Publikacja dotycząca leasingu

Tak jak przewidywaliśmy od dłuższego już czasu, terminem wprowadzenia ograniczeń w odliczeniach VAT od zakupu i leasingu pojazdów z kratką będzie 1 stycznia 2011 roku.
Tak wynika z opublikowanych właśnie przez Ministerstwo Finansów założeń do projektu zmiany ustawy o VAT.

MinFin zamierza zrównać samochody z kratką z osobowymi. Zatem możliwe będzie odliczenie jedynie 60% podatku VAT, nie więcej niż 6.000 zł zawartego w cenie samochodu z kratką lub ratach leasingu. Właściciele samochodów osobowych z homologacją ciężarową stracą również możliwość odliczania VAT zawartego w cenie paliwa.
W praktyce oznacza to wyeliminowanie samochodów z kratką z obrotu gospodarczego.

Przypomnijmy, że polski rząd uzyskał już wszystkie konieczne zgody od Unii Europejskiej na wprowadzenie ograniczeń. Ciężko oczekiwać też weta prezydenta w tej sprawie, tym bardziej, że rządowi pilnie potrzebne są pieniądze na ratowanie budżetu.

Są i dobre wiadomości
Ograniczenia na razie miałyby wejść jedynie na dwa lata – czyli do 31 grudnia 2012 roku. Ciężko co prawda przewidzieć co będzie później, ale wcześniej MinFin planowało wprowadzić ograniczenia aż na 3 lata.

Spokojnie mogą spać też leasingobiorcy, którzy zawrą umowę leasingu operacyjnego samochodu z kratką choćby na dzień przed wejściem w życie nowych regulacji. Ich prawa nabyte zostaną uszanowane. Jedyną uciążliwością będzie prawdopodobnie konieczność zgłoszenia i „zarejestrowania” takiej umowy w Urzędzie Skarbowym.

Zatem wszyscy przedsiębiorcy, którzy chcieliby skorzystać jeszcze z obowiązującej „ulgi” mają czas do końca tego roku!

Data publikacji: 30.07.2010

Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...

Portal FmLeasing.pl