejskiej, poszczególne państwa członkowskie nie mogą wprowadzać w życie gorszych zasad w odliczeniach VAT od tych, które obowiązywały w danym kraju z chwilą przyjęcia go do UE. Teoretycznie daje to polskim przedsiębiorcom prawo do nieograniczonego odliczania VAT od użytkowanych przez nich samochodów osobowych z homologacją ciężarową, tzw. auta z kratką.

Istnieje jednak procedura derogacyjna, która pozwala na wprowadzenie i utrzymanie, za zgodą KE i pozostałych państw członkowskich, odmiennych (gorszych) zasad.

Właśnie na taki wniosek derogacyjny zgodę w 2013 roku otrzymał rząd Donalda Tuska, tworzony przez koalicję PO i PSL. Kierując się interesem fiskalnym wprowadzono z dniem 1 kwietnia 2014 roku nowelizację ustawy o VAT, która wprowadziła zasadę ograniczenia odliczania VAT do 50% w przypadku samochodów osobowych oraz ciężarowych w karoserii osobowej.

Rząd Beaty Szydło wystąpił z kolejnym wnioskiem derogacyjnym

Warto tutaj wspomnieć, że wprowadzeniu ograniczeń w 2014 roku sprzeciwiała się ówczesna opozycja, w tym Prawo i Sprawiedliwość. Posłowie PiS używali wtedy argumentu, że 50-procentowe ograniczenie możliwości odliczania VAT jest zbyt restrykcyjne, co spowoduje mniejszą konkurencyjność polskich przedsiębiorców.

Okazuje się jednak, że co innego mówi się będąc w opozycji, a co innego jeżeli zaczyna się rządzić i być odpowiedzialnym za budżet. Zwłaszcza jeżeli ten ma być jeszcze bardziej obciążony nowymi wydatkami socjalnymi.

Ministerstwo Finansów poinformowało Samar, że polski rząd wystąpił do Komisji Europejskiej z nowym wnioskiem derogacyjnym o przedłużenie na kolejne lata ograniczenia w odliczeniach VAT od samochodów osobowych i z kratką, użytkownych w sposób mieszany.

Co dalej? Samochody z kratką nie wrócą?

KE odpowie na polski wniosek derogacyjny w ciągu kilku miesięcy. Niemniej władze UE raczej przychylą się do niego, będąc świadomym, że średnioterminowe zmniejszenie wpływów z VAT mogłoby rozsadzić budżet, obciążony choćby programem 500+. Tym bardziej, że już poprzednia zgoda Unii z 2013 roku dopuszczała warunkową możliwość przedłużenia ograniczeń na kolejne lata.

Należy spodziewać się, że obecne zasady odliczania VAT nie zmienią się i będą obowiązywać także w roku 2017 i kolejnych, a to oznacza, że pojazdy z kratką nie wrócą.

Krótko

Polski rząd wystąpił do Komisji Europejskiej z wnioskiem derogacyjnym dotyczącym ograniczenia prawa do odliczenia do 50% kwoty podatku naliczonego VAT od zakupu, leasingu i wydatków eksploatacyjnych samochodów osobowych (także samochodów z kratką). Zgoda KE będzie oznaczała przedłużenie obowiązywania dotychczasowych zasad (obowiązujących od 1 kwietnia 2014) na rok 2017 i kolejne lata.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Zasady odliczania VAT od samochodów firmowych po 1 kwietnia 2014

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

facebook-twitter

Portal FmLeasing.pl