Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Szkic ukazujący 4 lampy oświetlające okienko wyszukiwarki z napisem Czy leasing opłaca się w 2023 roku?

Chciałbyś skorzystać obecnie z leasingu, ale masz obawy, czy jest to dobry moment ze względu na ogólną niepewność gospodarczą oraz wysokie stopy procentowe? Sprawdź, dlaczego czekanie na lepsze czasy może nie mieć sensu oraz o ile zmniejszy się rata leasingu po obniżce stóp procentowych.

 NOWSZE  Przeczytaj, co dzieje się w 2024
Wszystko o Leasingu w 2024. Korzystaj bez stresu

Jak postępują inni? Biorą leasing, czy się wstrzymują?

W kwestiach finansowych naśladowanie innych bywa zgubne, ale zawsze warto przynajmniej przyjrzeć się zachowaniom na rynku. Może to być dodatkowa wskazówka ułatwiająca podejmowanie decyzji. Spójrzmy zatem, jak zachowują się obecnie przedsiębiorcy na rynku leasingu – czy nadal z niego korzystają (rok 2021 był rekordowy pod tym względem), czy może wstrzymali swoje plany zakupowe i inwestycyjne.

Okazuje się, że w 2022 roku leasing ustanowił kolejny rekord! Co prawda skromny, ale jednak… Jak wynika z danych opublikowanych przez Związek Polskiego Leasingu, branża sfinansowała w 2022 roku aktywa o wartości 88,1 mld zł, czyli o 77 mln zł więcej niż przed rokiem. Warto odnotować, że wyniki poprawiły się w drugiej połowie roku, gdyż na półrocze mieliśmy do czynienia ze spadkiem -2,8% r/r.

Jest to zbieżne także z nastojami przedsiębiorców mierzonymi przez różne instytucje (np.: Barometr EFL), które były najniższe właśnie w połowie ubiegłego roku i od tego czasu – nieznacznie – ale jednak ulegają stopniowej poprawie. Oczywiście jest za wcześnie na ogłoszenie, że wszystko jest w porządku i nie grozi nam już żaden kryzys. Ogólny klimat jest nadal dość stagnacyjny, ale pojawiają się sygnały – także ze świata – mówiące, że nie będzie tak źle, jak jeszcze niedawno wieszczono.

Dlatego perspektywy dla leasingu w 2023 roku są bardzo obiecujące. ZPL prognozuje, że zakończy się on kolejnym rekordem i szacuje wzrost branży o kolejne 8-9%.

Co ze stopami procentowymi, czy leasing się opłaca?

Skoro klimat gospodarczy nie jest taki zły, to pozostaje jeszcze pytanie, co stanie się ze stopami procentowymi, które nadal są wysokie i z pewnością odstraszają niektórych od sięgania po droższy obecnie leasing.

Tutaj wszystko rozbija się o inflację, która co prawda nadal jest wysoka, ale przynajmniej już nie rośnie w sposób zmuszający Radę Polityki Pieniężnej do dalszych interwencji. Ostatnia podwyżka miała miejsce we wrześniu 2022 r., ustalając główną stopę procentową na poziomie 6,75%. Jak informowaliśmy w artykule Stałe czy zmienne oprocentowanie leasingu? Które wybrać?, rynek nie wierzy już w dalszy wzrost stóp.

Łatwiej jest planować inwestycje i zakupy, wiedząc, że leasing nie będzie już – a przynajmniej nie powinien być – droższy niż obecnie. Jednak ważne jest też, kiedy stopy mogą zacząć spadać, a wraz z nim raty branego obecnie leasingu na stopie zmiennej? Na marginesie dodajmy, że korzystanie teraz z leasingu na stopie stałej wydaje się pozbawione sensu, ale po więcej informacji odsyłamy do linkowanego powyżej artykułu.

Należy raczej spodziewać się, że walka z inflacją może być dość długa – obecnie mówi się, że stopy procentowe mogą zostać utrzymane na obecnym poziomie co najmniej do końca 2023 roku. Dopiero wtedy możemy mieć nadzieję na rozpoczęcie cyklu obniżek oprocentowania, ale prognozuje się, że nie spadnie ono poniżej poziomu 3,5 - 4% nawet w perspektywie kilku kolejnych lat. Odsyłamy do naszego Kalkulatora Leasingu, jeśli chcesz poznać wysokość rat i koszt całkowity przy obecnym oprocentowaniu.

O ile zmniejszy się rata leasingu po obniżce stóp procentowych?

Poniżej znajdziesz tabelkę, która obrazuje, jaki wpływ na ratę leasingu może mieć obniżenie oprocentowania NBP z obecnych 6,75% do prognozowanych 4%.

Porównanie wysokości raty leasingu przy stopie procentowej 6,75% i 4,00%

Okres leasingu 48 miesięcy
Opłata wstępna 20%
Wykup 1%
Cena przedmiotu Rata przy stopie 6,75% Rata przy stopie 4,00%
80000 zł 1600 zł 1520 zł
100000 zł 2000 zł 1900 zł
120000 zł 2400 zł 2280 zł
150000 zł 3000 zł 2850 zł
200000 zł 4000 zł 3800 zł
250000 zł 5000 zł 4750 zł
300000 zł 6000 zł 5700 zł
400000 zł 8000 zł 7600 zł
500000 zł 10000 zł 9500 zł

Okazuje się, że w scenariuszu, w którym stopy procentowe spadną do poziomu prognozowanych 4%, rata leasingu zmniejszy się o zaledwie 5%. Czy jest to powód, żeby wstrzymywać się obecnie z leasingiem? To już każdy powinien rozważyć sam, jednak warto pamiętać, że podpisując umowę leasingu obecnie, rata ulegnie pewnemu obniżeniu za jakiś czas, gdy RPP zdecyduje się obniżyć oprocentowanie. Jednak to nie wszystko... pozostaje jeszcze kwestia inflacji i wzrostu cen samych przedmiotów finansowania:

Ikona forum Przy realnie ujemnym oprocentowaniu, czyli jeśli RRSO leasingu jest wyraźnie niższe niż wskaźnik inflacji cen pojazdów, czekanie na niższe stopy procentowe (w domyśle czekanie na niższe raty) jest pozbawione sensu. Wyższa cena samochodu za jakiś czas spowoduje, że rata będzie jeszcze wyższa niż obecnie, nawet jeśli stopy procentowe wyraźnie spadną. – fragment wątku na forum, gdzie znajdziesz dokładne obliczenia

Szukaj większych oszczędności na leasingu

Oczywiście powyższe wyliczenia dotyczą taniego leasingu z niską marżą, takiego jak otrzymują choćby użytkownicy naszej Wyszukiwarki Leasingu.

Jednak poza ofertą z niskim oprocentowaniem warto rozważyć także konstrukcję samej umowy leasingu, która zminimalizuje wpływ odsetek na ratę, a co za tym idzie, obniży koszt całkowity – mowa tu o odpowiednim dobraniu okresu, wysokości wpłaty własnej oraz wykupu. Opisujemy to dokładnie w poradniku: Jak obniżyć koszt leasingu przy wysokich stopach procentowych? Duży wpływ na sumaryczny koszt finansowania mają także ceny ubezpieczenia przedmiotu leasingu – w tym ubezpieczenia GAP. Tutaj znajdziesz nasze rady, jak oszczędzić na ubezpieczeniach w leasingu.

Może okazać się, że wdrażając powyższe wskazówki w życie, zaoszczędzisz więcej, niż czekając na czasy niższego oprocentowania.

Podsumowanie – dlaczego czekanie może nie mieć sensu?

Mawia się, że firmy, które stawiają na rozwój w czasie kryzysów, mają mocniejsze fundamenty i większe prawdopodobieństwo osiągnięcia szybkiego wzrostu od tych, które wchodzą na rynek w hossie i płyną na fali. Leasing – nawet pomimo wyższych stóp procentowych – jest najtańszym i najbardziej dostępnym sposobem zewnętrznego finansowania popularnych środków trwałych takich jak: samochody osobowe i dostawcze, pojazdy ciężarowe, wybrane maszyny i urządzenia.

Mimo usilnych starań rządu, żeby odbierać przedsiębiorcom kolejne przywileje, leasing daje nadal duże korzyści podatkowe.

Wyższe stopy procentowe co prawda podrażają leasing, ale warto pamiętać, że inflacja powoduje także wzrost cen samochodów, czy innych środków trwałych, które są przedmiotem finansowania.

Dlatego czekanie na czasy niższego oprocentowania może nie dać żadnej korzyści, bo co prawda odsetki będą trochę niższe, ale sam przedmiot leasingu może stać się dużo droższy.

Jak zawsze zachęcamy do przemyślanych decyzji i starannego wyboru leasingu, w czym pomocny będzie: Jaki Leasing Jest Najkorzystniejszy? Megaporadnik

 NOWSZE  Przeczytaj, co dzieje się w 2024
Wszystko o Leasingu w 2024. Korzystaj bez stresu

4.2 1 1 1 1 1 4.20 (10)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie


Prawy przód nowego zielonego samochodu Mini CopperLeasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik

Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Dłonie mężczyzny ubranego w garnitur chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowyUbezpieczenie GAP w leasingu

Ile powinno kosztować ubezpieczenie GAP? Gdzie można je wykupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy i czy w ogóle warto ubezpieczać samochód?


Wystawa na targach samochodowych20 najczęściej leasingowanych samochodów osobowych

Nie wiesz jakie auto wziąć w leasing? Sprawdź ranking 20 najchętniej wybieranych przez polskie firmy nowych samochodów osobowych, porównaj ich ceny minimalne i przeciętne oraz oblicz koszt leasingu - to może być inspiracja.


Mężczyzna pokazuje zawartość IphonaNajlepsza firma leasingowa

Która polska firma leasingowa jest najlepsza? My to wiemy... Problem w tym, że ona nie będzie najlepsza dla każdego… Z całą pewnością istnieje jednak grupa firm, które są warte polecenia oraz grupa takich, których lepiej unikać.


Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Czy opłaca się brać leasing w 2023? I co dalej ze stopami? >

Jarosław Król

Autor: Jarosław Król

Jestem autorem tego artykułu. Publikuję na FmLeasing.pl od stycznia 2010 roku oraz jestem odpowiedzialny za wprowadzanie rozwiązań ułatiwających naszym użytkownikom korzystanie z serwisu.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Jarosław Król

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl