Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Wszystko co dobre rodzi się w bólach. Powiedzenie to ma również zastosowanie w przypadku prowadzonych zmian prawnych, które pozwolą odblokować leasing konsumencki w Polsce. Ich wprowadzenia w życie można ostrożnie spodziewać się w połowie roku.

Przypomnijmy, że zmian wymagają ustawy o kredycie konsumenckim oraz podatku dochodowym. Dopiero te zmiany legislacyjne spowodują, że leasing konsumencki przestanie być usługą „wyjętą spod prawa”. Do tej pory niekorzystne regulacje i bardzo różne interpretacje organów skarbowych powodowały, że firmy leasingowe nie były zainteresowane oferowaniem leasingu konsumenckiego, przeznaczonego dla osób indywidualnych.
W tej chwili jedynie trzy firmy leasingowe przyznają się do posiadania takiego produktu w swojej ofercie, a sam udział leasingu konsumenckiego w globalnej wartości zawieranych umów leasingu wynosi poniżej 0,5%!
W Europie leasing konsumencki jest znacznie bardziej popularny. W przypadku samochodów osobowych udział leasingu konsumenckiego w ogóle zawieranych umów przekracza 30%. Zdecydowanym liderem jest Wielka Brytania, gdzie zawieranych jest blisko połowa transakcji leasingu dla osób prywatnych na naszym kontynencie.

W roku 2009 Ministerstwo Gospodarki zapoczątkowało proces zmian legislacyjnych, mających odblokować rynek leasingu konsumenckiego. Początkowo zmiany miały wejść w życie na przełomie roku 2009/2010. Jednak już kilka miesięcy po rozpoczęciu prac ministerstwo poinformowało o przesunięciu terminu na wiosnę 2010.
Datą graniczną wydaje się być 11 czerwca 2010 roku. Do tego czasu w życie wejść musi nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim – jest to termin będący zobowiązaniem Polski wobec Unii Europejskiej.
Pozostaje sprawa zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych. Na szczęścia projekt zaproponowany przez Ministerstwo Gospodarki został pozytywnie przyjęty przez branżę leasingową. Już za kilka dni zakończyć się powinien etap konsultacji społecznych. Miejmy nadzieję, że nic, albo nikt nie zakłóci dalszego procesu legislacyjnego i już w czerwcu będziemy mogli mówić o leasingu konsumenckim jako pełnoprawnej usłudze finansowej dla osób prywatnych.

Data publikacji: 12.01.2010

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl