Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Raty zmienne czy lepiej stałe?

… chociaż są tacy, którym najwyraźniej wydaje się, że wiedzą. O co chodzi? Koszt leasingu zależy m.in. od wysokości stóp procentowych, a te są już od dokładnie trzech lat na historycznie najniższym poziomie. To dlatego uzyskanie leasingu o koszcie całkowitym, np.: 103% nie jest obecnie niczym nadzwyczajnym. Pytanie, kiedy to się skończy i kiedy leasing stanie się droższy.

Nowsze

Przeczytaj o sytuacji w 2022 r.: O ile wzrośnie rata leasingu po podwyżkach stóp?

Jak jest tanio, to będzie drożej…

Niektórzy mają taką filozofię życiową, że jak jest dobrze, to trzeba się martwić, bo to znaczy, że wkrótce będzie gorzej. Na podobnej zasadzie, od momentu, kiedy w marcu 2015 Rada Polityki Pieniężnej obniżyła po raz ostatni stopy procentowe do obecnego poziomu i jednocześnie ogłosiła koniec etapu rozluźniania polityki monetarnej, od tamtego właśnie momentu jesteśmy karmieni kolejnymi teoriami na temat tego, kiedy będzie gorzej, czyli kiedy zaczną się podwyżki oprocentowania.

Od tego czasu mijają dokładnie trzy lata i nic się nie zmieniło, a teorii na temat różnych scenariuszy zdarzeń było po drodze prawie tyle ile posiedzeń RPP przy NBP (odbywają się co miesiąc). Ostatnio obowiązującą teorią – tak twierdzi większość analityków bankowych – jest ta, że podwyżek nie będzie co najmniej do 2019 roku (niektórzy twierdzą, że nawet do jego końca).

Co ciekawe, takimi przewidywaniami dzielą się obecnie mniej więcej te same osoby, instytucje i redakcje, które nie dalej jak pięć miesięcy temu straszyły, że okres podwyżek stóp wisi już nad nami i zacznie się lada chwila. To właśnie wtedy opublikowaliśmy artykuł: Czy to już dobry moment na leasing ze stałym oprocentowaniem? Chyba nie, ale… Był on odpowiedzią na coraz częstsze pytania użytkowników Wyszukiwarki Leasingu na temat tego, czy mają wybrać droższy leasing, ale ze stałym oprocentowaniem, żeby nie obawiać się rychłych podwyżek stóp.

… a skąd wiadomo, że nie będzie jeszcze taniej?

No i co? Minęło kilka miesięcy i nie dość, że żadne podwyżki nie wiszą nad nami, to jeszcze prezes NBP Adam Glapiński daje wyraźnie do zrozumienia, że członkowie rady na razie zamierzają spokojnie przyglądać się sytuacji i nie spodziewa się żadnych zmian w polityce monetarnej co najmniej do końca bieżącego roku, a może nawet i do końca 2019.

Czyli wszyscy ci, którzy posłuchali kilka miesięcy temu samozwańczych wróżbitów i wzięli droższy leasing ze stałą stopą prawdopodobnie na tym przegrali… W każdym razie z pewnością jeszcze przez dłuższy czas będą płacić wyższe raty niż przy leasingu zmiennym.

Poza tym skąd pewność, że za te kilka, kilkanaście, a może więcej miesięcy stopy wzrosną? Może wcale nie wzrosną, a może jeszcze spadną. Przecież w krajach rozwiniętych, do których aspirujemy, stopy procentowe oscylują wokół zera, a w niektórych są nawet ujemne. Dlaczego Polski miałoby to nie dotyczyć w niezbyt odległej perspektywie? Tak naprawdę wszystko zależy od sytuacji gospodarczej w naszym kraju i na świecie, a ta często jest trudna do przewidzenia.

Nie wiesz jaką decyzję podjąć?

Zastanawiasz się jaką decyzję podjąć? Przeczytaj nasz poradnik Stałe czy zmienne oprocentowanie leasingu? Które wybrać? i miej na uwadze, że na razie nie zanosi się na podwyżki stóp procentowych. A co będzie się działo za rok, dwa? Tego nikt nie jest w stanie wiarygodnie przewidzieć…

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl