Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Publikacja dotycząca leasingu

Związek Polskiego Leasingu przekazał Ministerstwu Gospodarki projekt zmian w ustawie o kredycie konsumenckim. Obecnie projekt jest w trakcie konsultacji międzyresortowych i ZPL liczy, że propozycja zmian zostanie potraktowana przychylnie i przyjęta z początkiem 2013 roku.

Zmiana dotyczy oczywiście zapisów związanych z leasingiem konsumenckim. Niejednoznaczność jednego z zapisów obecnej ustawy budzi obawy branży, że leasing dla osób prywatnych może być klasyfikowany jako kredyt konsumencki.

Dla firm leasingowych rodzi to szereg obostrzeń, w praktyce prowadzących nawet do braku możliwości zawierania z osobami prywatnymi umów leasingu w wydaniu jakim znamy go w ofercie dla firm.

Obecne zapisy są jedną z przeszkód w rozwoju leasingu konsumenckiego w Polsce, pomimo zniesienia większości barier przeszło rok temu. Jedynie pięć firm zdecydowało się na wprowadzenie tej usługi do swojej oferty. Pozostali leasingodawcy nie podjęli tego ryzyka.

Miejmy nadzieję, że niezbędne zmiany zostaną przyjęte w procesie legislacyjnym, ciężko jednak oczekiwać, że dzięki temu udzielanie leasingu osobom prywatnym ruszy z kopyta.
Jak pisaliśmy już wielokrotnie – będzie to raczej powolny proces budowania świadomości klienta i popularności nowej usługi.

--
Leasing konsumencki, zwany inaczej prywatnym, jest usługą skierowaną dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Może on być dobrą alternatywą, m.in. dla kredytu bankowego, ale także wprowadzić w Polsce szereg innych, korzystnych dla konsumentów rozwiązań i udogodnień związanych z finansowaniem zakupu dóbr (prawdopodobnie głównie samochodów). Ciężko jeszcze jest przewidzieć jak w Polsce ukształtuje się oferta leasingu dla konsumentów. W krajach ekonomicznie rozwiniętych leasing dla osób prywatnych stanowi nawet 1/3 (a w niektórych krajach jeszcze więcej) ogółu rynku leasingu.

Do tej pory barierą w rozwoju tej usługi w Polsce były niejasne i niespójne przepisy, głównie podatkowe. Od 1 lipca 2011 roku dzięki wysiłkom branży leasingowej, a także przychylności Ministerstwa Gospodarki pod kierownictwem Waldemara Pawlaka formalne bariery podatkowe zostały zniesione. Nadal jednak kontrowersje budzą niejednoznaczne zapisy ustawy o kredycie konsumenckim, co zniechęca firmy leasingowe do oferowania nowej usługi.
Więcej na temat leasingu konsumenckiego w publikacji "Leasing konsumencki w praktyce".

Data publikacji: 09.08.2012

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl