Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Kolejnych kilka miesięcy nie przyniosło przełomu w temacie leasingu konsumenckiego. Tylko kilka firm leasingowych wprowadziło go do swojej oferty, a kolejne nie spieszą się żeby dołączyć do tych nielicznych.

Obok VB Leasing i Masterlease, które oferowały leasing konsumencki jeszcze przed wejściem w życie ustawy deregulacyjnej oraz Getin Leasing i Santander Consumer Multirent, tylko Raiffeisen Leasing zdecydował się w ostatnim czasie na wprowadzenie oferty leasingu dla osób prywatnych.

Przedstawiciele wszystkich tych firm bardziej lub mniej oficjalnie przyznają, że zainteresowanie tą formą finansowania jest niewielkie, żeby nie powiedzieć śladowe.
Wszystko rozbija się głównie o niewielką świadomość konsumentów, którzy o ile w ogóle słyszeli o takiej formie finansowania, to nadal traktują ją jako egzotykę.

Świadomość klienta mogłaby zmienić się na skutek akcji promocyjnej branży leasingowej. Tymczasem leasingodawcy na razie nie kwapią się aby powalczyć o klienta indywidualnego.
Nie pomagają im w tym – jak to w Polsce bywa – kontrowersje natury prawnej. Chodzi o nowelizację ustawy o kredycie konsumenckim z 18 grudnia 2011 r., gdzie z ustawy nie wynika wprost, jaka forma umowy pomiędzy leasingodawcą, a korzystającym podlega lub nie pod jej regulacje. Wprawdzie zgodnie ze stanowiskiem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ustawa o kredycie konsumenckim obejmuje tylko leasing finansowy, ale firmom leasingowym nie wystarczy interpretacja prawa przez jeden z urzędów. Nauczeni doświadczeniem, chcą aby jasna regulacja została zawarta w ustawie.
Dlatego kolejni leasingodawcy oczekują nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim zanim w ogóle zaczną rozważać poszerzenie swojej oferty o leasing konsumencki.

Na finansujących motywująco mogłoby też podziałać większe zainteresowanie leasingiem ze strony konsumentów, ale na to na razie się nie zanosi i tak koło się zamyka.

--
Leasing konsumencki, zwany inaczej prywatnym, jest usługą skierowaną dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Może on być dobrą alternatywą, m.in. dla kredytu bankowego, ale także wprowadzić w Polsce szereg innych, korzystnych dla konsumentów rozwiązań i udogodnień związanych z finansowaniem zakupu dóbr (prawdopodobnie głównie samochodów). Ciężko jeszcze jest przewidzieć jak w Polsce ukształtuje się oferta leasingu dla konsumentów. W krajach ekonomicznie rozwiniętych leasing dla osób prywatnych stanowi nawet 1/3 (a w niektórych krajach jeszcze więcej) ogółu rynku leasingu.

Do tej pory barierą w rozwoju tej usługi w Polsce były niejasne i niespójne przepisy, głównie podatkowe. Od 1 lipca 2011 roku dzięki wysiłkom branży leasingowej, a także przychylności Ministerstwa Gospodarki pod kierownictwem Waldemara Pawlaka formalne bariery zostały zniesione.
Więcej na temat leasingu konsumenckiego w publikacji "Leasing konsumencki w praktyce".

Data publikacji: 10.04.2012

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl