Wejście do siedziby Masterlease

Wygląda na to, że Masterlease, a konkretnie Prime Car Management, czyli notowana na giełdzie, dominująca spółka z Grupy Masterlease może wkrótce zostać przejęta i nawet zniknąć z rynku jako marka. Co najmniej dwa podmioty są zainteresowane przejęciem firmy i obydwa ogłosiły wezwanie na zakup akcji.

PKO leasing ogłosiło zamiary w listopadzie 2018 r.

Na początku listopada PKO Leasing ogłosiło wezwanie na zakup akcji PCM, proponując cenę 11,38 zł za akcję. Zapisy mają trwać od 3 stycznia do 15 lutego 2019 r. Głównym celem PKO Leasing – lidera branży leasingowej – jest zwiększenie udziałów w rynku wynajmu długoterminowego, a Masterlease jest jednym z największych graczy w Polsce w tej dziedzinie.

Hitachi Capital Poland przebija propozycję

Tymczasem pod koniec grudnia 2019 r. Hitachi Capital Polska ogłosiło własne wezwanie, podbijając ofertę PKO do 12,09 zł i dając inwestorom czas na zgłoszenie chęci sprzedaży od 18 stycznia do 18 lutego 2019 r.

Hitachi jest jedną z mniejszych polskich firm CFM i marką raczej niespecjalnie rozpoznawalną na rynku wynajmu długoterminowego - działa od 2014 roku po przejęciu spółki Corpo Flota. Jednak mając zaplecze w postaci japońskiego koncernu Hitachi Capital Corporation, może sobie pozwolić na operację przejęcia i skonsumowania Masterlease, co dałoby tej spółce miano jednego z liderów polskiego rynku flotowego.

Co dalej?

Wygląda na to, że PKO Leasing będzie musiało teraz przebić ofertę HCP, jeśli jest zdeterminowane, żeby wykupić Masterlease – więc piłeczka jest obecnie po ich stronie siatki. Warto dodać, że zarząd PCM S.A. wypowiedział się krytycznie o listopadowej propozycji PKO-L, uznając ją za nieodzwierciedlającą godziwej wartości spółki.

Należy spodziewać się, że w wyniku ewentualnego przejęcia przez któregoś z dwóch konkurentów, Masterlease będzie kolejną marką, która zniknie z rynku.

Oczywiście możliwy jest także scenariusz, że dotychczasowi akcjonariusze nie zainteresują się kwotami z wezwania, gdyż są one niewiele wyższe od historycznego dna notowań (5,50 zł w sierpniu 2018 r.), a warto pamiętać, że PCM S.A. debiutowała w kwietniu 2014 r. z kursem 44,05 zł. Jeszcze w styczniu 2018 r. akcje były wyceniane na 31,40 zł. Nie da się zatem ukryć, że większość akcjonariuszy musiałaby sprzedać swoje walory z dużą stratą.

Akcjonariat Prime Car Management S.A.

Wykres kołowy - struktura akcjonariatu Prime Car Management S.A.

Grupa Masterlease

Graf przedstawiający strukturę Grupy Masterlease

Artykuł będzie aktualizowany, gdy tylko pojawią się nowe informacje.

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

4.7142857142857 1 1 1 1 1 4.71 (7)
Drewniany samochód zabawka

Wyszukiwarka ofert wynajmu

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Masterlease (PCM) zostanie przejęte przez… >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Analiza dokumentów i ofertLeasing czy wynajem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy samochodów jest alternatywą dla klasycznego leasingu z wykupem. Coraz więcej przedsiębiorców, chcących sfinansować nowy pojazd, zastanawia się - wybrać leasing czy wynajem długoterminowy? Która forma dla kogo jest korzystniejsza? Skorzystaj z kalkulatora porównującego koszty i wysokość raty.


Mężczyzna pokazuje zawartość IphonaWybór firmy i usług Car Fleet Management - na co zwrócić uwagę

Decydując się na najem długoterminowy samochodu lub floty pojazdów stajemy przed wyborem firmy finansującej oraz szeregu usług dodatkowych, które różnią się od siebie nie tyko pod względem kosztów, ale także zakresu, opcji itd.


Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl