Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Biurko z dokumentem o tytule "LEASING 2024", telefonem komórkowym i filiżanką kawy

Rozważasz leasing w 2024? Dobrze trafiłeś! W naszym poradniku znajdziesz informacje o aktualnych kosztach finansowania i braku niekorzystnych zmian prawnych. Dowiesz się, jak wybrać opłacalną ofertę leasingu i optymalne ubezpieczenia, w tym GAP. Poznaj kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci w podjęciu dobrych decyzji.

Czy leasing się opłaca w 2024 roku? Jak zaoszczędzić?

W ubiegłym roku wyhamowała inflacja, co ma dwa pozytywne skutki:

  1. Ceny pojazdów oraz sprzętu przestały już rosnąć w tak szybkim tempie jak jeszcze kilkanaście miesięcy temu
  2. Obniżono stopy procentowe, co przekłada się na niższe koszty leasingu

Przedstawione poniżej przykłady ukazują obecne całkowite koszty i RRSO oferowanego leasingu, a także ich znaczący spadek w stosunku do „najdroższego” okresu sprzed kilku miesięcy.

Koszt leasingu przed i po obniżkach stóp procentowych
dla ceny samochodu 150 tys. zł, wykup 1%

 do września '23Obecnie
Ilość ratWpłataRata miesięcznaKoszt całkowityRata miesięcznaKoszt całkowity
36 10% 4339 zł 115,14% 4257 zł 113,16%
36 30% 3367 zł 111,81% 3303 zł 110,26%
48 10% 3418 zł 120,38% 3333 zł 117,67%
48 30% 2653 zł 115,89% 2587 zł 113,78%
60 10% 2869 zł 125,76% 2782 zł 122,30%
60 30% 2227 zł 120,09% 2160 zł 117,39%

Dzięki niższym stopom procentowym, oszczędności z tytułu leasingu przez wiele miesięcy mogą być znaczące, sięgając nawet kilku tysięcy złotych. Niewykluczone także, że jeszcze w 2024 roku dojdzie do kolejnej obniżki oprocentowania, co jeszcze bardziej obniży koszty finansowania leasingiem.

Chcesz obliczyć całkowity koszt i miesięczną ratę leasingu dla swoich własnych parametrów? Skorzystaj z naszego: Kalkulator Leasingu

Nie zmienia to faktu, że obecna wysokość inflacji oraz stóp nadal zauważalnie odbiega od celu. Dlatego warto wybierać tani leasing z niskim oprocentowaniem (np.: poprzez Wyszukiwarkę Leasingu), ale dodatkowo rozważyć dostosowanie okresu, wysokości wpłaty własnej oraz wartości wykupu tak, aby zredukować wpływ odsetek na wysokość raty, obniżając tym samym całkowity koszt leasingu. Szczegółowe informacje na ten temat przedstawiamy w poradniku: „Jak obniżyć koszt leasingu przy wysokich stopach procentowych?”.

Zmiany w leasingu 2024? Brak nowych przepisów prawnych i podatkowych

Na początku 2024 roku nie nastąpiły żadne zmiany prawne i podatkowe w zakresie leasingu i wynajmu długoterminowego. Mimo że po wyborach uformował się nowy rząd z własnymi planami reform podatkowych, to ciężko spodziewać się, żeby już w 2024 roku wprowadził on zmiany wpływające na zasady korzystania z leasingu i jego opłacalność. Oczywiście o wszelkich ewentualnie pojawiających się pomysłach będziemy informować na FmLeasing.pl.

Obowiązujące obecnie zasady podatkowe znajdziesz w naszych poradnikach:

Czy inni biorą teraz leasing? Co dzieje się na rynku?

Zastanawiasz się, jaki wpływ wspomniane wcześniej niższe koszty leasingu oraz brak niekorzystnych zmian podatkowych mają na rynek leasingu? Czy inni przedsiębiorcy korzystają obecnie z niego? O, tak! Jeszcze w 2023 roku ustanowiono rekord – łączna wartość finansowania leasingiem i pożyczką sięgnęła 102,5 mld złotych (88 mld rok wcześniej) i nic nie zapowiada, żeby miało się to zmienić na niekorzyść. W 2024 roku prognozowany jest kolejny duży wzrost wartości finansowania leasingiem i pożyczką leasingową o 16% r/r do wartości blisko 119 mld zł. Oczywiście klienci branży „rzucili się” na leasing nie tylko ze względu na niższe oprocentowanie. Po zawirowaniach związanych z pandemią Covid-19 oraz wojną w  Ukrainie wreszcie zapełniają się place dealerskie, co dotyczy zresztą nie tylko samochodów osobowych i ciężarowych, ale także maszyn i urządzeń. Poprawiły się także nastroje dzięki hamującej inflacji, względnej stabilizacji – jeśli trwającą wojnę można tak określić – w Ukrainie, czy nadziejom związanym ze zmianą władzy. To wszystko wyraźnie nakręca zainteresowanie leasingiem.

Gdzie wziąć leasing?

Wybierając leasing, kluczowe jest znalezienie opcji, która łączy korzystne warunki finansowe z wiarygodnością leasingodawcy. Chociaż wydaje się to oczywiste, w praktyce często zdarza się, że wybiera się mniej korzystne opcje, na przykład proponowane w salonie samochodowym czy komisie. Ważne jest, aby pamiętać, że drogi leasing może prowadzić nie tylko do wyższych rat, ale również do niekorzystnych warunków w przypadku wcześniejszego zakończenia umowy, na przykład z powodu szkody całkowitej pojazdu.

Aby uniknąć tych problemów, warto korzystać z ofert leasingowych od renomowanych i konkurencyjnych cenowo leasingodawców. Nasza Wyszukiwarka Leasingu może w tym pomóc, oferując bezpośredni dostęp do propozycji od zaufanych firm leasingowych. Oferujemy także wsparcie w ocenie i analizie tych ofert, co ułatwi Ci podjęcie lepszej decyzji.

Czy to będzie Twój pierwszy leasing?

Jeśli rozważasz skorzystanie z leasingu po raz pierwszy i szukasz porad, jak wybrać ofertę, która będzie zarówno korzystna finansowo, jak i odpowiadać będzie Twoim potrzebom, zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradnikami. Znajdziesz w nich kompendium wiedzy, które pomoże Ci zrozumieć kluczowe aspekty leasingu i ułatwi dokonanie świadomego wyboru. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nasza Wyszukiwarka Leasingu jest również do Twojej dyspozycji. Dzięki niej możesz skorzystać z naszej bezpłatnej pomocy w analizie i ocenie dostępnych ofert, co znacząco ułatwi proces wyboru i zapewni Ci pełną informację, abyś mógł podjąć najlepszą decyzję.

Poradniki pomagające wybrać dobry i tani leasing:

Ubezpieczenia w auto leasingu – sytuacja w 2024

Koszty ubezpieczenia są ważnym elementem wydatków związanych z posiadaniem samochodu, szczególnie w kontekście Auto Leasingu, gdzie wymagane jest posiadanie zarówno polisy OC, jak i Autocasco. Aby zapewnić sobie jeszcze szerszą ochronę, rekomendowane jest także rozważenie ubezpieczenia GAP. Warto podkreślić, że ceny ubezpieczeń mogą znacznie się różnić, a nieostrożny wybór leasingodawcy może prowadzić do niepotrzebnego zwiększenia kosztów.

Obserwuje się, że po okresie stabilnych cen ubezpieczeń, rok 2024 może przynieść zmiany w postaci stopniowego wzrostu ich wartości. Dlatego tym bardziej zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem: Jak oszczędzać na ubezpieczeniach w leasingu. Znajdziesz tam cenne wskazówki, które pomogą Ci uniknąć niepotrzebnych wydatków. Dodatkowo polecamy również naszą sekcję Ubezpieczenia i Szkody w Leasingu, gdzie znajdziesz kompleksowe informacje dotyczące tego tematu. To świetne źródło wiedzy, które pomoże Ci lepiej zrozumieć i zarządzać ubezpieczeniami związanymi z leasingiem.

FmLeasing.pl: Kup GAP Fakturowy w niższej Cenie i nie przepłacaj u Leasingodawcy

Podsumowanie – leasing w 2024 roku

Podsumowując, leasing w 2024 roku stał się tańszy, głównie dzięki obniżce stóp procentowych, co przekłada się na niższy koszt całkowity. W obliczu stabilizacji cen pojazdów i sprzętu, a także braku niekorzystnych zmian podatkowych, coraz więcej przedsiębiorców korzysta z tej formy finansowania. Aby maksymalnie wykorzystać te sprzyjające warunki, warto poświęcić chwilę na świadomy wybór odpowiedniej oferty leasingowej, co może przynieść znaczne oszczędności zarówno na leasingu, jak i na ubezpieczeniach, w tym GAP. W tym celu przydatne mogą okazać się narzędzia takie jak nasza Wyszukiwarka Leasingu, która ułatwia porównanie różnych ofert oraz oferuje wsparcie w ich ocenie. Skorzystanie z naszych poradników, w tym dotyczących optymalizacji kosztów leasingu i ubezpieczeń, pomoże dokonać najlepszego wyboru, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i preferencji.

5 1 1 1 1 1 5.00 (2)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie


Mężczyzna pokazuje zawartość IphonaNajlepsza firma leasingowa

Która polska firma leasingowa jest najlepsza? My to wiemy... Problem w tym, że ona nie będzie najlepsza dla każdego… Z całą pewnością istnieje jednak grupa firm, które są warte polecenia oraz grupa takich, których lepiej unikać.


Wystawa na targach samochodowych20 najczęściej leasingowanych samochodów osobowych

Nie wiesz jakie auto wziąć w leasing? Sprawdź ranking 20 najchętniej wybieranych przez polskie firmy nowych samochodów osobowych, porównaj ich ceny minimalne i przeciętne oraz oblicz koszt leasingu - to może być inspiracja.


Wielopoziomowy garaż samochodowyLista najtańszych nowych samochodów - ceny zakupu i wysokość rat leasingowych

Potrzebujesz taniego samochodu do firmy, dla pracowników, może masz dość dokładania do eksploatacji wysłużonych aut? Prezentujemy najtańsze dostępne w Polsce modele samochodów osobowych oraz typu VAN wraz z kosztami leasingu.


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


Kalkulator i arkuszJak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Prowadzący działalność i wspólnicy spółek cywilnych mogą zastosować wykup prywatny, który w połączeniu z darowizną na osobę z bliskiej rodziny umożliwia dalszą odsprzedaż przedmiotu po pół roku z pominięciem opodatkowania.


Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Zanim Zdecydujesz: Wszystko, co Musisz Wiedzieć o Leasingu w 2024 >

Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl