Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się po raz czwarty z rzędu obniżyć stopy procentowe o kolejne 0,25 pkt. proc. Decyzja ta podtrzyma trend obniżania stawek Wibor, od których uzależniony jest koszt leasingu.
Nowsze
Przeczytaj o sytuacji w 2022 r.: O ile wzrośnie rata leasingu po podwyżkach stóp?
Od szczytowego momentu kiedy Wibory 1M i 3M ocierały się, a nawet przekraczały wysokość 5%, spadły one już o ponad 1 pkt. proc., do poziomu wraźnie poniżej 4%.
Tańsze oferty i raty
Dzięki niższym Wiborom zarówno oferty leasingu stają się coraz tańsze, jednak maleć powinny także raty umów już zawartych – pod warunkiem oczywiście, że ktoś korzysta z usług dobrych firm leasingowych, które obniżają raty kiedy maleje WIBOR (nie wszystkie tak postępują).
Większa konkurencja = tańsza oferta
Warto dodać, że nie tylko tańszy WIBOR ma wpływ na obniżanie oferty finansowania przez firmy leasingowe. Branża znajduje się w tej chwili w okresie wyraźnego spowolnienia. Wielkość finansowania nie rośnie już tak dynamicznie jak działo się to na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu miesięcy.
Co istotne, nie jest to tak bardzo efektem trudnej sytuacji gospodarczej polskich przedsiębiorstw, ile bardziej stanem wyczekiwania firm, w jakim kierunku potoczy się polska gospodarka. Sytuacja taka powoduje mniejszą skłonność do inwestycji, co przekłada się wprost na wyniki sektora leasingowego.
Ponieważ więc tort wyraźnie zmalał, a raczej nie rośnie już tak szybko jak jeszcze do niedawna, to siłą rzeczy firmy leasingowe zaczynają obniżać swoje marże, aby walczyć o ten tort, który jest.
To wszystko powoduje, że oferty leasingu stały się zauważalnie tańsze niż były jeszcze kilka tygodni temu.
Czytaj także: Zmiany w leasingu w 2013 roku