Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Możemy to już chyba ogłosić oficjalnie! Wczoraj Sejm przyjął siedem poprawek Senatu do uchwalonej już wcześniej ustawy likwidującej możliwość odliczania pełnego VAT od zakupu i leasingu samochodów z kratką, a także paliw do nich! Od 1 stycznia 2011 samochody te zostaną zrównane w swoich prawach z pojazdami osobowymi. Będzie można zatem odliczyć jedynie 60% VAT zawartego w cenie lub ratach leasingu takiego pojazdu, jednak nie więcej niż 6 tysięcy złotych. Nie będzie można za to odliczać w ogóle VAT zawartego w cenie paliwa do takich pojazdów. W praktyce oznacza to, że z salonów znikną samochody z kratką, które przeżywają swój renesans w konsekwencji wyroku ETS w sprawie spółki Magoora z 2008 roku.

Ograniczenia będą obowiązywać co najmniej do 31 grudnia 2012 roku, na co wcześniej zgodzić się musiała Unia Europejska.

Warto przy okazji skomentować styl w jakim ograniczenia wchodzą w życie. Wcześniej ministerstwo finansów dwa razy wprowadziło podatników w błąd, żeby nie powiedzieć oszukało co do terminów wprowadzenia ograniczeń. Najpierw miał to być rzekomo początek, a potem połowa 2010 roku. Żaden z tych terminów nie został dotrzymany, dlatego rodziły się uzasadnione wątpliwości czy kolejny termin, to jest początek 2011 roku nie jest ponownym mydleniem oczu.

Wątpliwości te wzmacniane były przez bezczynność rządu – jeszcze na początku listopada pies z kulawą nogą nie zajmował się nowelizacją ustawy.

Tymczasem w połowie listopada ogłoszony został projekt jej nowelizacji, który skierowano od razu do Sejmu, który w ciągu zaledwie tygodnia, na dwóch posiedzeniach ustawę uchwalił. Swoje poprawki w tym tygodniu dołożył Senat, które - wczoraj - Sejm podczas trwającego równolegle z senackim posiedzenia poprawki przyjął! Jest to doprawdy tempo rekordowe, trzeba przyznać, że ktoś doskonale zaplanował przepchnięcie tej ustawy przez parlament. Wykorzystano dosłownie każdą minutę! Wystarczył mały poślizg i ustawa nie zostałaby uchwalona, bowiem dziś kończą się ostatnie w tym roku posiedzenia Sejmu i Senatu!

Dobrze wiedzieć, że posłowie i senatorowie potrafią tak sprawnie pracować, szkoda tylko, że nie robią tego przy ustawach reformujących, a jedynie represyjnych, ale zawsze to jakieś pocieszenie…

Co prawda zostaje jeszcze jedna mała formalność – podpis prezydenta… Musi on znaleźć się pod ustawą, aby mogła ona wejść w życie w dniu 1 stycznia 2011 roku! Jednak biorąc pod uwagę, że prezydent zachowuje postawę kelnerską wobec obecnego rządu, można to już śmiało ogłosić:
Kratki znikają z dniem 1 stycznia 2011 roku!

Istotne informacje dotyczące nowelizacji ustawy:
1.
Ograniczenia w odliczeniach VAT obowiązywać mają do 31 grudnia 2012.
2. Prawa do odliczeń nie stracą pojazdy typowo dostawcze i specjalne. Ciężarówkami nadal będą więc samochody typu VAN z jednym rzędem siedzeń, dostawcze z przestrzenią ładunkową dłuższą od pasażerskiej, pick-upy, itd.
3. Prawa do odliczania całego VAT od rat leasingowych nie stracą firmy, które już podpisały lub podpiszą do 31 grudnia 2010 roku umowę leasingu operacyjnego samochodu z kratką. Warunkiem będzie zarejestrowanie takiej umowy w Urzędzie Skarbowym do dnia 31 stycznia 2011 roku. Przywilej ten nie dotyczy jednak zakupu paliwa – tu możliwość odliczania VAT zostanie utracona.

// Polecamy również śledzenie wątku na forum: Leasing z kratką - umowa teraz odbiór po Nowym Roku - luka?

Data publikacji: 17.12.2010

Aktualizacja 23.12.2010:
Prezydent podpisał ustawę likwidującą kratki w dniu 20.12.2010.

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl